SEO

Google My Business, SMS yoluyla mesajlaşmayı sona erdirir, ancak alternatif nerede?

Google My Business, yeni GMB uygulamasını Kasım ayında tekrar piyasaya sürdüğünde, birçok kişi yeni mesajlaşma özelliğine yaklaşımlarının büyük sıkıntı verdiğini göremedi. Daha önce, Mesajlaşma özelliği, durdurulması ayarlanan ve yalnızca Mart 2019’a kadar çalışacak olan Allo’nun teknolojisine dayanıyordu.

Şu anda, mesajlaşma özelliğini Google My Business’taki bir girişe eklemeye çalışırsanız, indirmeniz isteniyor GMB uygulaması

Bu değişiklikten önce mesajlaşmayı ayarlayan şanslı birkaç kişiden biriyseniz, Google My Business panosundan mesajlaşma özelliğine erişebilir ve SMS ile mesaj alabilir ve yanıtlayabilirsiniz. Bununla birlikte, Allo iki ay içinde ortadan kalktığından, bu SMS işlevinin zaten ayarlamış olanlar da dahil olmak üzere herkes için duracağını varsayarız. Buradaki planları hakkında Google’dan bir açıklama almayı denedim ve başarısız oldum.

Bu değişikliğin, bence hem pazarlama ajansları hem de büyük şirketler üzerinde ciddi bir olumsuz etkisi var.

Ajanslar

Bir ajansı çalıştırıyorsanız ve Google My Business ajansı gösterge tablosunu kullanıyorsanız, GMB uygulamasına erişemezsiniz. Bunu yapmaya çalışmak size hesabınızda hiçbir giriş olmadığını söyleyen bir hata veriyor.

Google My Business forumundaki bir kullanıcı bunun ajanslar için neden berbat olduğunu şöyle özetliyor:

“Bu korkunç. Sohbet programımızla mesajlaşma seçeneğini kullanıyorduk. aynı sohbet programını GMB, web siteleri, FB ve daha pek çok kişi ile birlikte kullanabilmelerini sağlayacak birçok müşteriye girdik. Bu gerçekten çok hızlı bir şekilde kapanıyor. Ayrıca, App ile çalışmayan Ajans GMB gösterge tablosunu kullanıyorum. Bu nedenle, hala GMB mesajlaşmasını, kullanımı kolay üçüncü partiden ayrı kullanmak isteyen müşterilere yardımcı olmak için, onlarla yürümek zorundayım, çünkü onlara pano erişimimde yardımcı olamam. ”

Franchise ve işletmeler

100 artı mağazaya sahip bir zinciriniz varsa, tüm bunları telefonunuzdaki tek bir uygulama ile yönetmek nasıl mümkün olabilir? Bu tür işletmelerin birçoğu ile çalışan Dan Leibson şöyle diyor:

“Web sitesi sohbetine ağır yatırım yapan ve bu sağlayıcıyı satış öncesi destek için GMB sohbetine entegre eden birkaç müşterimiz var (her ikisi de 500+ konum) ve müşteri servisi. öncü bir yönetim üretti ve gözden geçirdi (incelemeye gelmeden önce müşteri hizmetleri sorunlarını çözerek) aracı.

GMB için Google SMS kullanan bu büyük müşteriler iletişim stratejilerinde SMS satıcıları tarafından, Google SMS’yi kullanımdan kaldırdığında GMB sohbetini kullanmayı bırakmaları gerektiği söylendi. Ve hemen ufukta bir çözüm yok, ancak bir çözüm 'geliyor'. ”

Şimdi bu gelir ve destek akışı tamamen kesik olacak.”

Allo'nun çalışmayı bırakmasına kadar iki ayımız var Bu yüzden belki Google’ın bizi şaşırtması ve Google Mesajlaşma’yı SMS ile kullanmaya devam etmemiz için bir yol ilan etme olasılığı vardır. Şimdilik, kurumlara ve kuruluşlara, Mantıklı bir çözüm bulununcaya kadar Mesajlaşma özelliğini eklemeye devam etmelerini öneririm.


Bu makalede dile getirilen görüşler, konukların yazara ait olanları ve Arama Motoru Arazi’yi değil. Personel yazarları burada listelenmiştir.


نبذة عن الكاتب

Joy, Kanada’daki Yerel Arama Forumu ve Sterling Sky’ın sahibidir. Ayrıca Yerel SEO alanında başarılı olmak için neye ihtiyaç duyduğuna ayrıntılı bir şekilde bakmak isteyen insanlar için gelişmiş bir eğitim el kitabı olan Uzman Yerel Yerel SEO Rehberinin de yazarıdır. 2006'dan beri sektörde görev yapmaktadır. LocalU'da öğretim üyesidir ve SMX, LocalU, Pubcon ve Arama Durumu gibi pazarlama konferanslarında düzenli olarak konuşmayı sever. Onu Twitter'da bulabilir veya Google My Business Forum'da Ürün Uzmanı olarak gönüllü olarak çalışabilirsiniz.