SEO

Insanlar anahtar kelime yamyamlık konusunda yanlış olsun

 anahtar kelime yamyamlaştırma "anahtar kelime yamyamlaştırma" teriminden nefret ediyorum. Bu terim bana sayfa başına bir anahtar kelime etrafındaki argümanları hatırlatıyor.

Haberler flaş – Sayfalar birden çok anahtar kelime için sıralanıyor

Geçen yıl Ahrefs, ortalama sayfa sıralaması bir numara da yaklaşık 1.000 diğer ilgili anahtar kelimeler için sırada yer aldı. İçeriğiniz yeterince alakalıysa, aynı anahtar kelime için birden fazla sayfa gösterebilirsiniz.

Bir işletmeyle çalıştıysanız, anahtar kelime yönetişimi veya tahkim konularında tartışmalar duymuşsunuzdur. Birçok kurumsal araçta, belirli sayfalar veya belirli gruplar için anahtar kelime talep etme seçeneklerini bulacaksınız.

Fikir, sayfaların arama sonuçlarında birbirlerine karşı rekabet etmesini istemediğiniz ve birisinin belirli anahtar kelimelere sahip olmasına ihtiyaç duymanızdır. Hangi gruba ait olduğunuzun önemi yoktur, bir konunun etrafındaki bir sayfada en iyi adımınızı atmanız ve bir şirketin sunabileceği her şeyi sergilemesi gerekir

Anahtarlık yamyamlığı nedir?

Anahtar kelimeler yamyamlaştırma gerçekten var değildir, En azından pek çok insanın düşünmediği şekilde.

Ortak inanç, anahtar kelimelerin yırtıcılaşması, birden çok sayfa aynı anahtar kelimeyi hedeflediğinde, birbirine karşı rekabet edip birbirlerine zarar verdiğinde gerçekleşir. Bazı kullanıcılar, aynı anahtar kelime hakkında birden fazla sayfanız varsa Google'ın hiçbirini sıralamayacağını düşünüyor.

Anahtar kelime yamyamlaştırma hakkında daha fazla bilgi istendiğinde Google Web Yöneticisi Eğilimleri Analisti Gary Illyes'in yanıtını seviyorum:

Anahtar kelimelik kanibileştirme konusunda insanlar yanlış anlama

Aynı terim için birden fazla sayfaya sahip olmak, arama motorlarını bir şekilde karıştırmaktadır. Bütün bu fikir saçmalık. Arama motorları, tek tek web sayfalarında neler olduğunu biliyorlar.

Google, bir arama terimi için yanlış sayfayı gösterdiği zamanlar olduğunu düşünen insanlardır, ancak bu da doğru değildir. Bir terim için en iyi sayfanızı ne düşündüğünüz, arama motorlarının aynı terim için en alakalı sayfayı düşünmediği anlamına gelebilir.

Niyet burada anahtardır. Sayfanızın alakalı bilgi yoksa ya da bilgilendirici "nasıl yapılır" makaleleriyle veya Wikipedia'daki sayfalarla çevriliyse, sayfalarınızın gösterilemeyeceği ihtimali var.

Sayfaların birden fazla anahtar kelime için sıralamasını biliyoruz. ve Google Search Console'un arama ağı analiz raporuna hızlı bir şekilde bakmak, sayfanızın sıraladığı farklı terimleri gösterecektir.

Diyelim ki, A sayfası 400 farklı anahtar kelime için sıralanır ve B sayfası 600 farklı anahtar kelime için sıralanır. Orada çakışma ne kadar tahmin edebilir misin? Bazı paylaşılan anahtar kelimeler olabilir, ancak oran sayfadaki içeriğidir ve ikisinin arkasındaki niyet çok farklıdır.

Bir örnek inceleyelim.

Arama Motoru Kara için son yazı, teknik SEO için gelecek ne? Teknik arama motoru optimizasyonunun (SEO) geleceği ve gelecek teknik amaçlı SEO konularının bir parçasıydı.

Search Engine Land'in "teknik SEO'lar için ilk sayfada yer alan iki makalenin yer aldığını fark ettim. "Biri bir denetim, diğeri bir kontrol listesiydi:

Gördüklerime dayanarak, Google'ın" teknik SEO "terimi için bilgilendirici bir niyet belirlediği görülüyor. Diğer sayfalar teknik SEO işlerini vurgulayan sonuçlara dönüşebilir , uzmanlar, araçlar, danışmanlık veya eğitim veriyorlar ve yaptıklarında sıralamadaki sayfalarla aynı veya benzer anahtar kelimeleri barındırıyor olacaklardır.

Yazımın "teknik SEO" ana anahtar kelimesi için gösterilmemesi nedeniyle , "Bu, terimin diğer varyasyonları için gösterilmeyeceği anlamına gelmez. "Teknik SEO ilerlemeleri" için arama yapın, ne demek istediğimi de göreceksiniz.

Ayrıca, yazımın "teknik SEO" ana anahtar kelimesi için sıralaması olmadığı anlamına gelmez. Bu sadece Google'ın daha alakalı olduğunu gösterir Şimdilik sayfa.

Ana bilgisayar yoğunluğu ve alan kümelemesi gibi bazı filtreler nedeniyle, Google, bir sorguyla çok alakalı birden fazla sayfaya sahip olmadığınız sürece, genellikle yalnızca bir veya iki sonucu bir web sitesinde gösterir. Evrensel kaynak bulucunun (URL) sonuna & filter = 0 ekleyerek bu filtreleri kapatabiliriz.

Filtreyi kullandıktan sonra, Arama Motoru Kara'da ilk sayfada üç makale bulunur ve yalnızca iki tane varsayılan olarak gösterilir. Şu anda, benim makalem filtreleniyor, ancak inceleme setinde yüksek ve sonunda diğer makalelerden birini değiştirebilir veya bunlara ek olarak gösterilebilir.

Fırsatlar bulma

Sayfaların kavga etmesine izin verebilirken dışarı çıkarın ve hangi sayfanın belirli bir sorgu için sırada olduğunu görün, başka seçenekler de vardır. Diğer sayfalara rakip değil, fırsatlar gibi bakın. Yukarıda gösterildiği gibi filtreyi kapatarak, hangi sayfaların dikkate alındığını ve sıralamada nerede durduklarını görebilirsiniz.

Birden çok sayfanın ek iç ekleyerek süreci gösterip göstereceğini bekleyebilir veya görebilirsiniz. mantıklı sayfaları birleştirir veya birleştirir. Niyet aynı ve içerik benzer olduğu sürece, genelde daha az, daha güçlü sayfalar için giderdim.

"teknik SEO" gibi bir kafa terimi için birden fazla sayfa olduğunda, eşitliği bölmek hangi sayfaya bağlanacağına karar vermek; Bu durumda konsolidasyon en iyisi olabilir.


Bu makalede ifade edilen görüşler konuk yazarın görüşleri olup, mutlaka Arama Motorları Arazisi değildir. Çalışan yazarları burada listelenmiştir.


نبذة عن الكاتب

Patrick Stox, IBM için bir SEO Uzmanı ve ABD'deki en başarılı SEO Buluşma olan Raleigh SEO Meetup için bir organizatördür.