SEO

Google, sesli haber toplama özelliğini akıllı hoparlörler, telefonlar

Google, Google Asistan’a eriştiğiniz bir sesli haber bülteni olan “Haber Güncellemeniz” dediği şeyi başlattı. Google’ın lisans almak için ödediği kaynaklar arasında ABC, CBS, Fox, CNN, AP, Politico, USAToday ve diğerleri de var – görünüşe göre NPR değil.

Kullanıcıların, Google Asistan uygulaması aracılığıyla ses beslemesini haber çalma listesi olarak ayarlaması gerekir. Bu iPhone'da sezgisel değildi. Aşağıdaki .gif nasıl yapılacağını gösterir.

Algoritmik kürasyon. Kullanıcılar istenen haber kaynaklarını seçmezler, Google haber tanrılarının hangi kaynakları oynayacaklarını belirlemelerine izin verir. Bu konuda Apple News veya Google News mobil uygulamalarına çok benziyor. Bu algoritmik belirlemeye yapılan girdiler arasında “İlgi alanlarınız, konumunuz, kullanıcı geçmişiniz ve tercihleriniz ile oradaki en iyi haberlerin yanı sıra” yer alıyor.

'Beni haberi çal.' Sesi “ Hey Google, beni haberi oyna ”akıllı bir hoparlörde veya akıllı telefonda (Google Asistan ile). Daha kısa öyküler, kaynak markalaması ile daha uzun öykülere yol açar. Her hikaye Asistan'ın sesiyle ayrılır ve bir tür interstitial haber DJ'i gibi davranır.

Henüz denemedim, bu yüzden ne kadar iyi çalıştığı ve ilgi alanlarımın ne kadar yansıtıcı olacağı net değil. Ancak cihazın konumu sayesinde yerel hikayeler sunacak.

Haber toplama, yayıncılar için karma bir nimettir. Trafik, markalaşma ve (bazı) para kazanma sağlayabilir, ancak bazıları için topluluğun kaynağını trafiğe yönlendirmek yerine kullanımını güçlendirebilir.

Neden umursayalım. Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde Google, yayıncılara yönelik trafiği ve geliri artırırken çekici tüketici haber ürünleri oluşturmaya çalışıyor. Burada, “Haber Güncellemeniz” ile ilginç bir şey yapıyor.

Akıllı hoparlörler veya diğer ses merkezli, ekransız ortamlarla karşılaştırıldığında, haber öykülerine ve videolara kolayca erişilebilen akıllı telefonlarda yaygın olarak kullanılmayacağından şüpheleniyorum. Android Auto gibi.

Gelişen anlamlı bir kitle varsa, Google’ın bu haber kliplerini sesli reklamlarla (ve gelir paylaşımı) para kazandığını da hayal edebilirim.


نبذة عن الكاتب

Greg Sterling, Arama Motoru Arazi’nde Katkıda Bulunmaktadır. Dijital ve çevrimdışı ticaret arasındaki bağlantılar hakkında yazıyor. Daha önce LSA, The Kelsey Group ve TechTV'de liderlik görevlerinde bulundu. Onu takip et تغريد veya onu LinkedIn'de bul. !