SEO

İşler için Google: Daha iyi sıralama için optimize etmek için bilmeniz gereken her şey

Yeni bir iş aramak stresli bir deneyim olabilir. Sürecin duygusal kısmını ortadan kaldırsa bile, şirketlerin web sitelerinde, uygulamalarında ve iş kurullarında iş ilanlarına göz atmak zihinsel olarak boşalabilir ve zaman alıcı olabilir. Bu zorlukların çok iyi farkında olan Google, işe alım deneyimini geliştirmek için bir çözüm bulmaya karar verdi. Mayıs 2017’de, Google’ın geliştirici konferansında G / Ç’de, Google’ın CEO’su Sundar Pichai, gizlice bir göz attı ve resmi adını yayınladı: “İşler için Google.”

İşler için Google’ın lansmanı yapıldı

Haziran 2017’de ABD’de Google’da İşler için Google’ı resmi olarak başlatmaya karar veren Google’ın kilit bir şartıydı. Bu ürün sayesinde iş arayanlar tam olarak istediklerini elde edebildiler: iş rolleri hakkında ayrıntılı bilgiler, boş pozisyonlar arasında yüksek tutarlılık ve hepsi aynı yerde, çok çeşitli iş teklifleri bulma yeteneği

Diğer taraftan, Google, işverenlere şirket içi SEO'ları gümüş bir mermi ile sağlayarak daha kolay keşfedilebilirlik sağlamak istedi: derecelendirme şansı Organik olarak, rekabete dayalı işe alım pazarındaki iş ilanlarıyla birlikte.

Bu neden bu kadar önemli?

İş kurullarında görevlendirme gibi işe alım maliyetleri şirketler ve kurum içi işe alım yapanlar için büyük bir yük teşkil ediyor. Bu, bir şirketin zaten bir yetenek kıtlığıyla karşı karşıya kalması veya yüksek ciroya maruz kalması durumunda, iş teklifi gönderme gibi temel bir işe alım maliyetinin bile her yıl yüzbinlerce dolara yükselebileceği anlamına geliyor.

Google’ın Uluslararası’de yayınlanan İşler’i duyduktan sonra, bunun müşterilerim için harika bir fırsat olabileceğini anladım. O zamanlar, işe alım web sitesini zaten büyük bir İngiltere organizasyonu için optimize ediyordum, bu yüzden hemen fikre katılmaya başladım. Onaylandıktan sonra, şu üç adımda özetlenebilecek olan Google for Jobs optimizasyonu üzerinde çalışmaya başladım:

1. İşler için Google kurulumu

İşler için Google'da görünmek ilk bakışta zor olabilir, ancak ulaşabileceğiniz maruz kalma türü büyüktür, bu yüzden ilk tavsiyem Google İş İlanı önerilerini iyi okumaktır. Aşağıda, akılda tutulması gereken birkaç önemli nokta vardır:

JobPosting şema biçimlendirmesi

İş ilanı sayfalarının Google İşler için uygun olduğundan emin olmanın ilk adımı, JobPosting şema işaretlemesini eklemektir. Bu konuda, işaretlemeyi yalnızca iş reklamları sayfalarına eklemek önemlidir, çünkü içerik veya birden çok lisanı olan sayfalar Google tarafından dikkate alınmayacaktır. Yapılandırılmış veri formatıyla ilgili olarak, Google’ın Microdata yerine en sevdiği JSON-LD'yi kullanmanız önerilir. Kodu oluşturmak için, Merkle Schema Markup Generator'ı kullanmanızı öneriyorum (aşağıdaki resme bakın).

Bu araç sayesinde, Google’ın Yapılandırılmış Veri Test Aracı ve Google’ın Zengin Sonuçlar Testine (aşağıdaki resme bakın) erişebilirsiniz. JobPosting işaretlemesinin oluşturulması ve doğrulanmasında.

Endeksleme API'sine karşılık site haritası

İş gönderileri hızlı bir şekilde gelip giderken, Haziran 2018’de Google, Endeksleme API adında küçük bir mücevher de yayınladı. İş ilanı ve canlı yayın sayfalarını özel olarak indekslemek / deindex oluşturmak için oluşturulan araç, bu belirli tür sayfaların, kullanıcılara ihtiyaç duyduklarında kullanılabilir olmasını sağlamak için atılmış bir adımdır. Tüm site kapsamı için Google tarafından hala tavsiye edilen XML site haritalarının karşısında – Google Dizin Oluşturma API'sı, Googlebot’ların sayfalara çarpma sayfalarının gözlemlediği hız 5-10 dakika içinde olduğu için, tarama ve dizine alma için gelecekte bir belirti de sunar. Resmi tamamlamak için, Dizin Oluşturma API'sinin Google’ın normal (JobPosting olmayan veya canlı yayın) sayfalarını birkaç dakika içinde normal hale getirmek için nasıl tetiklediğini ve Google’ın kullanmanıza izin verdiğini öneren Tobias Williams tarafından yapılan bu akıllı Dizin Oluşturma API denemesini okumasını da öneririm. API serbestçe, ancak SERP'ye henüz bir fayda sağlamadı.

2. İşler için Google'da nasıl sıralanır

İşler için Google sıralaması faktörleri, ayrıntılı bir rol açıklaması, doğru bir maaş parantezi ve tam bir iş yeri dahil olmak üzere iş ilanı ayrıntılarının eksiksizliği ile ilgilidir. Görünürlüğün nasıl iyileştirileceği hakkında daha fazla ayrıntı için, işte birkaç öneri:

İş ilanı içeriği

İş ilanı içeriğini doğru alın ve orada yarıdasınız demektir. İşte ne yapılmalı ve kaçınılması gerekenler:

Yapın:

 • İçeriğin taranmasını kolaylaştırırken kısa mermi noktaları ekleyin.
 • Kullanıcılar, örneğin "JavaScript geliştiricisi North London" gibi iş + yer sorguları arıyorsanız, iş sonrası görünürlüğünü artıracağından, örneğin kopyayı doğrudan konumlandırın (örn. “Kuzey Londra”).
 • Yarat basit, ilgi çekici bir içerik parçası. Kopya taraması kolay ve aşağıdaki yapıya sahip olmalıdır:
  • Kısa şirket tanıtım
  • Rol açıklaması
  • Temel sorumluluklar
  • Beceriler ve deneyim
  • Sahip olmak / arzu edilen becerilere sahip olmak (isteğe bağlı)
  • Çalışma saatleri, maaş ve sosyal haklar
  • Şirket bilgileri

Kaçının:

 • Özel karakterler, ünlem işaretleri ve büyük harf kullanımından kaçının.
 • 150/200 kelimeden az olan herhangi bir iş ilanını yayınlamaktan kaçının. Rekabetçi endüstriler için bu rakamı 400/500 kelimeye yükseltin.

İş ilanı unvanı

İş başlıklarının anlaşılması kolay ve doğrudan konuya açık olması gerekir. İşte ne yapmalı ve kaçınılması gereken:

Yapın:

 • Kısa, açıklayıcı olun ve rolü “İş ve Satış Başkanı” gibi bir iş unvanı olarak kullanın.

Kaçının:

 • ] Kısaltmalar, sadece bir kısaltmaya sahip bir iş unvanı olarak, sadece kısaltmayla ilgili sorgular için iyi bir performans gösterecektir. Örneğin, “VP” yerine “Başkan Yardımcısı” kullanın.
 • “Senior Java / Messaging Developer, London £ 100k” gibi ünvandaki iş yeri ve maaş referanslarından kaçının. Bunun nedeni, bu stratejinin belirli sorgular için iyi bir sıralamada bulunmasına izin verebilmesidir (örn. “Londra'daki Java geliştiricisi işleri 100k”), ancak daha geniş sorgular için düşük puanlar almalısınız.

Tam konum

Tam konum ekleme (caddeye doğru) ve posta kodu), Google for Jobs’ta iyi sıralamada bir başka önemli faktördür. Yerel sonuçlara göre, kullanıcının IP adresi tam olarak iş yeri konumuna ne kadar yakınsa, Google'da İşler için boşlukta kalma şansı o kadar iyi olur. Google ayrıca uzaktaki işleri de düşündü. Uzak çalışanları işe almak istiyorsanız, şema işaretlemesine “jobLocationType”: “TELECOMMUTE” ekleyiniz.

İş ilanı yayın tarihi

Özellikle rekabetçi endüstriler için, iş ilanı yayıncılığı arasında bir korelasyon bulmak kolaydır. tarih ve Google İşler'de daha üst sıralarda yer alması. Sebep? Özellikle misafirperverlik veya perakende satış gibi yüksek bir ciroya sahip olan endüstriler için, boş pozisyonları hızlı bir şekilde doldurma yeteneği, işe alım yapanlar ve iş arayanlar için çok önemlidir. Bununla ilgili olarak, iş kurullarının çoğunun, yayın tarihinden itibaren 30 güne ayarlanmış bir “geçerliThrough” özniteliğine sahip olduğu da göze çarpmaktadır, bu da tazeliğin kesinlikle Google İşler için sıralama faktörlerinden biri olarak görülebileceğini göstermektedir.

Maaş

Tam şeffaflık optiğinde, Google her zaman doğru bir maaş parantezi gösterilmesini de önerir. Bununla ilgili olarak, Google’ın iş reklamlarını sık sık sektör ortalamasıyla karşılaştırdığına dikkat edin (aşağıdaki resme bakın), piyasanın genelde ödediğinin altında / altında olup olmadığınızı açıkça gösterin.

İstihdam türü

Ayrıca istihdam tipini aşağıda belirtilen istihdam tipi etiketini tetikleyeceği için JobPosting işaretlemesine eklemek için en iyi yöntem. Bunun da ötesinde, lütfen yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak boş bir yer açmak istiyorsanız iki ayrı iş ilanı oluşturmanız gerekeceğini unutmayın.

Süresi dolmuş iş ilanları

Sonunda, Ayrıca, Google’ın bir iş ilanının ne zaman sona erdiğini bildirmek için çok dikkatli olmanız gerektiğini belirtmek gerekir; çünkü Google, iş ilanının nasıl kaldırılacağıyla ilgili olarak bu notta açıklandığı gibi, süresi dolmuş iş ilanları hakkında el ile verilen cezaları tehdit etmektedir.

3. İşler için Google'ın izlenmesi ve raporlanması

İşler için Google'ın güzelliği, ayrıca her gösterim, tıklama ve endeksleme sorununun kolayca izlenebilmesidir. Bu, iş ilanları için hata ayıklama, raporlama ve iyileştirme gibi görevlerin her zamankinden daha kolay olduğu anlamına gelir ve bu da Google for Jobs'u gerçekten SEO dostu bir arama özelliği haline getirir. Aşağıda, kendinize aşina olmanızı önerdiğim birkaç rapor var:

Google Arama Konsolu – Geliştirmeler

Google’ın İşler için Google’da görünmesi için, ilk olarak as yapan şey zengin bir sonuç olarak görünmektir. Bunu yapmak için Google, hataları, uyarıları ve doğrulanmış sayfaları gösteren aşağıdaki endeksleme / yayınlar raporunu kullanıma sunmuştur.

Deneyimlerime göre, başlangıçta hatırı sayılır miktarda hata beklemek, şema işaretlemesini doğru yapmak normaldir ve hataların sayısı sıfıra düşecektir. Uyarılarla ilgili olarak, bunlar işaretlemedeki bir şeyin yanlış veya eksik olması, kodun olabildiğince kolay olmasına yardımcı olmak için verilen önerilerdir.

Bu rapora erişmek için, Geliştirmeler> İş İlanları

Google Arama Konsol – İş listeleri / iş ayrıntıları

Başka bir Arama Konsolu raporu da Arama Görünümü'nden edinilebilir. “İş Listeleri” (1), iş önizlemesinde bir iş ilanı göründüğünde isabetleri kaydederken, “İş Detayları” (2) belirli bir iş ilanının tetiklediği gösterimleri / tıklamaları ifade eder. Bunun da ötesinde, aynı verilere Google Arama Konsolu API’sinden erişebildiğinizi bilmek faydalıdır.

Bu rapora erişmek için şu sayfaya gidin: Performans> Filtre: Arama Görünümü> İş Listesi / İş Detayları [19659059] Google Analytics – Trafik ve performans

Google Analytics, Google İşler performansını izlemek için harika bir araçtır. Google, her İş İlanına otomatik olarak özel UTM parametreleri eklediğinden, trafiği, uygulamaları ve diğer önemli ölçümleri etkin bir şekilde izleyen GA’da İşler için bir Google segmenti oluşturabilirsiniz.

Bu rapora erişmek için, Edinme> Tüm Trafik> Kaynak / Orta Ölçekli> Arama: google_jobs_apply

Ayrıca, aynı Analytics raporundan iş rolüne göre daraltabileceğinizi de unutmayın.

Bu rapora erişmek için şuraya gidin: İkincil boyut> Açılış Sayfası

Google Veri Stüdyosu – Kontrol Paneli

Rapor etmenin başka bir süslü yolu, size herhangi bir özelleştirilebilir kontrol paneli oluşturma yeteneği veren Google Veri Stüdyosu’dur. Harika görseller sağlamanın yanı sıra, bu aracı veri raporlamayı kolay ve verimli hale getirme, işbirliğini artırma yeteneği için kullanmanız önerilir.

الأسلاك

İlk kez, iş avcıları AI ile çok çeşitli boş yerlere erişebilirler güçlendirilmiş özel arama motoru, profesyonel yaşamları hakkında daha eğitimli seçimler yapmalarına yardımcı oluyor. Aynı zamanda, hem küçük hem de büyük işletmeler artık herhangi bir masrafa maruz kalmadan geniş bir kitleye ulaşmak için pasaporta sahipler. Öyleyse neden bundan en iyi şekilde faydalanmıyor ve şu anda Google for Jobs ile denemeye başlıyorsunuz?


Bu makalede dile getirilen görüşler, konuk yazarın görüşleridir ve mutlaka Arama Motoru Arazi değildir. Personel yazarları burada listelenmiştir.


نبذة عن الكاتب

Marco Bonomo, Londra merkezli bir SEO Uzmanıdır. İngiltere'ye odaklanan önde gelen e-ticaret ve devlet web siteleri için SEO strateji planlama ve teknik SEO alanlarında çalışmaktadır. Marco aynı zamanda hevesli bir okuyucu ve çeşitli çevrimiçi yayınlara katkıda bulunan bir dijital pazarlama savunucusu. Yeni beceriler geliştirmekle meşgul olmadığında seyahat etmekten, fotoğraf çekmekten ve Londra'nın gizli noktalarını keşfetmekten hoşlanıyor. !