SEO

Google'ın AB alışveriş karşılaştırma rakipleri durumlarının kötüleştiğini söylüyor

Kabaca bir ay önce Avrupa Komisyonu (AK) yarışma şefi Margrethe Vestager, Google’ın alışveriş arama çabalarının ilerlediğini ve şirketin muhtemelen antitröst cezalarından kaçınabileceğini söyledi. Bununla birlikte, Vestager'e yeni bir açık mektupta, AB alışveriş karşılaştırması rakipleri, işlerin aslında onlar için daha da kötüleştiğini iddia ediyorlar.

Backstory. Haziran ayında, Avrupa Komisyonu, dikey (alışveriş) aramada pazar konumunun kötüye kullanılması iddiasıyla Google'a yaklaşık 2,7 milyar dolar para cezası verdi. Google'ın itiraz sürecinde olduğu bu kararı takiben, Google, Avrupa'daki rakip Karşılaştırma Alışveriş Motorları (CSE) için "eşit muamele" sağlamak üzere bir dizi değişiklik gerçekleştirdi.

Google'ın yaptığı büyük değişiklik Google Alışveriş'i Google Alışveriş olarak ele almaktı. Google Ürün Listeleme Reklamları'nda (PLA) görünmesi için diğer alışveriş siteleriyle rekabet edebilecek kendi işletme bütçesine sahip ayrı bir işletme birimi. Ayrıca, iş biriminin karda faaliyet göstereceğini de belirtti. Şimdi tüm taraflar kuramsal olarak PLA'larda görünmek için eşit temelde rekabet edeceklerdi.

‘Zararsızlık devam ediyor.” Mektubun imzacılarına göre, işler böyle çıkmıyor. Mektubun 14 CSE lideri tarafından imzalanan mektupta, "Artık, Google'ın açık artırma temelli" çözüm yolunu tanıttığı bir yıldan uzun bir zaman geçti ve Google'ın yasadışı davranışının neden olduğu rekabet, tüketiciler ve yeniliklere olan zararı hız kesmeden devam etti. “

Mektupta, yeni yaklaşım ile AB'nin antitröst kurallarını ihlal ettiği düşünülen önceki sistem arasında önemli bir fark olmadığı, ancak Google’ın PLA’larda görünmek için rekabet etmesi gerektiği savunuyor. Ancak, KSS'ler bu değişikliği “anlamsız” olarak reddettiler.

Alışveriş siteleri, PLA açık artırmasının kendisine itiraz ettiklerini belirterek, “kârlarının büyük çoğunluğunu ortadan kaldırmaya” zorluyor. Google'ın, Kâr elde etmek zorunda olan bağımsız bir birim “anlamsız iç muhasebedir”. Ayrıca, kendi STK'larını tıklayan kullanıcıların doğrudan KEİ'lere değil, ticaret sitelerine gittiklerinden, “süreçten değer elde etme şansları olmadığını” öne sürmektedirler. . ”

Açık artırma tamamen reddediliyor. Ayrıca, açık artırmanın tüketicilere zarar verdiğini, çünkü Avrupa'da “19459025 sayılı bir kıyaslama alışveriş pazarının“ tamamen ortadan kaldırılmasından ”kaynaklandığını ileri sürüyorlar.

Mektup şu sonuca varıyor:“ Yerleşimin alaka düzeyinden ziyade açık artırma ile belirlendiği sürece, Rakiplerin hiçbiri, bazıları veya hatta mevcut yuvaların tümünü işgal edip etmediği, küçük bir malzeme farkı yaratır. Her halükarda, Google bu girişlerden elde edilen herhangi bir kârın temel faydalanıcısıdır ve tüketiciler en büyük kaybedenlerdir. ”

İstenen alternatif bir yaklaşımı belirtmeden, ima etmenin ötesinde“ alaka ”temeline dayanmalıdır. AK “Yasaklama Kararını, Google’ın“ uyumsuzluk mekanizmasını ”reddederek ve Kararda belirtilen eşit muamele ilkesine sadık kalarak etkili bir hukuk yolu talep ederek yürürlüğe koymak için.” (19659002) Neden önemlidir. Google’ın Avrupa’daki çekiciliğinin sonucu birkaç yıl sürebilir. Arada AK'nin kararlarına uymak zorunda kalacak. Google ve hisse senetleri çok milyar dolarlık para cezalarına bile çok fazla zarar vermezken, CSE'lerin mektubu EC'ye alışveriş arama sonuçlarında veya Avrupa'da tamamen yeni bir yaklaşımda ek değişiklikler yapmaya zorlayabilecek ve bu da herkesi etkileyecek. 28 ülke pazarında


نبذة عن الكاتب

Greg Sterling, Arama Motoru Arazisinde Katkıda Bulunan Editör. Dijital medya ve gerçek dünya tüketici davranışı arasındaki noktaları birleştirmekle ilgili kişisel bir blog, Screenwerk yazıyor. Aynı zamanda Yerel Arama Derneği için Strateji ve Analizler VP'sidir. Onu Twitter'da takip edin veya Google + 'da bulun.