SEO

Google, sesli giriş ekler ve sözlü sonuçları mobil web aramasına ekler

 Google Sesli Arama

Google, mobil web sesli arama özelliğini etkinleştirmek için Android telefonlarındaki Google.com arama alanına bir mikrofon ekledi. Android klavye mikrofonuyla, kullanıcıların mobil web'de zaten sesli arama yapabilmeleri göz önüne alındığında ilginç bir hareket.

Yeni bir mikrofon simgesi. Aşağıda Google.com arama sonuçlarını gösteren soldaki Android ve sağdaki iPhone ekranları bulunmaktadır. Klavye mikrofon girişine izin vermesine rağmen, iPhone mikrofonu göstermiyor. Arama kelime öbeği “mobil sorguların yüzde kaçı sesli arama?”

Arama kutusundaki mikrofon simgesinin ötesinde, en büyük fark – önemli olan – kullanıcıların artık Android mobil web aramalarıyla sesli konuşma yanıtı duyacaklarıdır. basitçe bir dizi “sessiz” sonuç almak. Bu ses yanıtı, insanları yemek pişirirken veya araç sürerken olduğu gibi gözleri kapalıyken daha fazla arama yapmaya teşvik edebilir.

Bu, teknik olarak Google Asistanı olabilir veya olmayabilir. Ancak tüm pratik amaçlar için göründüğü gibi.

Ancak mobil web'de zaten sesli arama yapabilirsiniz. Android ana ekranındaki arama çubuğu zaten Google Asistan'a erişim sağlıyor. Öyleyse Google yeni bir yetenek sunmuyor ve çoğu kullanıcı aramalarının büyük bölümünü Google.com’daki Android telefonlarda yapmıyor olabilir.

Peki Google ne yapıyor? Bir anlamda, sadece sesli arama yapıyor ve yardımcı her yerde bulunuyor, böylece Google arama için herhangi bir giriş noktası tutarlı bir deneyim sunuyor. Ayrıca, insanları platformlar arası bir yardımcı program olan ve bu nedenle aramalardan daha büyük olan Asistan'la ses kullanma ve etkileşime girme konusunda daha fazla eğitiyor.

Neden umursamalısınız. Google, 2016'da mobil sorguların yüzde 20'sinin sesli aramalar olduğunu açıkladı. O zamandan bu yana şirket sayılarını güncellememiştir, ancak bugün kesinlikle bu rakam kesinlikle daha büyüktür.

Akıllı telefonlarda ve akıllı hoparlörlerdeki sesli aramaları ayırt etmek önemlidir. İkinci bağlamda, kullanım durumları henüz kesin olarak belirlenmemiş bir gelişmekte olan kanala sahibiz. Akıllı telefonlarda bugün kullanılan birincil arama cihazımız var.

Google, kullanıcıları sesle arama yapmak için eğitiyor ve Asistanı ön ve merkeze iterken, snippet'ler ve yapılandırılmış veriler daha da önemli hale geliyor. Pazarlamacıların izlemesi gereken en iyi ses optimizasyon uygulamaları zaten var. Ve bunlar hala çoğunlukla akıllı telefonlar hakkında – en azından öngörülebilir bir gelecek için – sorguların Google gibi hareketler nedeniyle artmaya devam etmesi muhtemeldir.


نبذة عن الكاتب

Greg Sterling, Arama Motoru Arazisinde Katkıda Bulunmaktadır . Dijital medya ile gerçek dünya tüketici davranışları arasındaki noktaları birleştirmek üzerine, Screenwerk adlı kişisel bir blog yazar. Ayrıca Yerel Arama Derneği Strateji ve İçgörü Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Onu Twitter'da takip et veya Google + 'da bul.