التسويق الرقمي

İyi Web Tasarımının Yararları

İyi Web Tasarımının Büyük Avantajları

Uygun tasarımla kazanabileceğimiz verimlilik avantajlarını hayal edin. Yılda 4.8 milyon ekranın işlenmesini gerektiren gerçek bir sisteme dayanarak yapılan bir analiz sonucunda, zayıf netlikteki ekran kullanıcıları ekran başına bir saniye daha harcamak zorunda kalırsa, tüm ekranları işlemek için neredeyse bir ek kişi-yıl gerekli olacağı tespit edildi. Ekran kullanım süresinde yirmi fazla saniye, 14 kişi daha ekler.

İyi tasarlanmış bir ekranın faydaları da uzun yıllardır deneysel inceleme altında olmuştur. Örneğin bir araştırmacı, ekranları daha az kalabalıklaştırarak ekran netliğini ve okunabilirliği artırmaya çalıştı. Mekanı korumak için aynı ekran satırında birleştirilen ayrı öğeler, bunun yerine ayrı satırlara yerleştirildi. Sonuç: Ekran kullanıcıları daha az kalabalık olan sürümle yaklaşık yüzde 20 daha verimli oldular!

Diğer araştırmacılar, bu kitapta anlatılanla aynı konseptlerin çoğunu izleyen bir dizi ekranı yeniden biçimlendirdi. Sonuç: Değiştirilen ekranların ekran kullanıcıları, orijinal ekranları kullananlara göre yüzde 25 daha az sürede ve yüzde 25 daha az hatayla işlemlerini tamamladılar. Başka bir araştırmacı, iyi tasarım ilkelerini izleyerek reform ekranlarının yeniden biçimlendirilmesinin karar verme süresini yaklaşık yüzde 40 oranında azalttığını, etkilenen sistemde 79 kişinin yıl tasarrufunu sağladığını bildirmiştir.

500 ekranı karşılaştıran ikinci bir çalışmada, bilgileri hava yolu veya konaklama bilgileri ekranlarından çıkarma zamanının en iyi format için en kötü formattan% 128 daha hızlı olması. Diğer çalışmalar da, ekranlardaki bilgilerin doğru bir şekilde biçimlendirilmesinin performans üzerinde önemli bir olumlu etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Cope ve Uliano (1995), daha etkili olacak şekilde yeniden tasarlanan bir grafik penceresinin, bir şirketi ilk kez 20.000 $ 'dan kurtaracağını buldu. kullanım yılı. Son yıllarda, iyi tasarlanmış Web sayfalarının verimlilik avantajları da incelenmiştir. Baca ve Cassidy (1999) bir kuruluşun ana sayfasını yeniden tasarladılar çünkü kullanıcılar ihtiyaç duydukları bilgiyi bulamadıklarından şikayet ediyorlardı.

Bu tasarımcılar, yeniden tasarladıktan sonra kullanıcıların istenen bilgiyi bulabileceklerini belirten bir kullanılabilirlik hedefi belirlediler. . Bir yeniden tasarlamanın ardından, aramaların yüzde 73'ü ortalama 113 saniyelik bir tamamlanma süresiyle tamamlandı. Ek olarak yeniden tasarlamalar sonunda başarı oranını yüzde 84'e yükseltti ve ortalama tamamlanma süresini 57 saniyeye düşürdü. İlk yeniden tasarım ve son yeniden tasarım arasındaki arama başarı oranındaki iyileşme yüzde 15'tir; Arama süresindeki iyileşme yaklaşık yüzde 50 idi. (Bu çalışma aynı zamanda yinelemeli test ve yeniden tasarımın değerini de ortaya koymaktadır.)

E-Ticaret Siteleri İyi Tasarımdan da Yararlanıyor

Fath ve Henneman (1999), çevrimiçi alışveriş için yaygın olarak kullanılan dört Web sitesini değerlendirdi. Katılımcılar her sitede alışveriş işleri gerçekleştirdiler. İnternet sitelerinin üçünde alışveriş işlemlerinin sadece yarısı tamamlanabildi ve dördünde yüzde 84'ü başarılı oldu. (Eskiden, alışveriş görevlerinin üçte biri hiç tamamlanamadı!) Daha başarılı ve daha kullanışlı olan site görevi tamamlama oranı, daha az başarılı olanlara göre yaklaşık% 65 daha yüksekti. Bunun sadece dolara nasıl çevrilebileceğini tahmin edebiliyoruz.

İyi bir arayüz tasarımının verimlilik avantajlarını gösteren çok sayıda başka çalışma bu yazı boyunca serpildi. Ek faydalar, iyi tasarımdan da gelir (Karat, 1997). Daha az yardım çağrısı gerektiğinden, eğitim süresi düşürüldüğü, destek hattı maliyetleri düşürüldüğü için eğitim maliyetleri düşürülmüş ve ağırlama ve hayal kırıklığı azaltıldığı için çalışan memnuniyeti arttırılmıştır.

Bir diğer avantaj, nihayetinde, bir kurumun müşterilerinin bundan yararlanmasıdır. Gelişmiş hizmet aldıkları. Tasarım ve geliştirme sürecinde sorunları tanımlamak ve çözmek aynı zamanda önemli ekonomik faydalara sahiptir. Pressman (1992), ürün tasarımı sırasında bir sorunu çözmek için harcanan her dolar için, sorun geliştirme sırasında çözülürse 10 dolar harcanacağını ve ürünün piyasaya sürülmesinden sonra 100 dolar harcayacağını göstermiştir.

Genel bir kural : Sistem kullanılabilirliğine yatırılan her dolar, 10 ila 100 ABD Doları arasındadır (IBM, 2001). Teknolojik dünyamızda her gün kaç ekran kullanılıyor? Kuruluşunuzda her gün kaç ekran kullanılıyor? Binlerce? Milyonlarca? Olası tasarrufları düşünün. Tabii ki, uygun ekran tasarımı da "kırılmış" PC'lerin yerine koyma maliyetlerini düşürebilir! (Bunun için son makalemizi okuyun – İyi Tasarımın Önemi).