التسويق الرقمي

İnternet Pazarlamacıları İçin Web 2.0'a Giriş

Web 2.0, çevrimiçi pazarlama endüstrisinde bir şeyler bulmaya başladı. Web 2.0 nedir? Web 2.0 değil, tam olarak ne olduğu konusunda bir fikir birliği olmasına rağmen, kendisini tek bir kesişme ve tanımlanmış bir tanıma ödünç vermek zorunda kalmayan biraz belirsiz bir kavramdır.

Bu değişimin arkasındaki temel fikir, çevrimiçi içeriğe yaklaşımda World Wide Web'in daha kullanıcı dostu ve etkileşimli hale getirilmesi ile ilgilidir. Web 2.0'ın ayırt edici özelliklerinden biri, topluluk odaklı sitelerde kullanıcı tarafından sağlanan içeriktir; Örneğin, Facebook, YouTube ve Digg ile birlikte herhangi bir sayıda blog. Web 2.0, web kullanıcılarının, karşılıklı etkileşimleri kolaylaştıran karşılıklı çıkarlara ve platformlara dayalı topluluklar oluşturmasına olanak tanıyan tek yönlü statik iletişim kanalları yerine karakterize edilir.

İnternet teknolojisindeki tüm bu gelişmeler internet pazarlamacıları için ne ifade ediyor? Tek kelimeyle, fırsatlar. Sınırlı hedeflenen tüketici gruplarına ulaşma fırsatları, medyanın önüne çıkma ve kendi marka imajınızı ve kurumsal kimliğinizi yönetme ve tüketicilerle doğrudan iletişim kurma fırsatları.

İşletmenin kullandığı en yaygın Web 2.0 platformları arasında, bloglar ve MySpace ve Facebook gibi sosyal ağ hizmetleri var. Bunlar, işinize, tüketiciye kendi şartlarında erişilebilen daha kişiselleştirilmiş, samimi bir görüntü sağlar. Mesajlarını alma ve profillerini yükseltme konusunda bu yeni yöntemleri seçen firmaların sayısı göz önünde bulundurulduğunda, bu sosyal ağ ve sosyal medya platformlarında yer almak için rekabetçi kalmak isteyen herhangi bir internet pazarlamacısı var.

Sosyal ağ sitelerinde işiniz için bir kimlik oluşturmak, neredeyse tüm diğer yöntemleri kullanabileceğinizden çok daha geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlar – ve tabii ki de ücretsizdir. İşletmenizi sosyal ağ kullanıcıları için kullanabilmeniz gerekirken, bu platformu tam olarak tanıtmak için kullanmaktan kaçınmalısınız; Aslında, neredeyse hiçbir şey insanları daha çabuk yabancılaştıramaz.

Yapmanız gereken, işinizle ilgili genel bilgiler (ve ana web sitenize bağlantı) sağlamak, ancak yardımcı ve bilgilendirici olmaya odaklanmak. Gerçek bir pazarlama mesajı yerine içgörünüzü sunun. Diğer kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarırsanız, bu, sitenizi ziyaret etmenizi ve sizinle iş yapmasını sağlar.

YouTube gibi sosyal medya siteleri, birçok potansiyel müşteriye ulaşabileceğiniz bir yerdir. Yine, en iyi yaklaşım, satış konuşması yapmaktan ziyade bilgilendirici olmaktır; İlgilenen görüntüleyenlerin, daha fazla bilgi edinmek isterlerse kullanmaları için web sitenize bir bağlantı sağlayabilirsiniz. Bu ve diğer topluluk tarafından sağlanan video siteleri, herhangi bir sektördeki internet pazarlamacıları için, özellikle son derece arzu edilen gençlik pazarına, tüketiciye ulaşmak için Web 2.0 platformlarının potansiyelini kullanmanın bir başka iyi yoludur.

Elbette, Web 2.0 teknolojilerinden ve iş için sağladıkları fırsatlardan tam olarak yararlanmanıza yardımcı olabilecek birçok başka platform ve teknik var. Önemli olan hemen başlamaktır; Bu yeni gelişmelerin faydaları almak için var ve işinizi online olarak kurmanıza yardımcı olabilir.