قاعدة البيانات

.İz R.iz R 30iz.. R. R R… R.. R……………….. R…..iz. R.. R. R.. R..

WHOIS Alan Adı Arama:

Hiç WHOIS alan adı aramasının kullanımıyla bir alan adı aramayı denediniz mi? Evet ise, o zaman sizin için harika! Ancak, WHOIS alan adı aramasını duymamış olanlar için, bu özel şeyin harikasını keşfetmeniz için okumanız gerekir.

İnternette, her alan adı kayıt şirketi, tüm iletişim bilgilerini içeren bir WHOIS veri tabanını korur. "barındırdıkları" alan adları. Bu WHOIS veritabanı ad sunucusu, kayıt şirketi ve tam iletişim bilgilerini içeren bir alan adı hakkında bilgi içerir. Internet Ağ Bilgi Merkezi (InterNIC, http://www.internic.com ), tüm .com, .net ve .org alan adları için yalnızca kayıt şirketi ve ad sunucusu bilgilerini içeren merkezi bir kayıt defteri olan WHOIS veritabanını korur [19659003] Dolayısıyla, WHOIS alan adı araması yaptığımızda, Internet üzerindeki bu WHOIS veritabanlarından birinden bir alan adı için iletişim bilgilerini aramak üzere bir WHOIS aracı kullanıyoruz. WHOIS veritabanı, alan adlarına yönelik kayıt bilgilerini döndürecektir. Alan adı sahibi ve alan adı yöneticisi için isim ve iletişim bilgileri sunulacaktır. WHOIS alan adı veri tabanının altındaki alan adlarına ilişkin iletişim bilgilerinin kayıt operatörüne bağlı olarak değişebileceğini bilmek önemlidir.

WHOIS Aracı:

WHOIS aracını çalıştırmak için aşağıdaki araçları kullanabilirsiniz. etki alanı adı arama:

http://who.godaddy.com/whoischeck.aspx

http://www.checkdomain.com

WHOIS Alan Adı Arama Kullanımı:

1. Kendi Alan Adınızı Kontrol Edin: Birçok uzman, kendi alan adınızda bir WHOIS alan adı araması yaptığınızda gerekli olduğunu söyledi, iletişim bilgilerinizin doğru olduğunu doğrulamanız gerekir. Alan adı ayrıntılarında hatalarla karşılaşırsanız, web barındırma şirketinize başvurarak alan adlarınızdaki hataları düzeltebilirsiniz.

2. Web Sitesi Arka Plan Denetimi: Bir web sitesinin ne kadar süredir var olduğunu, sahibi olup olmadığını ve şirketin veya bir kişinin gerçekte bir WHOIS alan adı araması yaparak bulunduğunu öğrenebilirsiniz. Aramadan bulduğunuz bilgileri web sitesinde gösterilen bilgilerle karşılaştırarak dolandırıcılık işlemini tespit edebilirsiniz. Örneğin, bir web sitesi uzun yıllardır çalışmakta olduğunu iddia ederse, ancak bulgularınız kullandığınız alan adının bir hafta önce oluşturulduğunu gösteriyorsa, bu siteye güvenmek istemeyebilirsiniz.

Bazı durumlarda, Alan adı etki alanı adı koruma hizmeti tarafından korunuyorsa, WHOIS alan adı aramasından herhangi bir bilgi alamayabilirsiniz.

Etki Alanı Adı Koruması:

Bazı web barındırma şirketleri bir web sitesine yardımcı olacak etki alanı adı koruma hizmeti sağlar. sahibi gizliliğini korumak için. Alan adı koruma servisi, web sitesi sahibinin kimliğini alan adıyla ilgili spam'lerden korur. Bu servisle, sadece alan adı koruma servisi iletişim bilgileri WHOIS alan adı aramasında gösterilecektir. Web sitesi sahibinin iletişim bilgileri tamamen gizli tutulur. …………………………………………………… O alan adını iptal edebilir, satabilir, yenileyebilir veya aktarabilir.