SEO

Google’ın soyulmuş haberi SERP’leri test ettiği için AB telif hakkı yönergesi nihai forma yaklaşıyor

AB Telif Hakkı Direktifi'nin son dilinin önümüzdeki hafta yayınlanacağı bildirildi. Direktif, Avrupa genelinde telif hakkı yasasını “uyumlaştırmayı” amaçlıyor. Ancak, son derece sorunlu olan ve serbest konuşma savunucularına neden olan iki hüküm (Madde 11 ve 13) ve birçok çevrimiçi yayıncının ciddi endişesi vardır:

 • Madde 11 Google, Bing ve diğer haber toplayıcıların ödeme yapmamasını ister kısa içerik parçacıkları sitelerinde sunulduğunda feshedilir lisans ücretleri
 • Madde 13 potansiyel telif hakkı ihlali veya yüz yükümlülüğü nedeniyle içerik yüklemelerini izlemek ve proaktif olarak taramak için Google, YouTube, Facebook, Twitter ve diğerleri gibi platformları gerektirir. 19659004] İçerik oluşturucuları için daha iyi bir anlaşma yapılması Yasanın savunucuları, direktifin içerik ve haber yaratıcıları için daha adil ve daha sürdürülebilir bir pazar yaratmaya yardımcı olacağını savunuyorlar. Geleneksel yayıncıların, üçüncü şahısların içeriği ve haber yayıncılarının “sırtında” işletmeler kurdukları büyük internet şirketleri ile olan ilişkilerinde pazarlık gücünü güçlendirmeye çalıştıklarını söylüyorlar.

  belirsiz ve yanlış yönlendirilmiş. Ayrıca, İspanya ve Almanya'da daha önce yapılan başarısız telif hakkı reformlarını çoğaltacağını da söylediler. Ek olarak, yeni yasanın, telif hakkı korumalarının uygulanması adına sansürü çarpıcı biçimde artıracağını iddia ediyorlar.

  Büyük yayıncılara karşı küçük yayıncılara Avrupa’nın en büyük yayıncıları ve eğlence şirketleri birçoğu bu yeni kuralları desteklemekte ve desteklemektedir. Ancak, birçok küçük yayıncı onlara karşı çıkıyor. Bu küçük yayıncılar, lisanslama gerekliliklerini gönüllü olarak feragat etmelerini sağlamak için son dilde değişiklikler istiyor. Ayrıca, tüm bağlantıların yönergenin kapsamı dışında bırakılmasını istiyorlar.

  Google Haberler’in Aralık ayında yayınladığı bir blog yazısında, Google Gazeteci VP Richard Gingras “Madde 11. . . daha küçük haber yayıncıları için istenmeyen sonuçlar doğuracak, gazetecilikte yeniliği sınırlandıracak ve Avrupalı ​​tüketiciler için seçimi azaltacaktır. ”dedi. Google, tartışmalı hükümlerin belirli bir dili değil, telif hakkı modernizasyonu ilkesini desteklediğini belirtti.

  Denuded SERP'ler . ] Direktifin son dilinin serbest bırakılması beklentisiyle Google bir deneme yürütüyor; bize, teklif edilen AB Telif Hakkı Direktifi'nin etkisinin kullanıcılarımıza ve yayıncı ortaklarımıza ne olacağını anlamak için bize bir e-posta gönderildi. Bu sayfaların neye benzeyeceğini görmek için yapılan test

  Aşağıdaki ekran görüntüleri linkleri göstermekte ancak içerik veya içerik içermemektedir, eksik öykü başlıkları ve bağlamsız site başlıkları gösterilmektedir. Aslında tamamen yüklenemeyen sayfalara benziyorlar.

  Kazananları ve kaybedenleri seçmek. Gingras, blog yazısında, Madde 11 içerik lisanslama rejimi uyarınca Google’ın “bu lisans sözleşmelerine dayanarak hangi içerikten çıkacağını ve hangilerini dışarıda bırakacağını karar vermek zorunda kalacağını söyledi. Etkili bir şekilde, Google gibi şirketler kazananları ve kaybedenleri seçme konumuna getirilecektir. ”

  Bir soru, Google’ın bu ücretleri paramparça teklif etmeyen veya daha fazla bağlantı sunmayan sayfalarla ödemekten kaçınmaya çalışıp çalışmayacağı. Bu, kısıtlayıcı telif hakkı kurallarının Google’ın o ülkedeki haber sitesini tamamen kapatmasına neden olduğu İspanya’da olanlara benzer. İspanyol yayıncılar, hükümeti Google’ı İspanyol haber sitelerini sürdürmeye mecbur etmeye zorlamak için başarısızlıkla uğraşıyorlardı.

  Büyük yayıncıların çoğu, telif hakkı yönergesini savunan ve 11. Maddede muhtemelen “çıplak sayfa” senaryosu beklemiyor. Bir statüko SERP varsayımı altında çalışırlar ve Google, Bing ve diğerlerinin basitçe içerik göstermek için onlara ödeme yapacakları anlamına gelir. Ancak İspanyol haber yayıncılarının trafik düşüşünü gördükleri ve Alman yayıncıların nihayetinde Google'dan snippet'leri geri yüklemelerini istedikleri gibi, 11. Maddenin gerekleri de aynı şekilde “ne dilediğinize dikkat et” senaryosuna dönüşebilir. Haber sitelerinde trafiğin azalması, إعلان gelirlerinde azalma ve potansiyel olarak yeni aboneler anlamına gelecektir.

  Gazeteciliği desteklemenin bir yolunu bulmak Kaliteli gazetecilik, işleyen bir demokrasi için çok önemlidir. Kimse, hem Google’ın hem de Facebook’un, haber yayıncılarına ve gazeteciliğe olan desteğini artırmadıklarını tartışıyor. Buradaki zorluk, geleneksel medya iş modellerinin kesintiye uğramasından sonra yüksek kaliteli içerik sağlamadır. Hükümetin, zorunlu telif hakkı lisans ücretleri şeklinde müdahalesi muhtemelen bir cevap değildir.

  Aslında, kolay bir cevap yoktur. Ancak, muhtemelen yasalarla kodlanacak kurallardan daha iyi bir kural vardır.


  نبذة عن الكاتب

  Greg Sterling, Arama Motoru Arazi’nde Katkıda Bulunmaktadır. Screenwerk, kişisel medya ile dijital medya ve gerçek dünyadaki tüketici davranışı arasındaki noktaları birleştirmek üzerine yazıyor. Ayrıca Yerel Arama Derneği Strateji ve İçgörü Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Onu Twitter'da izleyin veya onu Google + 'da bulun.