التسويق الرقمي

İşe Alım Pazarlaması Yoluyla Yetenek Toplama

Bugünkü adaylar dijital olarak bağlantılı ve sosyal olarak meşgul. Bu da iş aramalarını geliştirir. Şirketiniz en iyi yetenekleri işe almak istiyorsa, işe alım pazarlama profesyonellerini işe almanız gerekir.

Bireyleri açık pozisyonlara başvurmak için çekerken işe alım pazarlamada farklı beceri setleri vardır. Çeşitli stratejiler ve taktikler, işe alım pazarlama profesyonelleri için şirketin boş pozisyonları için iyi adaylar oluşturmanın yolunu açıyor.

İçerik Pazarlaması

İşe alım pazarlama ekibi aday kişilerle ilgili içerik yayınlamak zorunda. İş arayanlar, eski moda ve sıkıcı sadece metin iş ilanlarından daha fazlasını bekliyorlar. Hedeflenen görünürlük elde etmek ve işinize açıklıklara ulaşmak için, hedef kitleniz hakkındaki bilgileri işe alım kopyanızda paylaşmak için gelen pazarlama yöntemini kullanırsınız. Gelen pazarlama, şirketinizin iş tanımlarını ve manyetik işe alım reklamlarını yazarak şirketinizin tanıtımını içerebilir. Ayrıca sosyal medya iş ilanları, peppy çalışan video hikayeleri, kariyer web sitelerini ve blogları canlandırabilir. Kanaldan bağımsız olarak, içerik biçimleri tutarlı bir temayı tümüyle devam ettirir.

Bu sayede en iyi adaylara ilgi uyandırır. Dijital sunumunuz, şirketinizin marka algısını şekillendirmeye yardımcı olacaktır. Şirketin kültürü, liderliği ve çalışan atmosferi ile ilgili görseller parlayacak. Tartışmasız olarak, potansiyel adaylar sizi yeni potansiyel işveren olarak görecekler ve çalışmak için ideal bir yer olacaklar.

Sosyal İşe Alım

Üst düzey adayları hedeflemek, işverenin değerini ve iş fırsatlarını artırmak için sosyal medyayı kullanma sanatı sosyal işe alım olarak bilinir. Doğrudan veya dolaylı olarak, adayların dijital ayak izlerini ve sosyal profillerini araştırarak iletişim kurabilirler. Adayları iş fırsatlarını sadece doğal bir sosyal işe alma stratejisi kullanarak kontrol etmeye davet edebilirsiniz.

Anlamlı içeriklerin paylaşılması, adayların şirkete sosyal medya kanallarında takip etmesini ve bunlara katılmasını sağlar. İnsanların farklı şirketlerle ilgili görüşlerini tartışırken takıldığı çeşitli forumlara da göz atabilirsiniz. İnsanların çalışma ortamıyla ilgili deneyimlerini farklı şirketlerde paylaştıkları yerleri göz ardı etmeyin. Örgüt kültürüne ve bir çalışanın hayatını etkileyen diğer yönlere dair daha fazla bilgi edinmek için bu sosyal kanalları kullanıyor olabilirler.

İşveren Markası

Bir işveren olarak, şirketin güvenilir pazarlaması işveren markası olarak adlandırılan değer önerisi. Genel olarak, işveren markalaması, işinizi rekabetten ayrı tutmak için harika bir yöntemdir. Modern işe alım stratejisi, işveren olarak itibarınızı aktif olarak etkilemenizi ve yönetmenizi gerektirir. Bu, şirkette çalışmak için yeni ve en iyi yetenekleri çekme ve işe almada size avantaj sağlayacaktır. Stratejiyi markalaştırırken ağız kelimesini tanıtmayı da unutmayın.