SEO

Google, eski eski Search Console raporlarına yönelik desteği resmi olarak düşürdü

جوجل Perşembe günü Twitter'da eski Google Search Console'daki eski raporların çoğunu resmi olarak kaldırdığını duyurdu. Bu, Google'ın bu raporları 13 Aralık'ta bırakacağını bildiren bir sürpriz değil.

Hangi raporlar kaldırıldı? Google, Google Search Console'un eski sürümünden birkaç rapor kaldırdı. Kaldırılan belirli raporlar AMP, Dizin Durumu, Bağlantılar, El ile Yapılan İşlemler, Mobil Kullanılabilirlik, Zengin Kartlar ve Arama Analizi raporlarını içerir.

Endişelenmeyin. Google'ın, Google Search Console'un yeni sürümünde değiştirme raporları vardır. Bazıları manuel işlem raporu gibi aynı ada sahipken, diğerlerinin eski Arama Analizi raporunda olduğu gibi şimdi de Performans raporu olarak bilinen yeni adları vardır. Google'ın bugüne kadar kaldırdığı her raporun yeni Google Search Console'da da benzer bir sürümü var.

Halihazırda Google Search Console'un eski sürümünde kalan birçok rapor daha var.

Ne işe yarar? Gibi mi? Google, eski raporların kaldırıldığını ve kullanıcıların yeni raporlara nasıl erişebileceğini bildiren bildirimler ve köprü düğmeleri yayınladı. Bu eski raporlardan birkaçı ekran görüntüleri:

Bir sorun mu var? Yeni raporlarla ilgili bir sorununuz varsa, Google yeni Google Search Console üzerinden geri bildirim göndermeniz gerektiğini söyledi. Bunu geri bildirim göndermek için menüden yapabilirsiniz.

Google ne dedi. İşte Google’ın Twitter'daki gönderi:

Neden umursayalım? Google, şu anda yalnızca şu raporları kaldırdığını söyledi Google Search Console'un yeni sürümünde değiştirmeler var. Bazı durumlarda, yeni bir raporun nasıl kullanıldığını ya da günlük rutininizi nasıl değiştireceğinizi ve yeni raporu eskiden kullanmaya başlamanız gerektiği anlamına gelebilir. Ancak genel olarak, Google yeni raporlardan istediğiniz verileri alabilmenizi söyledi. Daha önce de söylediğimiz gibi, bunları kullanmayı öğrenmek biraz zaman alacaktır.


نبذة عن الكاتب

Barry Schwartz, Arama Motoru Aracının Haber Editörü ve NY tabanlı bir web danışmanlık firması olan RustyBrick'e sahiptir. Ayrıca SEM konularına yönelik popüler bir arama blogu olan Arama Motoru Yuvarlak Masa programını da yürütmektedir.