SEO

Google, Rusya’daki devlet sponsorluğuna arama dizini göndermesini istedi

Rus bilgi ajansı Roskomnadzor, Google ve Bing’in sonuçlarını devlet sansürüne tabi tutmasını istiyor. (Yandex'in çoktan uyduğu bildirildi.) Ülkede geçen yıl geçirilen bir yasa, arama motoru sonuçlarının federal devlet bilgi sistemi (FGIS) aracılığıyla filtrelenmesini zorunlu kılıyor.

Rusya, internet sansürünü artırıyor. Yeni Rus durumu, internet şirketlerinin resmi olarak istenmeyen veya tehdit edici bilgileri engellemek için sonuçları sansürlemesini gerektiren Çin kurallarıyla karşılaştırılabilir. Çevrimiçi içeriği sansürlemenin yanı sıra, Çin vatandaşlarını gözetlemek için internet ve mobil teknolojiyi kullanıyor. Bununla birlikte, Rusya’nın interneti ev içi bir gözetleme aracı olarak kullanma konusunda saldırgan olduğu ortaya çıkmamıştır.

Para cezaları düşüktür – şu ana kadar Aralık ayında Google, filtreleme yasalarına uymadığı için 500.000 ruble (8.000 $ 'dan az) para cezasına çarptırıldı. Para cezaları çok düşükken, Google ve diğerleri, yasaları süresiz olarak göz ardı edebilirler. Devlet para cezalarını göz ardı etme kapasitesi, AB'nin son birkaç yıldaki düzenlemelerine uymama nedeniyle finansal cezaları önemli ölçüde artırmasının bir nedenidir.

Raporlara göre, Rusya’nın Google veya şirketin ülkede faaliyet göstermesini tamamen engelleme. Bununla birlikte, Google muhtemelen bu sonucu istemeyecekti.

Rus arama payı ve gelirleri. Google’ın 2017’de Rusya’daki ücretli arama gelirlerinin üçüncü taraf tahminleri yaklaşık 45 milyar rubledir (681,3 milyon $). Küresel olarak, Google o yıl 95 milyar dolardan fazla إعلان geliri elde ettiğini bildirdi.

StatCounter’a göre, Rusya’daki arama pazarı aşağıdaki gibi çöktü:

  • Yandex – yüzde 54
  • Google – yüzde 42
  • Mail.ru – Yüzde 2
  • Diğerleri – yüzde 2

Neden umursamalısınız? Bu sansür hamleleri sadece arama sonuçları ve Rusya’da faaliyet gösteren şirketler için geçerlidir. İçerik yayıncıları için etkileri olsa da, bu kuralların reklamverenleri nasıl etkileyebileceği tam olarak belli değil. Bununla birlikte, pazarlamacıların göz önünde bulundurmaları gereken arama sonuçlarının daha geniş bir artan devlet düzenlemesi düzeninin bir parçası (Avrupa bunu farklı şekillerde yapıyor)


نبذة عن الكاتب

Greg Sterling, Katkıda Bulunmaktadır Arama Motoru Arazi. Screenwerk, kişisel medya ile dijital medya ve gerçek dünyadaki tüketici davranışı arasındaki noktaları birleştirmek üzerine yazıyor. Ayrıca Yerel Arama Derneği Strateji ve İçgörü Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Onu Twitter'da takip et veya Google + 'da bul.