SEO

Google uzman topluluğu satın aldı ve "cevap motoru" Superpod'unu 60 milyon dolara satın aldı

Google, başka bir "cevap motoru" edindi. Yayınlanan raporlara göre, şirket Superpod için ağırlıklı olarak ekip için yaklaşık 60 milyon dolar ödedi. Superpod, geniş bir yelpazedeki konularda izleyici soruları ve uzman cevaplarıyla eşleşti.

Google'da “daha ​​büyük proje” üzerinde çalışan kurucular. Superpod sitesinde edinimi onaylayan bir açıklamada, “Bugün daha büyük bir projeye geçişin bir parçası olarak Superpod'u kapatacağımızı duyurmaktan üzüldük. Şu anda hiçbir ayrıntıyı paylaşamıyoruz, ancak aynı kuzey yıldızına doğru yürüyoruz ve gelecek için çok heyecanlıyız. ”

Soru şu: bu daha büyük proje nedir? Birçok rapor, Superpod’un kurucularının ve varlıklarının Google Asistan’ın geliştirilmesine yönelik bir şekilde dağıtılacağını belirtti. Bu mantıklı, ancak Google’ın öngördüğü başka durumlar olabilir. Google’ın, Asistan ekibine birkaç yeni insan eklemek için 60 milyon dolar ödeyeceğini hayal etmek zor.

Superpod, Google’da veya yeni bir sosyal soru-cevap girişiminin bir parçası olarak çeşitli şekillerde kullanılabilecek uzman bir topluluk için altyapı oluşturdu. Bir çeşit. Şirket, iki eski Google çalışanı olan William Li ve Sophia Yang tarafından kabaca 2016 yılında başlatıldı. Mobil Soru ve Cevap uygulaması, “Her konuda uzman olan ve bir saat içinde yanıt veren bir ekip” dedi.

Orada bulundum, Diğerlerinin de belirttiği gibi, Superpod’un konsepti orijinal olmaktan uzaktı. Aslında “cevap motorları” veya “sosyal arama motorları” 2000'li yılların başından beri farklı şekillerde olmuştur. Kısmi bir liste şunları içerir:

 • Aardvark (Google tarafından edinildi)
 • Answers.com (hala burada)
 • Askville (Amazon'a ait, kepenkli)
 • ChaCha (kepenkli)
 • Facebook Q&A (kepenkli)
 • Jelly (Pinterest tarafından satın alındı)
 • Keen (pivoted, satın alındı)
 • MerchantCircle Q&A (kepenkli)
 • Microsoft Q&A, Bing Social (19659007) Mosio (pivoted)
 • hala burada)
 • Replyz (kepenkli)
 • Ödülçü (kepenkli)
 • Metin411 / kgb (kepenkli)
 • Yahoo Cevapları (hala burada)

Google'ın önceki uzman soru-cevap girişimleri Arkasındaki fikir her zaman olmuştur: insanlar soruları yanıtlamakta bir algoritmadan ziyade daha iyidir. Ancak, bu girişimlerin büyük çoğunluğu yeterince geniş kitleleri çekemedi. En son örnek, Twitter'ın kurucu ortağı Biz Stone tarafından başlatılan Jelly idi.

Google daha önce birkaç kez uzman platformlar veya topluluklar kurmaya çalıştı. Şirket, Wikipedia'daki uzman topluluğu Knol'u 2011'de kapattı. Daha yakın bir zamanda, uzman tavsiyesi ya da eğitimlerini bulmak ve ödemek için bir platform olan Google Helpout'lar vardı. Bu çabaların en erken, yaklaşık 16 yıl önce, 2006'da ücretsiz Yahoo Cevapları'nın baskısı altında bırakılan bir soru-cevap servisi olan Google Cevaplardı.

Neden umursamalısınız. Google, geleneksel arama sonuçlarına karşı Google Asistan tarafından ele alınan ses sorgularının yüzdesini açıklamadı. Superpod'un topluluğunun ve yeteneklerinin Asistan'a bir şekilde entegre olduğunu varsayarsak, Asistan'ın bir tercihini güçlendirebilir (“bağlantıları değil” yanıtını verir) ve özellikli snippet'lerde veya “sıfır konumda” göstermeleri için şirketler üzerinde daha fazla SEO baskısı yaratabilir [19659024] Yazar Hakkında

Greg Sterling, Arama Motoru Arazi’nde Katkıda Bulunmaktadır. Screenwerk, kişisel medya ile dijital medya ve gerçek dünyadaki tüketici davranışı arasındaki noktaları birleştirmek üzerine yazıyor. Ayrıca Yerel Arama Derneği Strateji ve İçgörü Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Onu Twitter'da takip et veya Google + 'da bul.