SEO

Her şey nasıl işliyor?

İşletmeniz uluslararası pazarlarda satılmaktadır, arama motoru optimizasyonu (SEO) çabalarınız dünyanın dört bir yanında faaliyet göstermeye ihtiyaç duyar ve uluslararası SEO karmaşık olabilir.

Belirli bir ülkedeki birden fazla ülke, birden fazla dil ve çoğu zaman birden çok dil . Düğümlere bağlanmak kolaydır. Bir arama motorunu karıştırmak ve çift içerik gibi tipik SEO konularını oluşturmak daha da kolay.

Neyse ki, iyi uluslararası SEO elde edilebilir;

Birden fazla ülkede sıralamanın karmaşık göreviyle uğraşırken, uluslararası müşterileri hedef alabileceğiniz ve iyi kararlar alabileceğiniz çeşitli yollara bir göz atalım.

Hazır mısınız? Listo? Pret? Bereit?

Uluslararası SEO nedir?

Uluslararası SEO, arama motorlarının hedeflediğiniz ülkeleri belirleyebilmelerini sağlamak için web sayfalarınızı organize etme ve optimize etme işlemidir her kullanıcı için özel içerik ve dil Verilen bir yer.

Birçok yönden, bu, kasabalar, iller, iller veya devletler tarafından organize edilen sayılı günden beri birden fazla yeri hedefleyen küçük işletmeler için SEO sağlamamıza benzer.

Uluslararası SEO için alan adları

Uluslararası SEO kampanyalarınız için bir alan adı seçerken bazı şeyler düşünebilirsiniz.

Ülke kodu üst düzey alan adı (ccTLD) olarak bilinen bazı alanlar, , varsayılan olarak belirli bir konuma gelecektir. Diğer üst düzey alanlar (TLD'ler), belirli ülkelerde işaret etmek üzere coğrafi hedef alınabilir. Bu TLD alanlarındaki alt klasörler ve alt alanlar, farklı ülkelere de coğrafi olarak hedeflenebilir.

Buradaki ana paketleme, uluslararası SEO gereksinimleriniz için doğru alana sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

Sadece karıştırmak için Önemli olan hususlar, bu kurallar bazen kırılabilir ve SEO ile içerik teşvik ederken böyle bir örnek verilebilir . CcTLD alanları veya coğrafi hedefli TLD alanları bile bilgi içeriğini uluslararası düzeyde sıralayabilir.

Bu, uluslararası SEO düşüncesiyle biraz çelişkilidir, bu nedenle size bir örnek vereyim.

Şirketim United Kingdon (İngiltere) dışında faaliyet gösteriyor ancak tüm dünyadaki müşterilere sahibiz. Müşterilerimizin çoğunluğu Birleşik Krallık ccTLD'sinde çalışan blogumuzda bulunan makaleler aracılığıyla bizi buluyor. Bu, doğru durumda, bilgi içeriğinin uluslararası bir ccTLD'ye göre hala rütbelenebileceğini kanıtlamaktadır. Rakam gidin!

Coğrafi hedeflemeyi gözardı etmeniz gerektiğini söylemek değil; sanayi çoğunluğu için bu doğru yaklaşım değildir. Uluslararası sıralamayı, çoğunlukla belirli iş nedenleriyle doğru kitleye yönelik doğru içeriği sunmaktır.

Google'ın sitenizin çeşitli sürümleriyle tamamen karıştırılmadığından ve sizi en derinine gömdüğünden emin olmasını istiyorsanız, arama endeksinin en karanlık derinlikleri.

 bayrakları olan Avrupa kıtası

Belirli bir ülkeyi nasıl hedefleme

Aşağıda, uluslararası SEO'lu belirli bir ülkeyi hedeflemek için temel bir kontrol listesi verilmiştir:

 • Ülkeye özgü bir alan kullan
 • Google Arama Konsolunda hedeflediğiniz konumu belirtin.
 • İşletme adresinizi Google My Business'a kaydedin.
 • İşyerinin sokak adresini web sitesine ekleyin.
 • Web sitesini yerel olarak barındırın (as
 • Ülkeye özel web sitelerinin bağlantılarından yararlanabilirsiniz.
 • Yerel dili kullanın.

Yapmaya çalıştığımız şey, Google'a, nerede çalıştığınız hakkında ve Google'a açık bir sinyal göndermektir. bu içerik kimler? için. Çoklu işaretler daha net bir sinyal gönderiyor, bu nedenle kontrol listesindeki tüm öğeleri dahil etmeyi deneyin.

Uluslararası SEO stratejisi

Genellikle, uluslararası SEO çalışmalarının çoğu, birden fazla ülkeyi hedeflemeyi içerir; bu, yaklaşımınızı istediğiniz tüm yerlerde ölçeklendirmeniz gerektiği anlamına gelir [19659002] Buna yaklaşımda durumunuza göre uygun veya olmayabilecek birkaç yol vardır. İşte ciddi iki uluslararası SEO çabasının çoğunluğu için geçerli olan iki yaklaşım.

 • İçerik pazarlaması. Daha önce de belirttiğim gibi, hedefli içerik pazarlaması, sayfaların bir ccTLD sitesi üzerinden uluslararası düzeyde derecelendirilmesine yardımcı olabilir. İçerikten yol açabilirseniz, içeriğinizi SEO ile tanıtmak en basit seçenek olabilir. Bir örnek olarak, Search Engine Land, uluslararası bir içerik sağlayıcısı olarak yer alırken, İngiltere'de bulunan şirketimin bilgi içeriğini de içerir. Bu teknik açıdan kolay, ama aynı zamanda şirketiniz için geçerli bir iş modeli olduğundan da emin olmalısınız. Çevrimiçi olarak bulunan şirketler için bu genellikle iyi bir uyum, ancak daha geleneksel işletmeler için genellikle şeyler için doğru yol değildir.
 • Tek TLD sitesi. Bazı endüstrilerde genellikle otomatik uluslararası arama sonuçları görürsünüz. Avustralya'da emniyet kemerleri satan bir şirket var. Bu niş bir iştir ve spesifik bir uluslararası SEO yoksa, Avustralya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri gibi İngilizce konuşulan ülkeler arasında oldukça iyi derecelendirilirler. Uluslararası SEO üzerinde yoğunlaşmak istedikleri takdirde, bunu yapmakta çok zorlanacaktı;

Buradaki paketleme, karmaşık bir uluslararası düzene girmeden önce araştırma yapmaktır.

3. Alt klasörler ve coğrafi hedefleme

Ülkeye özgü içeriğe ihtiyacınız varsa, en kolay seçeneklerden biri kendi sitenizde yerelleştirilmiş alt dizinler oluşturmaktır. Bu alt dizinler Google Search Console'da coğrafi olarak hedeflenmiş olabilir ve ülkeye özgü içerik ve dil içerebilir. İşte bir örnek ve bunların avantaj ve dezavantajları:

 • example.com – ABD'yi hedef alan kök site
 • example.com/uk/ – İngiltere.
 • example.com/de/ – Almanya. [19659029] Bu yaklaşımın üç önemli faydası vardır. İlk olarak, yalnızca mevcut sitenizi genişletiyorsunuz, bu nedenle teknik yönetim ve yük masrafları daha az olabilir, örn. Barındırma.

  İkincisi, alt dizinler üst etki alanından yetki devralacak.

  Son olarak, yalnızca bir siteyi tanıtmak için, bu nedenle ülke ve dile özgü bağlantılar isteyeceğiniz halde, birden çok siteyi tanıtmaktan daha basit ve daha uygun maliyetlidir.

  Eksileri konusunda kullanıcılar, evrensel kaynak bulucudan coğrafi hedeflemeyi ( URL) ve tek bir sunucu konumuna sahip olursunuz. Bu gerçek uluslararası SEO'yu kullanmaya başlamak için nispeten kolay bir yol olabilir, ancak bu yaklaşımın sınırlamalarını anlamak önemlidir.

  4. Ülkeye özel alanlar

  Bu yaklaşım, bir TLD'de ülke kodlu üst düzey alan adlarını (ccTLD'ler) veya alt alan adlarını kullanabilir. Bir bakıma aynı son hedefe ulaşmak için iki farklı teknikler vardır.

  • Coğrafi hedefli alt alanlar. Bu TLD alt alanlarının Google Arama Konsolu ile coğrafi hedefi belirlenmesi gerekecek:
   • www.example.com – ABD.
   • uk.example.com – İngiltere.
   • de.example .com – Almanya.
  • Ülkeye özgü ccTLD etki alanları. Bunlar ccTLD ile ilişkilendirilen ülkeyi otomatik olarak hedefleyecektir:
   • Amazon.com – ABD.
   • Amazon.co.uk – İngiltere.
   • Amazon.de – Almanya.

  Hedef ülkede fiziksel varlığı, işletimi ya da yerel çevrimdışı pazarlama olan işletmeler için, bu her site en uygun maliyetli yaklaşım olmasa da, genellikle en iyi yaklaşımdır; çünkü her site yapılandırılmış ve pazarlanıyordu, tipik olarak yerel pazarlama ekibi tarafından.

  Bu yaklaşımların her ikisi de işletmenin yerel web barındırma özelliğini kullanmasına ve URL'ye ülkeye özgü bağlantılar içeren açık konum sinyalleri üretmesine izin verir. Bunlar güçlü sinyaller ve o ülkede ikamet eden şirketler ile rekabet halinde olabileceğiniz rekabetçi bir uluslararası pazara girme kararını verirken göz önünde bulundurulmalıdır.

  Burada ccTLD'leri kullanabiliyorsanız, bu yaklaşımı alt alanlar üzerinde tercih ediyorum; ancak alan adınızın tüm uluslararası ccTLD sürümlerine sahip olmayı gerektirir. Bunu yapmak kullanıcıların kendi ccTLD'sini tıklamayı tercih ettiği güçlü marka avantajları sağlayabilir.

  İngiltere'deki insanlar .co.uk sitelerine, Fransa'daki insanlara .fr sitelerini tercih ediyor vb. SEO büyük bir konuşmanın sadece bir parçasıdır, bu nedenle doğru yaklaşım hedef müşterinin istekleri ve ihtiyaçları tarafından belirlenmelidir.

  Tersine, alt alanların kullanılması popüler değildir, çünkü kullanıcılar alan adını tanımayabilir veya anlayamaz; Etkilediğiniz güven ve tıklama oranları.

  Amazon ve eBay'in beğenisini kazanan yaklaşım budur. Paranın hiçbir nesne yoksa ve uzun oyunu oynuyorsanız, bu genelde uluslararası SEO şirketleri için tavsiye edeceğimiz yaklaşımdır.

  Buradaki önemli bir husus, herhangi bir sorunun sitelerin tüm portföyünde çoğaltılabilmesidir. Böylece, uluslararası siteler oluşturmadan önce ilk sitenizin teknik açıdan mükemmel olduğundan emin olabilirsiniz.

  URL değişkenleri

  Burada, country = uk gibi URL değişkenlerini kullanmak için aslında üçüncü bir seçenek var. Bununla birlikte, çok ülkeli ve çok dilli sitelerdeki Google'ın kendi sayfasında " önerilmez " önerilir. Bu seçenek coğrafi hedef alınamaz ve Google bu yaklaşımı kullanmamasını öneriyorsa, bu seçeneği kullanmak mantıklı olur.

  ملخص

  Umarım, bu, uluslararası SEO seçeneklerine genel bir bakış sağlar. Sizin için doğru olan şey, hedeflerinize, bütçelerinize ve pazarınıza ve çoğu durumda bu seçeneklerin kombinasyonlarına bağlı olacaktır.

  Birden fazla dilde hedeflememiz gereken tek bir ülkeye sahip olabildiğimizde, daha gelişmiş çok dilli SEO'yı da düşünmek zorundayız. . Bu, uluslararası SEO'ya bir başka karmaşıklık katmanı ekliyor.


  Bu makalede dile getirilen görüşler konuk yazarın görüşleri ve Arama Motorları Arazisi değil. Personel yazarları burada listelenmiştir.


  نبذة عن الكاتب

  Marcus Miller, Birmingham, İngiltere merkezli tecrübeli bir SEO ve PPC danışmanıdır. Marcus stratejiye, denetlemelere, yerel SEO, teknik SEO, PPC'ye odaklanır ve yalnızca işletmelerin arama ve sosyal dünyaya hakim olmasına yardımcı olur. Marcus, Birleşik Krallık SEO ve dijital pazarlama şirketi Bowler Hat'ın genel müdürlüğünü yapıyor ve ayrıca WordPress sahiplerine güvenliklerini, SEO ve site bakımlarını bankayı bozmadan cevaplamaya odaklanan wArmour aka WordPress Zırhını yönetiyor.