قاعدة البيانات

İş Zekası Uygulama Rehberi – 1 – İş Zekası ile Başlarken

İş zekası, toplanan veriler ile iş adamlarının işi yönlendirmek ve geliştirmek için ihtiyaç duydukları veri arasındaki boşluğu doldurmakla ilgilidir. Bu verileri almak ve işinizi ilerletmek için kullanılabilecek faydalı bilgilere dönüştürmek. Her ne kadar bu konuda yardımcı olacak araçlar olsa da, pek çok kuruluş yalnızca işletme değeri vermeyecek olanı ölçebileceklerini yönetmektedirler.

Kuruluşların, değerin eklendiği yerde verdikleri bilgilere tepki vermeleri gerekir. bu, işin ilerleyebilmesini sağlamak için iş zekası çözümlerinden en iyi şekilde yararlanmaları için kurum içinde zihniyet yaratan BI kültürü olarak adlandırdığımız şeydir.

İş zekası çözümünün gerçekten değer katması için Anahtar performans göstergelerinizi (KPI) göz önünde bulundurarak başlamanız gerekir, bunlar işletme bilgi ihtiyaçlarıdır, daha iyi iş kararları almak için neleri bilmeniz gerekir?

KPI’ları tanımlamak için neyin vizyonunun ne olduğunu bilmeniz gerekir. senin işin. En baştan başlamanız ve hedeflerin ne olduğunu, işinizin vizyonunun ne olduğunu ve nereden aldığınızı hesaplamanız gerekir, bu başarının kritik faktörlerinin ne olduğunu çözmenizi sağlayacaktır, hangi KPI’ya ihtiyacınız olduğuna karar verebilirsiniz.

Bu KPI’nın hangi kritik başarı faktörlerini etkilediğini belirledikten sonra, herkesin KPI’nın ne olduğunu bilmesini sağlamanız gerekir (herhangi bir kuruluşta bir KPI’nin dilimlemesi nadir değildir) işin farklı bölümleri). Herkes kendi KPI'sı üzerinde çalıştıktan sonra, esasen işinizdeki faaliyetlerin sonuçları olan sonuç göstergelerini ölçmeye başlayabilirsiniz.

Etkili bir iş zekası çözümü uygulamak zor olabilir, çünkü genellikle işlevler arası, verilerin kalitesi bazen bilinmemektedir ve her zaman sizin kontrolünüz altında olmayacaktır veya KPI'nın kullanılan verilere tam olarak anlaşılmaması veya açıkça yeterince hizalanmaması durumu olabilir.

Şirketlerin bunu zor bulmasının başka bir nedeni de budur. çünkü genellikle BT departmanlarında uzun teslimat döngüleri var; örneğin, gereksinimleri önceden tanımlamanız gereken bir şelale yaklaşımı kullanıyorsanız, onları onaylattıktan sonra altı aylık bir teslimat döngüsüne gidin, sık sık ne İşe devam ettikten sonra teslim etmek, son kullanıcının ihtiyaç duyduğu şey değil. Bu, iş zekası çözümlerini uygulamak için, daha kısa teslimat döngülerinin kullanıldığı ve son kullanıcıya sürekli danışıldığı (yani ne istedikleri, öncelikleri vb.) Daha çevik bir geliştirme yaklaşımının uygulanması şiddetle tavsiye edilir.

Herhangi bir verinin taşınmasını ve işlenmesini sağlamanın yolu, verileri A'dan B'ye taşımak ve işlemek için orada bulunan ekstre dönüşümü ve yükleme aracıdır (ETL). Bunun yapılabileceği birçok yol vardır, geleneksel olarak el yapımıdır, nerede çalıştıklarına aşina olan ve el yapımı kodunu sevenler varsa, bu çözüm iyi çalışacaktır. Bununla birlikte, değişim yönetimi sorunu olan ve bu kaynak kodunu kontrol eden kıdemli bir yönetici, onu merkezileştirmeyi ve onu daha kolay yönetilebilir hale getirecek bir araçta bulundurmayı tercih edecektir.

Eğer bir ETL aracı olması çok faydalı olabilir. İşletmenizle birlikte gelişmesi ve değişmesi gerekeceği için bir veri ambarı oluşturacağız, bu durumda sisteminize hızlı bir şekilde adapte olmanızı sağlayacak bir araç seti isteyeceksiniz. Günümüzün çok merkezi ve çok kullanıcılı, ETL araçları, insanların verileri değiştirmelerini ve yaptıkları işlemleri yaptıkları işlemleri belgelemelerini mümkün kılıyorlar, bu hızlı bir geliştirme aracı, eğer işiniz çok karmaşık ve hızla gelişiyorsa zaman, bir ETL aracı tavsiye edilirdi.

İK verileriniz çoğu işletme için genellikle kilit öneme sahip, tam olarak personelinizin kim olduğunu, hangi becerilere sahip olduklarını ve işinize ne gibi faydalar sağladıklarını bilmemelisiniz. aynı zamanda en büyük maliyetlerinizden biri olacaktır.

Pek çok durumda, verilerin hassas olması nedeniyle bir veri ambarına en son giren İK verileri, ancak bu verileri etkili bir şekilde yönetmeye başladığınızda, Bir bakışta tutma, devamsızlık ve insanların nerede mücadele ettiği gibi şeyler görülebilir ve bu bilgiler işinizin etkin yönetimi söz konusu olduğunda paha biçilmez olabilir.

Bunları sarkma özellikleri, birçok bağımlılığa ve birçok yeteneğinize sahip olabileceğiniz anlamına gelir, ancak İK verilerini çıkarırsanız, bir veri ambarına giderseniz, aslında içsel olarak bulunan bazı sorunların üstesinden gelebilirsiniz, o zaman normal olarak nasıl elde edeceğinizle ilgili bazı değerli bilgiler bulabilirsiniz. Çalışanlarınızı daha etkili bir şekilde yönetebilirsiniz.

Bir veri ambarı aracı, disklerden veri almanıza, filtrelemenize, dağıtmanıza ve terabayttan sorgular oluşturmanıza olanak tanıyan hepsi bir arada bir çözüm, donanım, veritabanı yazılımı ve ağ yazılımıdır. veritabanları, çok büyük veritabanları ve çok büyük veri çözümleri için idealdir.

Bir veri ambarı aracı, iş zekasının sunduğu her gün zorluklara karşı dokunulmazlık sağlamaz, ön uç dağıtım çözümü hala tasarlanmalı ve oluşturulmalıdır. veri kalitesi sorunlarının yanı sıra kullanıcı gereksinimlerinin değişmesine hala ihtiyaç var ancak bir veri ambarı uygulaması çok fazla miktarda veriyi çok daha fazla işlemenize izin veriyor en uygun moda