SEO

İçerik Kapsamlılığı – Beyaz Tahta Cuma

Google, kapsamlı ve eksiksiz bir içerik tercih ettiklerini söylediğinde, bu gerçekten ne anlama geliyor? Bu haftanın Cuma günü Beyaz Tahta bölümünde, Kameron Jenkins arama motorlarının taleplerini sıralamanıza yardımcı olacak değerli, kaliteli içeriğe dönüştürmek için eyleme geçilebilecek yolları araştırıyor.

Yeni bir sekmede yüksek çözünürlüklü sürümü açmak için yukarıdaki beyaz tahta resmine tıklayın!

Video Transkripsiyonu

Hey, millet. Bu haftaki Cuma günü Beyaz Tahta’ya hoş geldiniz. Benim adım Kameron Jenkins ve ben burada Moz'da çalışıyorum.

Bugün, içeriğin anlaşılırlığının kalitesi ve bunun ne anlama geldiği ve neden bazen kafa karıştırıcı olabileceğinden bahsedeceğiz. SEO ve Google arasında devam etme eğiliminde olan bir konuşmanın örnek senaryosunu kullanmak istiyorum. İşte başlıyoruz.

Bir SEO genellikle "Tamam, Google, yüksek kaliteli içeriği sıralamak istediğinizi söylüyorsunuz. Ama bu gerçekten ne anlama geliyor? Yüksek kaliteli, çünkü bundan daha fazla özelliğe ihtiyacımız var" diyor.

Sonra Google, “Tamam, yüksek kalite kapsamlı ve eksiksiz bir şey. Evet, gerçekten kapsamlı.” SEO'lar, "Peki, bekle. Bu ne anlama geliyor?"

Bunun doğduğu şey buydu. Neyin kapsamlı olduğunu, Google'ın bunu söylediklerinde ne anlama geldiğini ve sorguya bağlı olarak bunun nasıl değiştiğini açıklamak bir tür.

Burada örnek bir sayfamız var, ve size biraz göz atacağım. Google’ın "kapsamlı" derken neden bir e-ticaret sayfası için bir futbol sayfası geçmişinden farklı bir şey ifade edebileceğini göstermeye hizmet edecek. Sorguya bağlı olarak gerçekten farklı olacak, çünkü insanlar her türlü farklı türde şeyleri istiyor. Amaçları Google’da ne aradıklarına bağlı olarak farklılık gösterecek. Bu yüzden kriterler anlaşılırlık için farklı olacaktır. Bu yüzden, umarım, örnek olarak, bu belirli bir sorgu için anlaşılırlığın nasıl göründüğü konusunda sizi yönlendirebiliriz. Öyleyse sadece dalalım.

1. Niyet

Tamam. İlk önce niyet hakkında konuşacağım. Burada bir ev satın almak için eksiksiz bir rehber var. Bu örnek olarak kullandığım sorgu. Dalmadan önce, anahtar kelime araştırma araçlarına veya bunun gibi bir şeye bakmadan önce bile, sorgunun sizinle biraz oturması için izin vermenin gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum. Yani "bir ev satın alma rehberi" tamam, bunun hakkında düşüneceğim ve araştırmacının sorguyu esas alarak ne istediğini düşüneceğim.

Her şeyden önce, "rehber" i fark ettim. Bana "rehber" kelimesi birisinin çok eksiksiz, çok kapsamlı bir şey istemesi gibi geliyor. Sadece hızlı ipuçları istemiyorlar. Hızlı bir mermi listesi istemiyorlar. Bu daha uzun olabilir çünkü birisi kapsamlı bir rehber arıyor.

"Ev almak için" bu bir süreç. Bu Amazon gibi bir sepet gibi değil. Bu adım adım. Bu tür işlemlerin birden fazla aşaması vardır. Burada muhtemelen biraz daha uzun ve belki adım adım ilerleyen bir şey aradıklarını fark etmek gerçekten önemli.

Siz de "ev satın alma rehberi" sorgusuna bakıyorsunuz, insanlar muhtemelen daha önce bir ev satın almamışlarsa araştırıyorlar. Bu yüzden, daha önce hiç ev almamışlarsa, izleyicilerinizin ne yaptıkları hakkında hiçbir fikrinin olmadığı bir aşamada olduğunu hatırlamakta fayda var. Hedef kitlenizi anlamak ve bunun çok kapsamlı, baştan sona bilgiye ihtiyaç duyacakları bir şey olduğunu anlamak önemlidir.

2. Çıkarımlar

İki, çıkarımlar. Herhangi bir anahtar kelime araştırma aracına girmeden önce bu da yine olur. Sonuç olarak, bunu okuduktan sonra birinin etkilerinin ne olacağını kastediyorum? Bu yüzden burada etkileri, bir ev satın almak için bir rehber, bu büyük bir finansal karardır. Bu büyük bir finansal alım. İnsanların finansmanını, mutluluğunu ve refahını etkileyecek ve Google’ın bunun için bir adı var. Kalite Değerlendirme Kurallarında, buna YMYL diyorlar. Bu da "paran, hayatın" anlamına geliyor.

Bu tür sayfalar gerçekten yüksek bir standarda tutulur ve haklı olarak öyle. Biri bunu okursa, paralarını nasıl harcayacakları konusunda tavsiye alacaklar. SEO'lar ve yazarlar bu tür sayfaları hazırlayanların bizim için gerçekten yüksek standartlarda tutulacağını anlamak bizim için önemlidir. Sayfada neye benzeyebileceğini düşünüyorum, çünkü bunun gibi büyük bir satın alım yaptıkları için, burada bazı uzman teklifleri almanız iyi bir güvenilirlik işareti olabilir. Belki de sayfan boyunca bunları serpin. Belki de aslında sadece Joe Schmoe blogcusu yerine uzman bir yazar tarafından yazılmışsınızdır. Bunlar, bir sayfayı gerçekten güvenilir kılmak için sadece bazı fikirler ve bunun anlaşılırlığın anahtarı olduğunu düşünüyorum.

3. Alt Konular

Buradaki üç numaralı, alt konularımız var. Şemsiye konunuza uyacak alt konular bulma konusunda size yol göstereceğim iki yol var. Bunun bir örneği olarak Moz Anahtar Kelime Gezgini'ni kullanacağım.

Alt konuları göstermek için Anahtar Kelime Gezgini'ni kullanacağım.

Moz Anahtar Kelime Gezgini’nde, farklı anahtar kelimeleri ve ilgili anahtar kelimeleri iki farklı şekilde arayabilirsiniz. Bir sorgu yazabilirsiniz. Böylece "ev satın almak" veya "ev satın almak" veya benzeri bir şeyler yazabilirsiniz. Ana konunuzla başlarsınız ve bunun sonucunda elde edeceğiniz şey, arama yaptığınız terimle alakalı terimlerle sayfanıza ekleyebileceğiniz bir dizi önerilen anahtar kelimedir. Bu gerçekten harika olacak çünkü temaların ortaya çıktığını fark etmeye başlayacaksınız. Dikkatimi çektiğim temalardan bazıları, insanların bir tür "hesap makinesi" gibi "ev satın alma hesap makinesi" arama eğiliminde olmalarıydı. Pek çok insan, finansal olarak alakalı şeyleri açıkça görüyor, kötü kredi arıyor. İflas başvurusunda bulundum, hala bir ev alabilir miyim? Alt temaların ortaya çıktığını görmeye başlayacaksınız.

Daha sonra, Moz Anahtar Kelime Gezgini'nde URL ile de arama yapabileceğinizi belirtmek istedim. Yapabileceğim şey, sayfamda hedeflemeye çalıştığım terimi sorguluyor. Sıralamadaki ilk üç URL’yi seçeceğim. Bunları Anahtar Kelime Gezgini'ne açarsınız ve bunları karşılaştırabilir ve üst üste binen alanları görebilirsiniz. Yani esasen elde edeceğiniz şey, o terimin en üst sıradaki sayfalarının da sıraladığı anahtar kelimelerin bir listesidir. Bu, sayfanız için daha kapsamlı hale getirmek için bazı ek anahtar kelime fikirleri benimsemenin gerçekten iyi bir yolu olacaktır.

4. Sorular

Öyleyse işte başlıyoruz. Dördüncü adımımız var. Bazı alt konular bulduktan sonra, soruları sormak ve izleyicimizin gerçekten sorduğu soruları bulmaya çalışmak gerçekten de iyi bir fikir. Bu yüzden, bunlar için Her Yerdeki Kamuoyunu ve Anahtar Kelimeleri Yanıtlamayı kullanmayı seviyorum. Bu iki tandem içinde kullanmayı sevdiğim iki harika araç.

Soruları cevaplamak için Halkın Cevaplarını Kullanın

Hiç kullanmadıysanız, halkın yanıtı gerçekten eğlenceli bir araçtır. Bir anahtar kelime yazabilir ve büyük bir liste elde edebilirsiniz. Sorgunuzun ne kadar belirsiz olduğuna bağlı olarak, bir sürü fikir edinebilirsiniz. Sorgunuz gerçekten belirliyse, çok fazla anahtar kelime fikri alamayabilirsiniz. Ancak, "bir ev satın almak" veya "bir ev satın almak" veya "ev satın almak" gibi bir anahtar kelime yazmak ve bunun gibi bir şey yazmak ve kitlenizin sorduğu çok büyük, uzun bir soru listesi almak için gerçekten harika bir yol . Bir ev almayı bilmek isteyen insanlar, aynı zamanda bu soruları soruyorlar.

Kapsamlı bir sayfanın bu soruları cevaplayacağını düşünüyorum. Ancak biraz ezici olabilir. Muhtemelen cevap verebilecek çok fazla soru olacak. Peki sayfanızda hangi sorulara en iyi yanıt vereceğinizi nasıl önceliklendirebilir ve seçersiniz?

Bir sayfada anahtar kelimeleri vurgulamak için Her Yerde Anahtar Kelimeler kullanın

Her Yerde Anahtar Kelimeler eklentisinin kullanışlı olduğu yer. Chrome'da kullanıyorum. Sayfadaki anahtar kelimeleri vurgulamasını sağlayabilirsiniz. Sanırım benimki ayda 50 ya da daha fazla kez aranan herhangi bir şeyi vurgulayacak şekilde ayarlamıştım. Bu, ölçmek için gerçekten iyi bir yol, görebildiğiniz yarasadan hemen çıkın, tamam, şimdi bu 100 soru yerine bu 10 soru var.

Öyleyse buradaki sorulara örnekler gibi sorularım var: Bunu karşılayabilir miyim? Şimdi satın almak için doğru zaman mı? Böylece bunları sayfanıza sığdırabilir ve bu soruları cevaplayabilirsiniz.

5. Trendler

O zaman nihayet burada trendlerim var. Bu gerçekten çok özlenen bir adım olduğunu düşünüyorum. Bir çok terimin bunlara bağlı mevsimsellik olduğunu hatırlamak önemlidir. Öyleyse bu sorguyla yaptığım şeyi "bir ev satın al" diye sorguladım ve Google Trends'te ev satın alma türü araştırma sorguları için herhangi bir eğilim olup olmadığını görmek istedim. Ortaya çıkan herhangi bir eğilim olup olmadığını yıldan yıla görüp göremeyeceğimi görmek için beş yıla kadar odaklandım.

Tamamen böyle oldu. İnsanlar “ev satın almak” ararken, ilkbahardan Ocak ayına kadar yükselen zirvede oluyorlar ve yaz aylarında dalmaya başlıyor ve ardından tatillerde en düşük seviyeye geliyor. Bu, insanların yılın başında araştırma yaptıklarını gösteriyor. Muhtemelen yaz mevsiminde evlerine taşınıyorlardı ve tatiller boyunca taşınmak için her zaman zaman geçirdiler ve şimdi sadece tatillerin tadını çıkarıyorlar. Bu takip ettiği trend akışı türüdür. Bu gerçekten önemli bir bilgi, eğer kapsamlı bir sayfa oluşturacaksanız, döneminize bağlı mevsimselliği anlamak için.

Terimde mevsimsellik olduğunu şimdi bildiğim için, bir ev satın almak için sezon dışı ile sezon dışı satın almanın artıları ve eksileri gibi bilgileri dahil edebilirim. Belki de yılın en iyi zamanı hangisidir? Bunlar, daha kapsamlı hale getirmek için sayfanıza ekleyebileceğiniz şeyler için başka fikirler.

Bu sayfa kapsamlı değil. Bazı şeylere uyacak kadar yerim yoktu. Yani sadece bu aşamada durmuyorsunuz. Bu konuda gerçekten kapsamlı bir sayfa oluşturuyorsanız, durduğum yerde durmayın. Ancak bu, Google’ın bir sayfayı kapsamlı hale getirdiğini söylediğinde ne anlama geldiğini düşünmeyi düşünmenin bir örneği. Sorgunuza bağlı olarak farklı bir şey ifade edecek ve aklınızda bulundurun. Sadece sorguyu düşünün, izleyicilerinizin aradıklarını temel alarak ne istediklerini düşünün ve kapsamlı bir sayfa oluşturmak için harika bir başlangıç ​​yapacaksınız.

Bu yardımcı oldu umarım. Kendi kapsamlı sayfanızı oluşturmak için herhangi bir fikriniz varsa, bunu nasıl yaparsınız, belki de çalıştığınız farklı endüstrilerde nasıl farklılaştığını yorumlarda açın. Bu bilgiyi paylaşmak bizim için gerçekten iyi olurdu. Haftaya tekrar Whiteboard Friday baskısı için tekrar gelin.

Speechpad.com tarafından video transkripsiyonu