قاعدة البيانات

İnternet Güvenliği 2018'de Dikkat Edilmesi Gereken Tehditler

Dünya Ekonomik Forumu'nun 2018 Küresel Risk Raporunun dikkat çekici raporuna göre, siber güvenliğin sert hava durumu senaryosu ve felaket felaketleri gibi doğal afetlerden sonra en büyük üçüncü tehlikeli durum olarak belirtildiği belirtildi. Oysa, bu yılın ilk çeyreğinde yaklaşık web saldırılarının sayısı, bu tahminin doğruluğunu onaylıyor gibi görünmektedir. Ayrıca, web uzmanları ve önceki internet tehditlerine ilişkin hesaplamaları uyarınca, önümüzdeki yıllarda siber suçların yasadışı uyuşturucu satışı ve tüketilmesinden daha kazançlı iş olabileceği varsayılmaktadır. Gerçekten de, 2018’in en istikrarsız ağ tehdidi şu çeşitlerden bazılarını içeriyor:

Gelişmiş Kalıcı Tehditler:

Adından da anlaşılacağı gibi, Gelişmiş Kalıcı Tehditler’in (APT), bu tür grevler için ağ endüstrisi için kötü davrandığı, aylarca beklenmedik ancak bazı aşırı durumlarda, yıllarca web programlarına bağlı kalma eğilimindedirler. Sisteminizin yapısı ve işletim yazılımı üzerinden yanal olarak dolaşmak ve özel veritabanlarınızı istenmeyen amaçlarla soymak için özel olarak tasarlanmıştır. Dahası, APT, e-postalar ve yaygın kullanılan çok yönlü web siteleri gibi uygulamalar yoluyla etkilenecek şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle, dijital bilgilerinizi aleyhinize yedeklemeniz akıllıca olacaktır.

Silahlı Yapay Zeka:

Yapay Zeka bize herhangi bir alanla ilgili yasadışı faaliyetlere karşı mükemmel koruma önlemleri sağlar. Bununla birlikte, siber suçlular, bu tekniği kendi hileli faaliyetlerine ulaşmak için kullanmada yer aldıklarında, her web kullanıcısı bu konuda dikkatli olmak zorundadır. Bu AI türü, tüketiciyi inşa etmekten çok mahvetmeye meyilli olan Silahlı Yapay Zeka olarak bilinir. Birçok ünlü bilgisayar korsanı, bu araçla piyasanın belli başlı internet endüstrilerini benimsemek için kullanıldı.

Phishing:

Phishing, kullanıcı adları, şifreler ve kredi kartı açıklamaları gibi kişilerin ayrıcalıklı detaylarını temin etmek için zararlı bir tuzaktır. elektronik organizasyonda güvenilir birim. Bu nedenle, şirketler için bu taktiğin üstesinden gelmek önemlidir, çünkü yalnızca özel bilgilerini açıklamaz, aynı zamanda diğer internet tehditlerinin kuruluşlarınızı kurup yıkmasına neden olur. Nitekim, en verimli web geliştiricisi veya iyi güvenlik eğitim oturumuna sahip çalışan bu tehlikenin avına düşebilir.

Mobil Kötü Amaçlı Yazılım:

Kapsamlı bir şekilde, Mobil Kötü Amaçlı Yazılım akıllı telefonlarınıza ve iPhone cihazlarınıza uygulama mağazaları veya çevrimiçi satın alma işlemleriyle yüklenir uygulamalar Truva atları, keyloggerlar gibi bilinen kötü amaçlı yazılımlar, dijital telefonlarınızın yazılımını ihlal etmek için gün geçtikçe artmaktadır. Bazı sitelerin ardından naif kullanıcılar bile bilmeden, daha sonra verilerin zarar görmesine ve kaybolmasına neden olacak meşru olmayan bir uygulama haline gelen kurulumlara erişim hakkı tanımaz.

IoT Botnets:

IoT, Nesnelerin İnterneti anlamına gelir. sadece bilgisayarlardan değil, endüstriyel cihazlardan, araçlardan, ev aletlerinden ve IP adresi kullanma ve kullanma eğiliminde olan ve bir diğerine veri ileten diğer birçok benzer cihazdan ibaret değildir. Oysa Botnets, birinin bilgisayarı hakkında bilgisi olmadan kaçırılmasından bahsetmekte ve bu sayede bu cihaz üzerinden dijital web üzerinde kötü niyetli faaliyetlerde kullanılmak üzere programlanmaktadır. Bu nedenle, günümüzde bu Botlar IoT ile ilgili cihazlara başarıyla girmiş ve kullanıcılara ve geliştiricilere ciddi bir dengesizlik ve kırılganlık yaratmıştır. Bu nedenle, bu internet uygulamaları, yazılım ve veritabanlarına en tehlikeli tür bir saldırıdır.

Sonuç olarak, örgütlerin kendilerini bu tehlikelere karşı desteklemesi gerektiği açıktır, çünkü bu siber suçlar kontrol altına alınamaz. işletme kuruluşlarının yeniden başlatılması, yeniden düzenlenmesi ve toparlanması için uzun zaman harcaması gerekiyordu.