SEO

Google Cache neden size ve ne yapmalı?

Google Web Yöneticisi Forumu, Reddit ve Twitter'daki SEO topluluklarına düzenli olarak göz atıyorum ve “Google Cache boş!” Ve “Google Cache'de 404 hata sayfası” gibi başlıkları tekrar tekrar görüyorum.

Pek çok kişi, Google'ın sayfalarını doğru bir şekilde oluşturmadığından açıkça korkuyordu. Okuyucuların, Google Cache’i kontrol etmenin Google’ın sayfayı nasıl gördüğünü analiz etmenin güvenilir bir yöntemi olmadığını anlamalarına yardımcı olmak için önbelleği yazacağımı düşündüm.

Ayrıca, Google Cache’in ne zaman yararlı olacağını ve Google’ın sayfayı nasıl oluşturduğunu kontrol etmek için hangi araçları kullanmanız gerektiğiyle ilgili bilgi sağlar.

Google Cache nedir?

Çoğu durumda, sayfanız için Google Cache’e giderseniz, Google'ın en son tarandığında sayfanızın sürümünü göreceksiniz. Ama tam olarak ne görüyorsun? Google Cache, Googlebot’un sunucunuzdan aldığı ham HTML’nin anlık görüntüsünü içerir. Ardından, Google tarafından yakalanan HTML, tarayıcınız tarafından oluşturulmuştur.

Google'ın önbelleğe alınmış sayfaları depolamanın ardındaki fikir basittir: Kullanıcıların, sayfa bittiğinde veya geçici zaman aşımı durumunda bir sayfaya göz atmasını sağlar

Google Cache’i kontrol etmenizi sağlayacak birkaç yöntem var. Seçim sizin:

Arama sonuçlarında, arama sonuçlarındaki URL’nin yanındaki oku tıklayın ve Google Cache’i seçin. Google daha da iyi talimatlar sunar:

أيضا adresini doğrudan tarayıcınıza yazabilirsiniz . Önbellek kullanın: URL ve http://webcache.googleusercontent.com tarafından barındırılan önbelleğe yönlendirileceksiniz. Ayrıca, Google Cache Checker gibi birden çok URL'yi tek seferde kontrol etmenize olanak tanıyan araçlardan birini de kullanabilirsiniz.

Tarayıcı eklentileri de bir seçenektir . Örneğin, Web Önbellek Görüntüleyicisi'ni kullanabilirsiniz.

Şimdi kontrol etmek istediğiniz sayfaya gidin. Sayfada herhangi bir yeri tıklayın ve Web Önbellek Görüntüleyici> Google Önbellek Arşivi'ni seçin

Şimdi, Google Cache’i dilimleyip diliyoruz. Önbellek görünümünde birkaç öğe gösterilmektedir:

  • 3 tür görünüm – Tam sürüm, Salt metin sürümü ve Kaynağı görüntüle.

] Tam sürüm sayfanın işlenmiş bir görünümünü gösterir. Oluşturulan görünümde gördüğünüz sayfanın, Google tarafından değil tarayıcınız tarafından oluşturulduğunu unutmayın.

Bu görüntünün, bilgisayarımda yüklü olan tarayıcı tarafından oluşturulduğunu nasıl anlarım? Google tarafından kullanılan Web Rendering Hizmeti (WRS)? İşte küçük bir deney. Google Cache’te gördüğüm şey Google’ın WRS’si tarafından işlenirse, aynı içeriği, sayfayı yeniden dizine eklerken Google’ın çektiği tam sürümde görürdüm.

Bu sayfa için Google Cache’i kontrol et – Online-Kronometre ve tarihi karşılaştır son yeniden indeksleme ve önbellekte görüntülenen saat ve tarihin

Gördüğünüz gibi, sitenin yeniden endekslendiği tarih ve saat, saatte görüntülenenlerden farklıdır. Saat, önbelleği işaretlediğimde, içeriği gerçek zamanlı olarak görüntülediğini gösterir.

Sayfa WRS tarafından oluşturulduysa, saat ve tarih donmuş olur ve gri kutuda gördüğünüzle aynı zamanı gösterir.

Metin görünümü CSS kapalı ve görüntülerin gösterilmediği bir sürümdür. Burada sadece metin ve köprüler göreceksiniz. Metin görünümü, JavaScript ile yüklenen içeriği göstermeyecektir, bu nedenle, Çevrimiçi Kronometrenin salt metin sürümünü kontrol ederseniz, saat geçmiştir.

Kaynak kodu sunucunuz tarafından gönderilen ham HTML'den başka bir şey değildir. Googlebot’a Kaynak kodu görünümünde gördüğünüzün DOM (Belge Nesne Modeli) olmadığı, dolayısıyla JavaScript'in çalıştırılmadığını unutmayın.

Google Cache’de sunulan bilgilerin yanlış yorumlanması çok kolaydır. Orada gördüklerimizle Google Cache’i nasıl kullandığımız arasında sağlıklı bir mesafe tutmalıyız.

Neden Google Cache’e güvenmemeniz gerekiyor

Şimdi, Google Cache’in neden görünmediğini açıklamanın zamanı geldi. Google, web sitenizi nasıl “görür”.

Yukarıda gösterildiği gibi, önbellekteki görüntüleme kaynağı, Googlebot’a sunulan işlenmemiş HTML’yi gösterir. Aynı zamanda, tam sürüm, tarayıcınız tarafından işlendiği gibi oluşturulan sayfayı gösterir. Bu iki bilgi parçası, Google Cache’te gördüklerimizi nasıl yorumlamamız gerektiğini önemli ölçüde etkiler.

Tahmin edeyim. Muhtemelen tarayıcının güncel versiyonunu az çok kullanıyorsunuzdur. Bu sayfayı ziyaret ederek kontrol edebilirsiniz. Tarayıcım, Chrome sürüm 69'dur.

Google, görüntüleme amacıyla Chrome 41'i temel alarak Web Render Hizmeti'ni kullanır. Chrome 41 üç yıllık bir tarayıcıdır ve düzgün bir şekilde oluşturulması için gereken tüm modern özellikleri desteklemez. Bu sürümler arasındaki boşluk, caniuse'daki desteklenen ve desteklenmeyen özellikleri karşılaştırarak görebileceğiniz çok büyüktür.

Böylece, Chrome 41 ile ve daha güncel bir tarayıcıyla karşılaştırmak eşsizdir. Sayfanın doğru şekilde oluşturulmuş sürümünü Google Cache’te görseniz bile, bunun Chrome 41’de de çalıştığından emin olamazsınız. Ve tam tersi.

Google Cache’e güvenmemenizin nedenlerinden olan ikinci neden Web sitesinin denetlenmesi içerik tazeliğidir. Google, sayfayı yeniden dizine eklerken her zaman yeni bir anlık görüntü oluşturmaz. İçerik o zamandan beri iki kez değişmiş olsa bile, daha eski bir sürümünü kullanıyor olabilirler. Sonuç olarak, önbellekteki içerik eski olabilir.

Google, Google Cache’in nasıl çalıştığı hakkında ayrıntılı bilgi vermez, ancak Google Cache’de keşfedilen sorunları nasıl yorumlamamız gerektiğiyle ilgili ipuçları verir. Aşağıda ortak sorunların ve bunların nedenlerinin bir gözden geçirmesini bulacaksınız.

Google Cache’de sık karşılaşılan sorunlar

Önemli not: önbellekte gözlenen bazı anomaliler oldukça zararsızdır; onları görmezden gelmelisin. Bir şey beklenen şekilde çalışmıyorsa, hala biraz dikkat çekmeli ve daha derin bir araştırma yapmalısınız.

1. Bir sayfa düzgün bir şekilde oluşturulamıyor

Olası nedeni: CSS veya .js gibi bir kaynak değişti.

Sayfanın önbelleğe alınmış bir sürümünü ziyaret ettiğinizde bunun düştüğünü görebilirsiniz. Bazı öğeler düzgün şekilde oluşturulmamış olabilir; bazı görüntüler eksik olabilir; Yazı tipleri, web sitenizde gördüğünüzden farklı olabilir.

Bunun ortaya çıkmasının nedeni, yakın zamandaki görselleştirmenin sayfanın önbelleğe alınmış sürümüne dayanmasıdır. Bu, artık var olmayan kaynaklara başvurabilir. Örneğin, bazı kaynakların – stil sayfanızın veya bazı JavaScript kodunuzun – son Googlebot ziyaretinden bu yana değiştiyse, mevcut görseller istediğiniz gibi gösterilmeyebilir.

Google web yöneticisi trendleri analiz ediyor John Mueller diyor ki: bazen oluyor, ama endişelenecek bir şey değil.

Ancak, Google'ın büyük bir partiden sonra karmaşaya benzeyen bir sayfa görmediğinden emin olmak için Google Search Console'a gitmeyi ve “getirme ve render” işlevini yerine getirmeyi tercih ediyorum. [19659035] 2. Google Cache’de 404 hata sayfası

Nedeni: Bir web sitesi mobil cihazlar için ilk endekslemeye geçmiştir.

Google, mobil cihazların ilk endekslenmesini başlattığında pek çok panik meydana geldi ve birçok web sitesinin görüntülendiği ortaya çıktı Önbellekteki 404 hata sayfası.


Bu sorunun neden oluştuğunu açıklamak zor, çünkü Google ayrıntılar vermiyor, ancak Google Web Yöneticileri Twitter hesabı açıkça belirtiyor. Bu olabilir, eksik önbellek görünümü sıralamanızı etkilemez.

Not: Bazıları, doğru sonuçları görmek için bir geçici çözüm kullanabileceğinizi fark etmiştir. 404 sayfasının adres çubuğuna tıklayın ve daha sonra site adını örneğin “x.xyz” gibi başka bir şeye değiştirin ve girin.

3. Önbellek farklı bir alt sayfa görüntüler

Nedeni : dahili çoğaltma

En karmaşık durumlardan biri, önbellek görünümünü açtığınızda ve beklenenden farklı bir sayfa görmenizdir.

Bir “site” oluşturuyorsunuz. önbelleğe alınmış sürümü kontrol etmek için sorgulama ve arama sonuçlarında görebileceğiniz ilk garip belirti, farklı bir alt sayfaya ait meta başlık ve meta açıklamadır.

İki sayfa, dizinde ayrı tutmak için çok benzer olduğunda, Google İki sayfayı birlikte katlamaya karar verebilir. İki sayfa arasında önemli farklılıklar görmüyorlarsa ve birbirinden ne farklılaştıklarını anlayamazlarsa, yalnızca bir sürümü tutabilirler. Bu, Google'ın yinelenen sayfalarla başa çıkma yöntemlerinden biri gibi görünüyor.

Bu iki sayfanın ayrı ayrı dizine eklenmesini istiyorsanız, içeriği incelemeniz ve şu soruyu yanıtlamanız gerekir: neden çift olarak işaretlenir? Bir sonraki adımda, bu sayfalarda yayınlanan içeriğin benzersiz olduğunu ve kullanıcıların niyetine cevap verdiğinden emin olun.

4. Google Cache tamamen farklı bir alan gösterir

Gerekçeler: harici çoğaltma, yanlış kanonikleştirme.

Google Cache’e bakarken, bazen farklı bir alana ait bir sayfa görebilirsiniz. Bu gerçekten kafa karıştırıcı olabilir.

Google, bir siteyi bir diğeriyle birleştiriyor.
Google Hangout'lardan biri olan John Mueller, bu durum söz konusu olduğunda belirli bir durumdan bahsetti. Bazen Google, içerik benzersizliğini yalnızca URL'lerdeki kalıplara (ve muhtemelen başka bazı sinyallere bakılarak, ancak belirli bir sayfayı ziyaret etmiyor) bakmaya çalışır. Örneğin, iki e-ticaret sitesi hemen hemen aynı URL yapısına sahipse ve aynı ürün kimliklerini paylaşıyorsa, Google bunları bir araya getirebilir.

Google'ın John Mueller bir Web yöneticisi hangout'ta konuşur.

Yanlış rel = canonical etiketi.
Aynı sonuçlara yol açan başka bir senaryo, bir kişinin bir rel = canonical etiketi yanlış uyguladığı zamandır. Örneğin, bir geliştirici yanlışlıkla bir sayfada farklı bir alana işaret eden bir kurallı etiket eklerse, büyük olasılıkla Google Cache görünümünde farklı bir sayfanın görüntülenmesine neden olur. Bu durumda, Google'a bu iki sayfanın aynı olduğunu ve onları bir araya getirmeleri gerektiğini bildirdiniz.

Benzer bir sorunu teşhis ettiğimde kişisel kabusum oldu. Görünüşe göre, web sitesinde çalışmaya başlamadan önce, bazı sayfalarda harici bir kanonik etiket vardı – yalnızca bir süredir, ancak Google tarafından keşfedilecek kadar uzun. Bundan sonra, kanonik kayboldu ve onların varlığının bir işareti yoktu, ancak Önbellek hala bir kez kanonik olarak gösterilen sayfayı gösteriyordu.

Bu Gizemli sorun çözme, bir URL İnceleme özelliği GSC'ye eklendikten sonra mümkün oldu (Teşekkürler, Google!). Bu, Google'ın kanonik sürüm olarak harici bir URL seçtiğini ve kullanıcının bildirdiği URL ile aynı olduğunu belirledi. Bu kullanıcı, site için bir geliştiricinin başı dertte.

Aynı içeriğe sahip uluslararası siteler.
Bu sorunun en son örneği, farklı etki alanlarında aynı içeriği kullanan uluslararası sitelerde görünebilir (TLD'ler) ). Örneğin, aynı içeriği sitenizin hem Almanca hem de Avusturya sürümlerinde yayınlamaya karar verirseniz, Google, aralarındaki ilişkinin ne olduğunu anlamakta sorun yaşayabilir. Hreflang işaretlemesi bile yardımcı olmayabilir ve Google bu URL'leri bir araya getirecektir.

Bu örnekte, aşağıdaki animasyonlu GIF'de gösterilen arama sonuçlarına göz atın. URL google.fr'ye aittir, ancak önbellek görünümüne giderseniz, google.ca'yı istenen URL olarak görürsünüz

5. 404 Google Cache’deki Hata sayfası ancak web sitesi cep telefonuna geçmedi

Nedeni: sayfa önbelleğe alınmadı.

Ayrıca sayfa için Google Cache’de 404 hata sayfasını görebilirsiniz. site henüz mobil cihazlarda ilk endekslemeye geçmedi. Bunun nedeni, Google'ın tüm sayfalar için önbelleğe alınmış bir görünüm saklamamasıdır . Google'ın elinde çok büyük miktarda kaynak var, ancak sınırsız değiller, bu yüzden her şeyi saklamaktan vazgeçebilirler.

Bu yüzden bir sayfa dizine eklendiğinden, bu durum fotoğrafın çekildiği anlamına gelmez. Ancak, Google Cache’te bir anlık görüntü varsa, bu kesinlikle sayfanın dizine eklendiği anlamına gelir.

6. Önbellek boş

Sebep: web sitesi JavaScript ile güçlendirilmiştir.

JS tabanlı bir web siteniz varsa ve içeriği Google'a sunulan sürümü sunacak şekilde oluşturmazsanız (ör. Önceden bir önbellek göreceksiniz.

Bunun nedeni, bir JavaScript uygulamasının HTML'sinin birkaç satırlık kod içermesi ve geri kalanının da JavaScript'in çalıştırılmasından sonra yüklenmesidir. Dolayısıyla, Google Cache ham HTML görüntülerse, görüntülenecek hiçbir şey olmaz.

Ancak boş bir önbellek görseniz bile, bu içeriğin dizine eklenmediği anlamına gelmez. İki indeksleme dalgasıyla ilgili kural (aşağıya bakınız), JS ile yüklemek istediğiniz her ne olursa olsun, muhtemelen dizine eklenir, ancak ertelenebilir.

İlk dalgada, Google, JavaScript'i çalıştırmadan sayfayı endeksler. İkinci dalgada, Google, içeriği doğru bir şekilde dizine ekleyebilmek için çalıştırılır.

Teknik açıdan bakıldığında, JS tarafından desteklenen web sitelerinin HTML'sinin, JavaScript'i çalıştırmadan önce görüntülenecek çok fazla unsuru olmaması mükemmel bir şekilde iyidir.

Ancak, JS endeksleme ile ilgili tüm sorunlar göz önünde bulundurulduğunda, dizinleme gecikmeleri nedeniyle JavaScript web sitemin Google tarafından oluşturulmasına güvenmem. İçeriğin endekslenmesi birkaç gün veya hatta aylarca ertelenebilir!

7. Hiç önbellek yok

Nedeni: noarchive meta etiketi kullanılıyor.

Noarchive meta etiketi kullanmak Google'ın Google Cache’te görüntülenebilecek anlık fotoğraflar oluşturmasını engelliyor. Çoğu durumda, bu kasıtlı bir adımdır. Sayfaların anlık fotoğraflarını saklamaması gereken araçları veya uygulamaları bildirir.

Bu sayfa, erişilebilir olmaması gereken hassas veriler sunuyorsa yararlı olabilir. Noarchive meta etiketi kullanmaya karar verirseniz, yalnızca fotoğrafın oluşturulup oluşturulmadığı sıralamalarda etkili olmaz.

Google Cache’i kontrol etmeye değer olduğunda

Google Cache çok fazla bilgi gösterir. Ama harekete geçebilirler mi? Her zaman değil. Evet, web sitelerini analiz ederken Google Cache'i kontrol ediyorum, ancak Google Cache ile ilgili sorunları çözmeye odaklanmıyorum. Başka sorunların belirtileri olarak orada buldukları sorunları ele alıyorum.

İşte benim için her zaman değerli olan bazı bilgiler:

  • JavaScript ile çalışan web sitelerinde, önbelleğin boş olduğunu gördüğümde, biliyorum Bu web sitesinin içeriği önceden oluşturulmuş veya SSR (Server-Side Rendering) ile arama motorlarına sunmadığı. Benzer şekilde, JS destekli bir web sitesinin önbellek görünümü olduğunu gördüğümde, içeriklerin bir şekilde Google'a sunulduğunu biliyorum.
  • Beklediğimden farklı bir sayfa gördüğümde, bu sayfanın yinelenen sorunları olabileceğini biliyorum. içeriği. İçerik kalitesini analiz ederken çok önemli bir ipucu.
  • Son olarak, önbelleği kontrol ederken Google'ın standart etiketlerinize uyup uymadığını doğrulayabilirsiniz. Eğer evetse, bu harika. Aksi takdirde, endekslemeye ilişkin olarak Google'a gönderdiğiniz sinyallere daha yakından bakmanın zamanı gelmiştir.

Sağlıklı bir mesafe bırakın

Web sitelerini denetlerken Google Cache’i kontrol etmekten vazgeçirmek istemiyorum. Orada gözlenen anormallikleri görmezden gelemeyiz, çünkü Google Cache’in arkasındaki mekanizmaları bilmiyoruz. Ama sakin olmalıyız.

Panik yapmaktan ziyade, daha işlem yapılabilir veriler sağlayabilecek bu araçlardan birini kullanmanızı öneriyorum:

. Google Cache'in kullanıcılar için bir özellik olduğunu ve anlık görüntüler oluşturma ve görüntüleme yeteneğinin sıralamanın üzerinde hiçbir etkisi olmadığını unutmayın. Bununla birlikte, Google Cache’de gördüğünüz bir tutarsızlık, sıralama sürecini etkileyebilecek diğer sorunların bir belirtisi olabilir. Bu nedenle, iki kez kontrol edilmeye değer.


Bu makalede dile getirilen görüşler, konuk yazara ait olanlar ve Arama Motoru’nun değil. Kara. Yazarlar burada listelenmiştir.


نبذة عن الكاتب

Maria Cieslak, Avrupa'nın "En İyi Küçük SEO Ajansı" olan Elephate'da Kıdemli Teknik SEO Danışmanıdır. Her gün, büyük uluslararası yapılar için SEO stratejileri oluşturmayı ve yürütmeyi ve JavaScript çerçeveleriyle oluşturulmuş modern web sitelerine olan ilgisini sürdürmeyi içerir. Maria, SEO'nun Avrupa'daki SEO konferanslarında konuşmacı olarak yer aldı ve 2018'in SMX Londra'sı da dahil olmak üzere, teknik SEO ve JavaScript de dahil olmak üzere çok çeşitli konularda konuştu. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz, Elephate'ın "SEO SEO için En İyi Kılavuzu" nu kontrol etmelisiniz.