قاعدة البيانات

İşinizi ERP ile Uyumlu GST Yapın

GST, bugüne kadarki en büyük vergi reformu, endüstriler ve ticaret için pek çok olumlu etkisi olan tekdüze bir vergi sistemi getirdi. GST yönetmelikleri olay yerine geldiğinden beri, birçok işletme, üretici ve tüccar, yeni vergilerin hesaplanması konusunda kafa karışıklığı yaşıyor. Bunlar, önceki bölünmüş diktatör vergi sisteminden çok daha iyi olmasına rağmen, bu tür bir değiştirilmiş ve kapsamlı vergi sistemini kabul etmede çeşitli geçiş sorunlarıyla karşı karşıyadır. Ancak ERP, onlara GST'ye uyum sağlama ve değişiklikleri gönülden kabul etme olanağı sağlıyor. Oracle, SAP, Odoo gibi tanınmış platformların ERP'si, şirketlerin vergi hesaplama, yapılandırma, sorumluluk muhasebesi, ana veri değişiklikleri, raporlama ve benzeri dahil olmak üzere GST sistemini yönetmelerine ve benimsemelerine yardımcı oluyor.

ERP sistemlerini öğrenmek için aşağıdakileri okuyun. işletmeler ve hizmetler firmalarının GST kurallarına uymaları ve vergi hesaplamaları yapmaları için eksiksiz bir çözüm sunun.

Hesap Planı

Daha önce işletmelerin KDV (Katma Değer Vergileri) ve ST (Hizmetler) hesaplamaları için ayrı bir muhasebe koduna sahip oldukları görülmüştür. vergi) tüm mal ve hizmet işlemlerinde sırasıyla. Ancak, şimdi bu kodlar ERP'nin vergi modülünde GST ile birleşiyor. Yeni düzenlemelerden sonra, ERP'nin vergi modülü, vergi kredisinin kapanış dengesini cari den yeni hesap kodlarına aktarmaktadır.

Denetim

ERP'nin vergi modülü, firmaların satışlarında vergi beyannamelerini hesaplamasına yardımcı olacak ve veri alımları. Daha sonra, GST iadelerini doldurmadan önce tutarı denetler. Bu, şirketin muhasebecilerinin muazzam zamanlarını biriktirir ve malların veya hizmetlerin günlük işlemleri büyük olduğunda onlara son derece yardımcı olur.

Hatalı Vergi İadeleri Başvurusu

Tüm GST işlemlerini desteklemenin yanı sıra, ERP'nin vergi motoru da yardımda kolaylık sağlar. Vergi beyannamelerinin ağrısız şekilde dosyalanması için tüm hataların belirlenmesi ve düzeltilmesi. Ayrıca, şirketlere, Yeminli Mali Müşavirlik veya vergi uzmanı ile birlikte ya da daha sonra paylaşmak üzere MS Excel sistemine vergi iadesi beyannamesi ihraç etmelerine yardımcı olur.

Veri Arşivleme ve Koruma

İşletmeler, vergi verilerini kaydedebilir, arşivleyebilir ve saklayabilirler. Organize bir şekilde bir yerde birkaç yıl. Böylece, gerekirse daha sonra istedikleri zaman erişebilirler. Bir bulut kaynak noktasından erişebilmek için, vergi muhasebecileri herhangi bir manuel veriye ihtiyaç duymadan gerçek zamanlı çalışabilirler.

GST faturalaması

ERP, GST yönetmelikleri hakkındaki tüm bilgileri ayrı bir GST modülünde yönetme olanağı sağlıyor. İşlemler için faturalar verirken işletmelerin veya vergi mükelleflerinin GST'ye uymalarını sağlar. GST uyumlu faturaları iş başına göre yapılandırır, her satış veya satın alma faturasından GST iadelerini otomatik olarak hesaplar ve bunları mutabakata getirir.

Tüm ERP sistemi GST'nin hazır hale getirilmesi söylenen ve yapılan tüm şirketler için zorlu bir iştir. Mevcut sistemlerinde büyük bir yenilenmeye ihtiyaç duyuyorlar ve hangi modüllerin etkileneceğini ve yeni vergi kurallarıyla ilişkilendirileceğini bilmeliler.

GST uyumlu ERP'ye sorunsuz geçiş, özellikle KOBİ'ler için hala maliyetli bir meseledir. GST iade dosyalama sürecini kolaylaştırmak için makul fiyatlı GST özellikli ERP yazılımı başlatılıyor. Bununla birlikte, tüm iadeleri manuel olarak vermek yerine, tüm satış ve satınalma fatura ayrıntılarını koymaları gerekir ve GST dönüşleri otomatik olarak hesaplanır.