قاعدة البيانات

Java 9'da Heyecan Verici Yeni Özellikler

Eylül ayında, Oracle 150'den fazla yeni özellik ile Java SE 9'u piyasaya sürdü. Yaygın olarak kullanılan programlama dilinin en son sürümü, hem büyük hem de küçük cihazlar için uygulamaların geliştirilmesini hızlandırmak için birkaç yeni özellik ve API ile birlikte gelir. Aynı zamanda, Java 9 tarafından sağlanan özellikler programın performansını, güvenliğini ve bakımını iyileştirmek için programcılara yardımcı olur. Bu nedenle, programcıların Java 9 tarafından sağlanan bazı temel özellikleri anlaması önemlidir.

Programcılar Java 9 Hakkında Bilmeniz Gerekenler?

Modül Sistemi

Geliştiriciler artık HTML5 ve JavaScript için Daha İyi Desteği kullanabilir JDK'yı çoklu modüllere bölmek. Her bir modüler JAR dosyası bir modül tanımlayıcısı içerir. Geliştiriciler, çeşitli modüllerin bağımlılıklarını ifade ifadeleriyle tanımlayabilirler. Modülerlik, programcıların JVM modüllerini ek bellek bulunmayan küçük cihazlarda sorunsuzca çalıştırmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda, yalnızca uygulama için gerekli olan API'ları ve JVM modüllerini çalıştırabilirler.

Önde Zaman Derleme

Java 9, kod derleme sürecini zamanın ötesine (AOT) derleme yoluyla önemli ölçüde geliştirir. Programcılar, sanal makine onları başlatmadan önce AOT derleme Java sınıflarını yerel koda derlemek için kullanabilirler. AOT derlemesi, tam zamanında (JIT) derlemenin önemli eksikliklerinin üstesinden gelmek suretiyle hem büyük hem de küçük uygulamaların performansını geliştirir. JIT derlemesinden farklı olarak, AOT derlemesi hiçbir Java yönteminin derlenmemesini sağlar.

Real-Eval-Print-Loop Aracı

Java 9, yeni bir gerçek-eval-print-loop (REPL) komut satırı aracıyla birlikte gelir – Shell. Shell, bildirimsel ifadeleri ve ifadeleri etkileşimli olarak değerlendirmek için özelliklerle tasarlanmıştır. Bir programcı, derlemeden önce Java kodunun kalitesini değerlendirmek için Shell'i kullanabilir. Sadece bir kod parçası girebilir ve geri bildirim alabilir. Kabuk, sekmeleri tamamlama ve gerekli terminal noktalı virgülleri otomatik olarak ekleme kabiliyetine de sahiptir. Yeni REPL aracı, Java'yı Python ve Scala gibi yaygın olarak kullanılan programlama dilleri ile rekabet ediyor.

HTML5 ve JavaScript için Daha İyi Destek

Java 9 tarafından sağlanan geliştirilmiş Javadoc dokümantasyon aracı HTML5 biçimlendirmesi oluşturma yeteneğine sahiptir. Ayrıca, programlama dilinin en son sürümü, Unicode 8.0 kodlama standardının bir parçası olarak birkaç yeni karakteri, bloğu ve betiği destekler. Aynı zamanda, Java 9, programcıların Java uygulamalarında JavaScript kodunu gömmesini kolaylaştıran geliştirilmiş ve hafif bir JavaScript motoruyla birlikte gelir. Geliştiriciler, çeşitli IDE'lerde ve çerçevelerde, doğrudan JDK tarafından sağlanan Nashorn'un ECMAScript sözdizimi ağacı için ayrıştırıcı API'siyle ECMAScript kod analizini etkinleştirebilir.

Geliştirilmiş Akış API'si

Java kodu yazılırken, programcılar hesaplamaları ifade etmek için dizeleri kullanırlar. Java 8, Akım API'sı sağlayarak hızlandırılmış akış işlemini hızlandırdı. Java 9, geliştiricilerin yöntemleri ekleyerek belirli koşullara bağlı olarak Akıştan öğeler almasına ve bırakmasına olanak veren, Akışlar API'sinin geliştirilmiş bir sürümüyle birlikte gelir. Ayrıca, geliştirilmiş Akımlar API'sı, null değeri için bir akış oluşturmak ve Aktarım öğeleri üzerinde yineleme özellikleriyle tasarlanmıştır.

Çok Çözünürlüklü Görüntü API'si

Java 9, tek bir çoklu çözünürlük oluşturmak için yeni bir arabirim – MultiResolutionImage – sunar değişen çözünürlüklerde birden çok görüntüyü kapsülleyerek görüntü. Geliştiriciler, tek bir görüntünün çeşitli varyantlarını almak için Java 9 tarafından sağlanan Çoklu Çözünürlüklü Görüntü API'sini daha fazla kullanabilirler. Ayrıca, gerekli çözünürlüğe göre belirli bir görüntüyü seçmek için API'yi kullanabilirler. Bu nedenle, Java programcıları artık tek bir API kullanarak birleştirilmiş çok çözünürlüklü bir görüntü oluşturabilir ve çözünürlüğe özgü görüntü varyantları alabilirler.

http: // 2 client API

Java 9, uygulamaların HTTP çağrılarını yapma şeklini tamamen değiştirdi . HttpURLConnection API'sini yeni bir HTTP istemci API'siyle değiştirir. HTTP istemci API'sı hem http: // 2 hem de WebSockets'i destekler. Bununla birlikte, API şu anda Java SE'nin bir parçası değildir. Jdk.incubtor ad alanı altında yaşayan bir inkübatör modülü olarak uygulanmaktadır. Ancak, HTTP istemci API'sı en son iletişim standartlarını desteklerken, HttpURLConnection API'sinin eksikliklerini giderir.

Stack-Walking API

Java kodu yazılırken, programcılar yığın işlemlerine verimli şekilde erişmek ve filtrelemenin yollarını araştırır. Java'nın en yeni sürümü, Yığın Yürüyüş API'sini sağlayarak yığının yürümesini kolaylaştırır. Yeni API, programcıların yığın izleme bilgilerine erişmesini ve bunları filtrelemesini kolaylaştırır. Ayrıca kısa ve uzun yürüyüşleri destekler. Bu nedenle, programcıların yığın bilgisini elde etmek için sanal makineye güvenmeden tüm yığına erişmesi ve filtrelemesi daha kolay hale gelir.

Datagram Aktarım Katmanı Güvenliği (DTLS) API'si

Java 9, geliştiricilerin, güvenli uygulamalar oluşturarak, Datagram Aktarım Katmanı Güvenliği (DTLS) için bir API. API, veri kurcalama, mesaj sahteciliği ve gizlice dinleme olasılığını ortadan kaldırarak istemci ve sunucu iletişimini güvenli tutar. Ayrıca, Datagram Aktarım Protokolü'nü (DTP) kullanan çeşitli uygulamalara iletişim gizliliği sağlar. Transport Layer Security'ye (TLS) dayalı olarak geliştirilmesine rağmen, DTLS SSL protokolü uygular.

Geliştirilmiş İşlem API'sı

Genellikle Java programcıları işletim sistemi süreçlerini kontrol etmek ve yönetmek için göz korkutucu buluyorlar. Yerel kodlara erişmek ve ek kod yazmak için geliştiricilerin önceki sürümleri tarafından sağlanan İşlem API'sı. Ancak, Java 9 tarafından sağlanan iyileştirilmiş İşlem API'sı, programcıların işletim sistemi süreçlerini kontrol etmesini ve yönetmesini kolaylaştırır. Bir Java uygulamasının doğrudan işletim sistemiyle etkileşimde bulunabilmesi için API'yi kullanabilirler. Ayrıca, ek kod yazmadan işlem isimlerini ve durumlarını ele almak için yeni yöntemlerden yararlanabilirler.

Kullanımdan Kaldırılmış Özellikler

Java 9, birçok yeni özellik sunmasına rağmen, Java 8 tarafından sağlanan özelliklerin bazılarını desteklememektedir. Örneğin, artık Applet API'sını desteklemiyor. Java web geliştiricileri uygulamaların web tarayıcılarından başlatılması için Applet API'dan Java Web Start'a geçmelidir. Benzer şekilde, Java 8, Concurrent Mark Sweep (CMS) çöp toplayıcılarını kullanım dışı bırakarak HotSpot sanal makinesinde çöp toplayıcılarının geliştirilmesini hızlandırıyor. Java'nın en yeni sürümünü kullanırken, programcılar ayrıca, Java deyimlerini içe aktarma ifadelerinde alma seçeneğine sahip değiller ve başlatma zamanında JRE'yi seçebiliyorlar.

Genel olarak, Java 9 hem büyük hem de büyük ölçekli uygulamaların geliştirilmesini kolaylaştırmak için birçok yeni özellik sunuyor. küçük cihazlar. Bununla birlikte, Java 9 tarafından sunulan bazı ikili dosyalar ve kaynak, programlama dilinin önceki sürümleriyle uyumlu değildir. Programcılar kodda birkaç değişiklik yapmak ve mevcut uygulamaları Java 9'a taşıyarak kütüphaneleri yükseltmek zorunda kalıyorlar. Ancak geliştiriciler bu yeni özelliklerden ve geliştirmelerden yararlanmak için mevcut uygulamalarını Java 9'a yükseltmeyi düşünmelidir. Java geliştiricileri, daha iyi programlama için bu son derece tavsiye edilen araçları kullanmalıdır.