SEO

Googlebot’u 3 ay boyunca izlediğimde olan şey şu:

İnternet forumlarında ve içerikle ilgili Facebook gruplarında, Googlebot’un nasıl çalıştığı, GB’yi burada nasıl arayacağımız ve neleri görüp göremeyeceği, ne tür bağlantılar ziyaret ettiği ve SEO’yu nasıl etkilediği hakkında tartışmalar sık ​​sık ortaya çıkıyor.

Bu makalede, üç aylık deneyimin sonuçlarını sunacağım.

Son üç ayda neredeyse her gün, GB bir bira için düşmüş bir arkadaş gibi beni ziyaret ediyor.

Bazen Yalnızdı:

[02/09/2018 18:29:49]: 66.249.76.136 /page1.html Mozilla / 5.0 (uyumlu; Googlebot / 2.1; + http: //www.google.com/bot.html)

[02/09/2018 19:45:23]: 66.249.76.136 /page5.html Mozilla / 5.0 (uyumlu; Googlebot / 2.1; + http://www.google.com/bot.html)

[02/09/2018 21:01:10]: 66.249.76.140 / page3.html Mozilla / 5.0 ( uyumlu; Googlebot / 2.1; + http: //www.google.com/bot.html)

[02/09/2018 21:01:11]: 66.249.64.72 / page2.html Mozilla / 5.0 (uyumlu; Googlebot / 2.1; + http: // www.google.com/bot.html)

[02/09/2018 23:32:45]: 66.249.64.72 / p age6.html Mozilla / 5.0 (uyumlu; Googlebot / 2.1; + http: //www.google.com/bot.html)

Bazen arkadaşlarını getirdi:

[16/09/2018 19:16:56]: 64.233.172.231 / page1.html Mozilla / 5.0 (X11; Linux x86_64) AppleWebKit / 537.36 (Gecko; Google Search Console gibi KHTML; Chrome / 41.0.2272.118 Safari / 537.36

[16/09/2018 19:26:08]: 66.249.69.235 /image.jpg Googlebot-Resim / 1.0

[27/08/2018 23:37:54]: 66.249.76.156 / page2 .html Mozilla / 5.0 (Linux; Android 6.0.1; Nexus 5X Yapılandırma / MMB29P) AppleWebKit / 537.36 (Gecko gibi KHTML) Chrome / 41.0.2272.96 Mobil Safari / 537.36 (uyumlu; Googlebot / 2.1; + http: // www .google.com / bot.html)

Ve farklı oyunlar oynarken çok eğlendik:

Yakala: GB'nin yeniden yönlendirmeleri 301 çalıştırmayı ve görüntüleri taramayı ve kanoniklerden kaçmayı çok sevdiğini gözlemledim. [19659015] Saklambaç: Googlebot gizli içerikte saklanıyordu (ebeveynleri iddia ettiği gibi, hoşgörülmez ve önler)

Hayatta kalma: Tuzaklar hazırladım ve onları yaymak için bekledim

Engeller: Ben Pla benim küçük arkadaşımın nasıl başa çıkacağını görmek için çeşitli zorluk dereceleri olan engeller.

Muhtemelen anlatacağınız gibi hayal kırıklığına uğramadım. Çok eğlendik ve iyi arkadaş olduk. Dostluğumuzun parlak bir geleceğe sahip olduğuna inanıyorum.

Ancak şu noktaya gelelim!

Galaksimizdeki ve ötesindeki henüz keşfedilmemiş gezegenlere uçuş sunan bir yıldızlararası seyahat acentesi hakkında değerli içerik barındıran bir web sitesi hazırladım. [19659002] İçeriğin bir sürü saçmalık olduğu zaman çok fazla faydası var gibi görünüyordu.

Deneysel web sitesinin yapısı şöyle görünüyordu:

 Deneysel web sitesi yapısı

Eşsiz içerik sağladım ve Her çapanın / başlığın / altın ve diğer katsayıların dünya çapında benzersiz olduğunu (sahte kelimeler). Okuyucu için işleri kolaylaştırmak için, betimlemede çapa cutroicano matestito gibi isimleri kullanmam, ancak anchor1 vb.

olarak adlandırıyorum. Bu makaleyi okuduğunuzda yukarıdaki harita ayrı bir pencerede açılır.

Bölüm 1: İlk bağlantı sayısı

Bu SEO denemesinde test etmek istediğim konulardan biri, İlk Bağlantı Sayıları Kuralıydı. atlatıldı ve optimizasyon nasıl etkilenir.

İlk Bağlantı Sayıları Kuralı, bir sayfada, Google Bot'un bir alt sayfaya yalnızca ilk bağlantı olduğunu söylüyor. Bir sayfada aynı alt sayfaya iki bağlantı varsa, ikinciye göre bu kural göz ardı edilir. Google Bot, sayfanın sıralamasını hesaplarken ikinci ve her bir ardışık bağlantıdaki bağlantıyı göz ardı eder.

Çoğu uzman tarafından genel olarak denetlenen bir sorun, ancak özellikle çevrimiçi mağazalarda bulunan, gezinme menülerinin web sitelerini önemli ölçüde bozduğu bir sorun. yapı.

Çoğu mağazada, statik olarak (sayfanın kaynağında görülebilir) açılır menüye, örneğin ana kategorilere dört bağlantı ve alt kategorilere 25 gizli bağlantı verir. Bir sayfanın yapısının eşleştirilmesi sırasında, GB tüm linkleri (her sayfada bir menü) görür, bu da tüm sayfaların haritalama sırasında eşit derecede öneme sahip olmasına neden olur ve güçleri (meyve suyu) eşit olarak dağıtılır;

En yaygın fakat bence, yanlış sayfa yapısı.

Yukarıdaki örnek düzgün bir yapı olarak isimlendirilemez çünkü tüm kategoriler bir menünün bulunduğu tüm sitelerden bağlanır. Bu nedenle, hem ana sayfa hem de tüm kategoriler ve alt kategoriler, eşit sayıda gelen bağlantıya sahiptir ve tüm web hizmetinin gücü, bunların içinden eşit güçle akar. Bu nedenle, ana sayfanın (genellikle gelen bağlantıların sayısı nedeniyle gücün çoğunun kaynağı olan) gücü, 24 kategoriye ve alt kategoriye ayrıldığından, bunların her biri, gücünün yalnızca yüzde 4'ünü alır. anasayfa.

Yapının nasıl görüneceği:

Sayfanızın yapısını hızlı bir şekilde test etmeniz ve Google'ın yaptığı gibi taraması gerekiyorsa, Screaming Frog yararlı bir araçtır.

Bu örnekte, Ana sayfa dört bölüme ayrılmıştır ve kategorilerin her biri ana sayfanın gücünün yüzde 25'ini alır ve alt kategorilere bir kısmını dağıtır. Bu çözüm ayrıca daha iyi bir iç bağlantı şansı sunar. Örneğin, mağazanın bloguyla ilgili bir makale yazdığınızda ve alt kategorilerden birine bağlanmak istediğinizde, GB web sitesini tararken bağlantıyı görecektir. İlk durumda, İlk Bağlantı Sayıları Kuralı nedeniyle bunu yapmayacaktır. Bir alt kategoriye bağlantı web sitesinin menüsünde ise, makaledeki bir tanesi göz ardı edilecektir.

Bu SEO denemesini aşağıdaki eylemlerle başlattım:

 • İlk olarak, page1.html sayfasında bir bağlantı ekledim bir anchor ile bir klasik dofollow bağlantısı olarak bir page2.html alt sayfasına: anchor1.
 • Ardından, aynı sayfada bulunan metinde, GB'nin onları taramaya istekli olup olmadığını doğrulamak için biraz değiştirilmiş referanslar ekledim.

Bu noktada, aşağıdaki çözümleri test ettim:

 • Web servisinin ana sayfasına, bir URL bağlantısı olan bir ifade için bir harici dofollow bağlantısı atandım (bu nedenle, ana sayfanın harici bağlantıları ve verilen ifadeler için alt sayfalar söz konusu değildi) – Hizmetin endekslenmesini hızlandırdı.
 • page2.html sayfasından page1.html'den gelen ilk dofollow linkinden (anchor1) bir sıralamaya başlamayı bekledim. Bu sahte ifade veya test ettiğim başka herhangi bir şey hedef sayfada bulunamadı. Diğer bağlantılar işe yarayacaksa, sayfa2.html'nin diğer bağlantılardan gelen diğer ifadeler için arama sonuçlarında da yer alacağını varsaydım. 45 gün sürdü. Ve sonra ilk önemli sonucu verebildim.

Bir anahtar kelimenin ne içerikte ne de meta başlığında yer aldığı, ancak araştırılan bir çapa ile bağlantılı olduğu bir web sitesi bile kolayca sıralanabilir. arama sonuçları, bu kelimeyi içeren bir web sitesinden daha yüksek ancak bir anahtar kelimeye bağlı değil.

Ayrıca araştırılan ifadeyi içeren ana sayfa (page1.html) web hizmetindeki en güçlü sayfa oldu (alt sayfaların yüzde 78'inden) ve hala araştırılan cümleyle araştırılan cümleyle bağlantılı alt sayfadan (page2.html) daha alt sıralarda yer aldı.

Aşağıda, test ettiğim dört tip bağlantı gösteriyorum. page2.html'ye giden ilk dofollow linkinden sonra.

Anchor'a sahip bir web sitesine bağlantı

< a href=”page2.html#testhash” > anchor2 < /a >

Dofollow linkinin arkasındaki koddan gelen ek linklerden ilki, bir çapa ile bağlantı (hashtag). Bağlantının GB üzerinden geçip geçmeyeceğini görmek istedim ve ayrıca linkin bu sayfaya (page2.html) yol açmasına karşın URL'nin page2.html dizini2'yi, sayfa2.html # testhash'ın anchor2'yi kullanmasına rağmen

Ne yazık ki, GB hiçbir zaman bu bağlantıyı hatırlamak istemedi ve gücü bu ifadeye ilişkin sayfa2.html alt sayfasına yönlendirmedi. Sonuç olarak, bu makaleyi yazarken, anchor2 ifadesi için yapılan arama sonuçlarında, kelimenin yalnızca bağlantının bağlantı noktasında bulunduğu sayfa1.html alt sayfası vardır. İfade cümlesinde Googling yaparken, bizim alanımız da sıralamıyor.

Parametre

page2.html? Parametresi = 1 ile bir web sitesine bağlantı

Başlangıçta, GB bu komik bölümle ilgilendi. URL, sorgu işaretinden ve anchor3 bağlantısının içindeki bağlantıdan hemen sonra.

İlgi çeken GB, ne demek istediğimi anlamaya çalışıyordu. "Bir bilmece mi?" Diye düşünmüştü. Diğer URL'lerin altındaki yinelenen içeriği dizine eklemekten kaçınmak için, kanonik page2.html kendiliğinden işaret ediyordu. Kayıtlar, bu adreste toplam 8 tarak kaydetti, ancak sonuçlar oldukça üzücüydi:

 • 2 hafta sonra, GB'nin ziyaretlerinin sıklığı, nihayetinde ayrılana kadar önemli ölçüde azaldı ve bu bağlantıyı bir daha asla taramamıştı.
 • page2.html wasn ' t, anchor3 ifadesinin altında indekslenmemiş, ya da URL parametresi1 olan parametredir. Search Console'a göre, bu link mevcut değildir (gelen linkler arasında sayılmaz), fakat aynı zamanda, anchor3 ifadesi bağlantılı bir cümle olarak listelenir.

Yeniden yönlendirmeden bir web sitesine bağlantı

I Web sitemi daha fazla taramak için GB'yi zorlamak istedim, bu da her iki günde bir GB ile sonuçlandı, sayfa1.html'de bir anchor anchor4 ile dofollow bağlantısını girerek sayfa3.html'ye ulaşıyor ve bu da 301 koduyla page2.html'ye yönlendiriyor. Ne yazık ki, bir parametreli sayfa durumunda olduğu gibi, 45 gün sonra page2.html, page1.html adresindeki yeniden yönlendirilen bağlantıda görünen anchor4 ifadesinin arama sonuçlarında henüz sıralamada değildi.

Ancak, Google Arama’da Konsol, Çapa Metinleri bölümünde, çapa4 görünür ve dizine eklenmiştir. Bu, bir süre sonra yeniden yönlendirmenin beklendiği gibi çalışmaya başlayacağını, böylece aynı site içerisinde aynı hedef sayfaya ikinci bağlantı olmasına rağmen, page2.html'nin anchor4 için arama sonuçlarında sıralanacağını gösterebilir.

Link canonical etiketi kullanan bir sayfaya

page1.html sayfasında, bir anchor anchor5 ile page5.html dosyasına (linke) bir başvuru yerleştirdim. Aynı zamanda, page5.html'de benzersiz bir içerik vardı ve kafasında, page2.html için bir kanonik etiket vardı.

<link rel = “canonical ” href = ”https: //example.com/sayfa2.html ”/>

Bu sınama, aşağıdaki sonuçları verdi:

 1. page5.html için page5.html yönlendiren anchor5 ifadesinin bağlantısı hedef sayfa (tıpkı diğer durumlarda olduğu gibi).
 2. page5.html kanonik etikete rağmen dizine eklenmiştir.
 3. page5.html bağlantı için arama sonuçlarında yer almamıştır5.
 4. page5.html ifadeler üzerinde sıralanmıştır. sayfa metninde, GB'nin kanonik etiketleri tamamen görmezden geldiğini gösteren

rel = canonical kullanarak bazı içeriğin indekslenmesini önlemek için (örneğin filtreleme yaparken) sadece işe yaramayacağını iddia ediyorum.

2: Crawl bütçesi

Bir SEO stratejisi tasarlarken, GB dansını benim için ayarlamam gerekiyordu. Bu amaca yönelik olarak, SEO süreçlerini sunucu logları (erişim kayıtları ve hata kayıtları) seviyesinde doğruladı ve bu da bana büyük bir avantaj sağladı. Bu sayede, GB'nin her hareketini ve SEO kampanyasında tanıttığım değişikliklere (web sitesinin yeniden yapılandırılması, iç bağlantı sisteminin tersine çevrilmesi, bilginin görüntülenme şekli) nasıl tepki verdiğini biliyordum.

SEO kampanyası, bir web sitesini, GB’yi yalnızca dizine ekleyebilecekleri URL’leri ziyaret edebilecek ve endekslemek istediğimiz bir şekilde yeniden inşa etmekti. Özetle: Sadece Google’ın dizinindeki SEO açısından bizim için önemli olan sayfalar olmalıdır. Öte yandan, GB, Google tarafından dizine eklenmesini istediğimiz web sitelerini yalnızca herkes tarafından açıkça görülmeyen web sayfalarını taramalıdır. Örneğin, bir çevrimiçi mağazanın renklere, boyutlara ve fiyatlara göre filtrelemeyi uyguladığı ve URL parametreleri, ör. :

example.com/women/shoes/?color=red&size=40&price=200-250

GB, GB'nin dinamik URL'leri taramasına izin veren bir çözümün onu ayırmasına neden olabilir sayfayı taramak yerine onları taramak (ve muhtemelen indekslemek).

example.com/women/shoes/

Bu tür dinamik olarak oluşturulan URL'ler, sadece yararsız değil, aynı zamanda SEO için zararlı olabilirler; Web sitesi sıralamasının düşmesine yol açacak ince içerikler için.

Bu deneyde, rel = ”nofollow” kullanmadan, robots.txt dosyasında GB'yi engelleme veya bir bölümünün bir kısmını yerleştirmeden bazı yapılandırma yöntemlerini de kontrol etmek istedim. Bot için görünmez olan HTML kodları (engellenmiş iframe).

JavaScript bağlantılarını hree türkçe

Bir onclick etkinliği ile JavaScript linki

< a href=”javascript:void(0)” onclick=”window.location.href =’page4.html’” > JavaScript

< a href=”javascript:void(0)” onclick=”window.location.href =’page4.html’” > forumunda basit bir bağlantı oluşturulmuştur. anchor6 < /a >

GB, sayfa4.html alt sayfasına kolayca taşındı ve tüm sayfayı dizine ekledi. Alt sayfa, anchor6 ifadesinin arama sonuçlarında yer almaz ve bu ifade Google Search Console'daki Çapa Metinleri bölümünde bulunamaz. Sonuç, bağlantının suyu transfer etmemesidir.

Özetlemek gerekirse:

 • Klasik bir JavaScript bağlantısı, Google'ın web sitesini taramasına ve sayfaların üzerine gelmesine izin vermesine izin verir.
 • Suyu aktarmaz. tarafsız

Dahili bir işleve sahip Javascript bağlantısı

Oyunu yükseltmeye karar verdim, ama sürprizime GB, engelin yayınlanmasından 2 saat sonra engeli aştı.

<a href = ”javascript: void (0)” class = ”js-link” data-url = ”page9.html”> anchor7 < /a >

Bu bağlantıyı çalıştırmak için harici bir işlev kullandım Verilerin okunmasını ve yeniden yönlendirmeyi hedefleyen, hedef sayfa9.html'ye bir kullanıcının yönlendirmesini beklediğim gibi. Önceki durumda olduğu gibi, page9.html tamamen dizine eklenmişti.

İlginç olan şey, diğer gelen bağlantıların olmamasına rağmen, tüm web hizmetinde GB tarafından en sık ziyaret edilen üçüncü sayfadı. page1.html ve page2.html

Web hizmetlerini yapılandırmak için bu yöntemi daha önce kullandım. Ancak, gördüğümüz gibi, artık çalışmıyor. SEO'da, Sarı Sayfalar dışında hiçbir şey sonsuza dek yaşanmaz.

Kodlama ile JavaScript bağlantısı

Yine de, pes etmeyeceğim ve GB'nin yüzündeki kapıyı etkili bir şekilde kapamanın bir yolu olması gerektiğine karar verdim. Bu yüzden, basit bir işlev oluşturdum, verileri bir base64 algoritmasıyla kodladım ve referans şu şekilde görünüyordu:

< a href=”javascript:void(0)” class=”js-link” data-url=”cGFnZTEwLmh0bWw=” > anchor8 < /a >

Sonuç olarak, GB bir JavaScript üretemedi. Bir veri-URL özniteliğinin hem kodunu çözecek hem de yönlendirilecek kod. Ve oradaydı! Botları, istedikleri yerde taramanın önlenmesi için rel = nonfollows kullanmadan bir web hizmeti yapılandırmanın bir yolunu bulduk! Bu şekilde, özellikle büyük web hizmetleri için özellikle önemli olan tarama bütçemizi boşa harcamıyoruz ve GB nihayet melodimize dans ediyor. Fonksiyonun baş bölümündeki veya harici bir JS dosyasında aynı sayfada sunulup sunulmadığı, sunucu kayıtlarında veya Search Console'da botun olduğuna dair bir kanıt yoktur.

Bölüm 3: Gizli içerik

Sonunda test, örneğin, gizli sekmelerdeki içeriğin GB tarafından değerlendirilip düzenlenmeyeceğini veya Google'ın böyle bir sayfa oluşturup oluşturmadığını ve bazı uzmanların iddia ettiği gibi gizli metni göz ardı edip etmediğini kontrol etmek istedim.

Bu hak talebini onaylayın veya reddedin. Bunu yapmak için, sayfa12.html üzerinde 2000'in üzerinde işaret içeren bir metin duvarı yerleştirdim ve Basamaklı Stil Sayfalarında metnin yaklaşık yüzde 20'sini (400 işaret) içeren bir metin bloğunu gizledim ve daha fazla düğmeyi ekledim. Gizli metinde, bir çapa ile page13.html'ye bir bağlantı vardı9

Botun bir sayfa açabileceğinden kuşku yok. Bunu hem Google Search Console hem de Google Insight Speed'de gözlemleyebiliriz. Yine de, testlerim daha fazla düğmeyi tıkladıktan sonra görüntülenen bir metin bloğunun tamamen dizine eklendiğini ortaya çıkardı. Metin içinde gizlenen ifadeler, arama sonuçlarında ve GB'de yer alan metinde gizlenen bağlantıları takip ediyordu. Ayrıca, gizli bir metin bloğundan gelen bağlantıların çapaları Çapa Metni bölümünde Google Search Console'da görülebilir ve sayfa13.html de anchor anahtar kelimesinin arama sonuçlarında sıralamaya başladı9.

Bu, çevrimiçi mağazalar için çok önemlidir. İçeriğin genellikle gizli sekmelere yerleştirildiği yer. Artık GB'nin içeriği gizli sekmelerde gördüğünü, indekslediğini ve meyve suyunu orada saklı olan linklerden aktardığını biliyoruz.

Bu deneyden çizdiğim en önemli sonuç, direkt olarak bulamadığımdır. Değiştirilmiş linkler (Parametreler, 301 yönlendirmeleri, kanonicals, anchor linkleri ile bağlantılar) kullanarak İlk Bağlantı Sayıları Kuralını atlamanın yolu. Aynı zamanda, bir web sitesinin yapısını Javascript bağlantılarını kullanarak oluşturmak mümkündür, bu sayede İlk Bağlantı Sayıları Kuralı'nın kısıtlamalarından kurtulmuş oluruz. Ayrıca, Google Bot, yer imlerine gizlenen içeriği görebilir ve dizine ekleyebilir ve bunlarda gizlenen bağlantıları izler.


Bu makalede dile getirilen görüşler, misafir yazara ait olup, mutlaka Arama Motoru Aracısı değildir. Yazarlar burada listelenmiştir.


نبذة عن الكاتب

“Sadece 'yüksek kalite kabul etmeyin. Bunu herkes yapabilir. Gökyüzü sınır ise, daha yüksek bir gökyüzü bulun.” Max Cyrek Cyrek Digital CEO'su Bir dijital pazarlama danışmanı ve SEO evangelist: Kariyeri boyunca, Max, 30'dan fazla ekibiyle birlikte, başarılı olmalarına yardımcı olan yüzlerce şirketle çalıştı. Yaklaşık on yıldır dijital pazarlamada çalışıyor ve teknik SEO konusunda uzmanlaştı. başarılı pazarlama projelerini yönetme