التسويق الرقمي

İkna Edici ve Bilgilendirici Bir Sunum Arasındaki Fark

Uzmanların sunumları neden barındırdığına dair bir dizi neden var. Ana sunum türü normalde ikna edici ve bilgilendirici olmak üzere iki farklı kategoriye ayrılabilir.

İkna Edici Sunumun Amacı Nedir?

Belirli bir hizmeti veya ürünü tanıtmak için sunumlar yapılabilir. bunlar ikna edici kategoriye girerdi. Bunun nedeni, sunumun, ürünün, mesajın veya hizmetin yararlarını açıklamak için sunulmasıdır. Sunumda, dinleyicinin duymak istediği zengin içeriğin sunulmasını sağlamaya devam ederken, o zaman faydaları vurgulamak ev sahibine kalmıştı.

Böyle bir sunumun başarısı, kaç kişinin bir satın alma işlemi yaptığıyla ölçülebilir. , bir hizmet kullanır veya bir nedene katılır. Benzer şekilde, eğer sunum bir teklife yönelikse, o zaman başarıya ihtiyaç duyduğunuz onayı aldığınıza ya da alamayacağınıza karar verilir.

Bilgilendirici Bir Sunumun Amacı Nedir?

Bilgilendirici sunumlar eğitim ile ilgilenme eğilimindedir. veya eğitim. İkna edici bir sunumun iç içe geçmiş unsurları olabilir. Örneğin, bir öğretmenin, öğrencinin konu hakkında öğrenmeye değer olduğunu ikna etmesi gerekebilir. Fakat böyle bir sunumun ana amacı, insanların bilgi emmesi ve saklamasıdır.

Araştırma, bilgilendirici bir sunumun önemli bir yönü olabilir. Bir işletme işleriyle ilgili olarak pazar araştırması yapmış olabilir ve bu bilgileri personelin üyelerine ulaştırmak için bir sunum yapılabilir. Sunum sonucunda, bilgi ışığında bir karar verilmesi gerekmektedir. Bu türün başarılı bir sunumu, kararın sonucu ve elde edilen bilgiler kullanılarak nasıl uygulandığı ile ölçülebilir.

Bu sunumların başarısının, aşağıdakileri takip eden bir test veya egzersiz olmadıkça, izlenmesi zor olabilir. sunum. Bu bağlamda, eğer test sonuçları yüksekse, o zaman bilgilendirici sunumunuzun bir başarı olduğunu varsayabilirsiniz.

Her iki sunum da sunacakları farklı olsa da, benzer özellikleri paylaşıyorlar. Örneğin, her ikisi de izleyicilerini ne hakkında bilgilendirmek istedikleri konusunda net bir hedefe sahip olmalıdır. Bu düşünceyle, sunumun kitlenizin etrafında düzenlenmesi ve içeriğinizi tam olarak anlayabilmesi önemlidir. Bir kategoriye giren bir sunuma ev sahipliği yapacaksanız, bir soru ve cevap oturumu veya benzer bir şey ekleyerek katılımcıları katılmaya teşvik etmelisiniz.

Her iki sunum türünün de bir problemi içermesi olasıdır. çözüm bölümü. İkna edici bir sunumda, ev sahibinin bir sorun sunması, ardından çözümlerini bir ürün veya hizmetle uyarlaması olasıdır. Sorun ve çözüm bölümü bilgilendirici bir sunumda bu kadar belirgin görünmeyebilir, ancak sorunların üstesinden gelmeye odaklanan bir bölüm olabilir. Örneğin, bir işletme, kötü müşteri hizmetleri sorununu vurgulayabilir.

Satışını yaptığınız herhangi bir ürün veya hizmetin faydalarını vurgulamak, ikna edici sunumlar için çok önemlidir. Müşteriler, ürününüzün veya hizmetinizin sorununu nasıl çözebileceğine ve satın almalarından ne kazanabileceklerine dair net bir taslak gibi olmayı ister. Ana hatlarıyla verilen faydalar bilgilendirici bir sunumun ön planda değildir, ancak içeriğin kendisi hedef kitlenize faydalı olabilir, bu nedenle, bu bağlamda, izlediğiniz kitleye aktardığınız bilgilerin faydalarını da satabilirsiniz.

Duygular ikna edici sunumların büyük bir kısmını oynar. Aslında, çalışmalar çok az kişinin bu konuda iyi hissetmeden bir satın alma yapabildiğini göstermiştir. Bu nedenle, ikna edici bir sunum yapmak söz konusu olduğunda, insan etkileşimini ve duyguyu tutuşturabilme kabiliyetiniz, ana odaklarınızdan biri olmalıdır. Açıkça bilgilendirici sunumlar da duyguyla ilgili olabilir, ancak bu sunuma bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Güven, her iki sunum türünün ardındaki güdülerdir. Kitleniz size güvenmiyorsa, ürününüze inanmayacaklar. Tahmin edebileceğiniz gibi, inanç eksikliği satış eksikliğine yol açabilir. Kitlenin ürününüze bağlı kalması için, sunum yapanlara güvenebilmeli ve diğer kitle üyelerinin de aynı hissettiğini hissetmeliler. Görüşler, incelemeler ve önceki başarılar, bir kişinin güveninin ardındaki büyük bir itici güçtür.

Birçok sunum belirli bir izleyici kitlesine uyarlanacak, böylece farklı sunumların hem bilgilendirici hem de ikna edici sunumlardan farklı faktörler içerebileceğini göreceksiniz. Her iki sunum türü de sonuna doğru bir harekete geçirici mesaj içermelidir. Bu, bir ürünü satın almak, katkıda bulunmak veya dinleyicilere öğrendiklerini uygulamaya koymak olabilir.