قاعدة البيانات

Java IDE'leri: Netbeans ve Eclipse Arasında Bir Karşılaştırma

Diğer genel amaçlı programlama dillerinden farklı olarak Java, masaüstü, web ve mobil uygulamalar oluşturmak için geliştiriciler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak geliştiriciler, Java uygulamalarını verimli ve hızlı bir şekilde yazmak için akıllı entegre geliştirme ortamları (IDE'ler), çerçeveler ve araçlar ararlar. Geliştiriciler, bir dizi Java IDE kullanarak kodları daha hızlı ve verimli bir şekilde yazabilirler. Hem NetBeans hem de Eclipse, oldukça popüler Java IDE'leridir.

Açık kaynak olmasına rağmen, NetBeans, Java platformu için resmi IDE'dir. NetBeans tarafından sağlanan özellikler ve araçlar, geliştiricilerin Java 8 ile çeşitli masaüstü, web ve mobil uygulamalar geliştirebilmelerini sağlar. IDE, Java'ya ek olarak bir dizi teknolojiyi (HTML, CSS, JavaScript, PHP ve C / C ++) destekler. . NetBeans tarafından sağlanan editörler, analizörler ve dönüştürücüler, programcıların eski uygulamalarını Java'nın en yeni sürümüne yükseltmelerini kolaylaştırır.

Eclipse Java'da yazılmıştır ve Java uygulamalarının geliştirilmesini basitleştirmek için özellikleri ile tasarlanmıştır. Geliştiriciler çeşitli eklentileri kullanarak IDE'yi daha da genişletebilirler. Java, Ruby, Perl, PHP, Scala ve Groovy dahil olmak üzere diğer popüler programlama dilleriyle bütünleştirerek uygulamalar geliştirmek için belirli eklentileri de kullanabilirler. Ayrıca, Eclipse açık kaynaklı bir IDE'dir ve aktif bir topluluk tarafından desteklenir. Bu nedenle, geliştiricilerin temel özellikleri ve işlevlerine göre NetBeans ve Eclipse'i karşılaştırmaları gerekir.

NetBeans ve Eclipse arasındaki Önemli Farklılıkları Anlama

Java 8 Desteği : Java'nın 8 versiyonu, lambda ifadeleri, yeni tarih / zaman API'si ve entegre Nashhorn JavaScript Engine dahil olmak üzere birçok yeni özellik ve geliştirmeye sahiptir. Bu nedenle, birçok geliştirici, Java 8'deki yeni özelliklerden yararlanmak için Java 8'de uygulama yazmayı tercih etmektedir. NetBeans, resmi Java IDE'dir ve Java SE 8'i tam olarak destekler. Öte yandan, Eclipse, Java için Eclipse Derleyici (ECJ) aracılığıyla yeni Java 8 dil geliştirmelerini uygular. Geliştiriciler Java 8 tarafından sağlanan yeni dil özelliklerinden yararlanmak için bir dizi adım atmak zorundalar.

Java 8 Geçişi : Oracle, Java geliştiricilerinin NetBeans'i kullanmasını öneriyor. Bu nedenle, NetBeans, sürümünden hemen sonra Java'nın en son sürümünü desteklemektedir. Ayrıca, geliştiricilerin eski uygulamalarını Java'nın en yeni sürümüne taşımasını kolaylaştırmak için bir dizi araç sağlar. Geliştiriciler, NetBeans tarafından sağlanan kod editörlerini, analizörlerini ve dönüştürücülerini, uygulamalarını hızlı ve sorunsuz bir şekilde Java 8'e taşımak için kullanabilirler. Ancak Eclipse, Java 8 geçişini basitleştirmek için sağlam bir araç sağlamamaktadır.

Eklenti Sayısı : Eklentiler, eklentiler kategorisinde NetBeans üzerinden. Birçok geliştirici, Eclipse'i, uygulama tarafından sağlanan eklentileri kullanarak kolayca işlevsellik katmak için tercih ediyor. Ancak, geliştiriciler genellikle Eclipse için birkaç üçüncü taraf eklentisini kullanmak zorunda. Bu üçüncü taraf eklentilerin kalitesi ve performansı farklıdır. Öte yandan, NetBeans kullanıcıların bir dizi sabit ve kaliteli eklentileri kullanabilmelerini sağlar.

Kullanıcı Arayüzü : NetBeans'in kullanıcı arayüzü temel alınarak tasarlanmıştır, Eclipse kullanıcı arayüzü ise tasarlanmıştır. SWT'ye dayalı. SWT, bir Java yerel hafif araç seti, SWT ise sistemin temel araç seti için bir Java. Birçok geliştirici, NetBeans'in kullanıcı arayüzünü, Eclipse'in kullanıcı arayüzünden daha basit ve dostça bulmaktadır. NetBeans'in basit kullanıcı arayüzü, yeni başlayanların ekstra zaman ve çaba harcamadan IDE'yi öğrenmelerini ve kullanmasını kolaylaştırır. Ancak Java programcıları, Eclipse ile verimli çalışmak için fazladan zaman ve çaba harcamalıdırlar.

Yapılandırma : NetBeans, birçok yerleşik işlevsizliğe sahiptir. Kutu dışı işlevi, kullanıcıların IDE'yi hızlı bir şekilde yapılandırmasını ve herhangi bir gecikme olmadan temel programlama görevlerini gerçekleştirmesini sağlar. Ancak Eclipse, pek çok kutuda işlevsellik ile tasarlanmamıştır. Kullanıcıların ortak görevleri gerçekleştirmek ve uygulamaları verimli bir şekilde oluşturmak için Eclipse eklentilerini kurması ve yapılandırması gerekir. Bu eklentiler, yeni başlayanların kısa bir süre içinde IDE'yi yapılandırmasını ve kullanmasını zorlaştırıyor.

Diğer Programlama Dilleri ile Çalışmak : Her iki Java IDE'si de geliştiricilerin diğer popüler teknolojiler ve programlama ile çalışmasını sağlıyor. duujjil. NetBeans, Java ile birlikte HTML, CSS, JavaScript, PHP ve C / C ++ özelliklerini destekler. Aynı şekilde, Eclipse ayrıca programcıların Python, Perl, PHP, Groovy ve Scala gibi bir çok popüler programlama diliyle Java'yı entegre etmelerini sağlar. Ancak NetBeans, araç tabanlı bir IDE olarak tasarlanmıştır ve programcıların belirli projelerle diğer teknolojilerle çalışmasını sağlar. Eclipse, programcıların bireysel teknolojilerle çalışmak için belirli eklentileri kurup yapılandırmasını gerektirir. Bu nedenle, Java geliştiricileri NetBeans kullanırken diğer programlama dilleriyle çalışmayı daha kolay bulmaktadır.

Maven için Destek: Hem NetBeans hem de Eclipse, Maven'i destekliyor – yaygın olarak kullanılan bir proje yönetim aracı. Maven tarafından sağlanan komple yapı ömrü çerçevesi, programcıların tüm yapı altyapısını otomatikleştirmesini kolaylaştırır. Ancak birçok programcı NetBeans'i kullanırken Maven ile çalışmayı daha kolay buluyor. Maven hedeflerini doğrudan NetBeans içinde çalıştırabilirler. Aynı şekilde, Maven komutlarının çıktısını doğrudan NetBeans'te görüntülemek için bir konsol kullanabilirler. NetBeans, kullanıcıların Maven bağımlılıklarını güncellemelerini, Maven kuruluşlarını başlatmasını ve yeni Maven projeleri oluşturmasını kolaylaştırır.

Android Uygulama Geliştirme : Java programlama dili, Android için mobil uygulamalar geliştirmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. dünya çapında en büyük pazar payı ile platform. Çeşitli web sitelerinde yayınlanan istatistikler, çoğu Android uygulama geliştiricisinin Eclipse'i NetBeans'e tercih ettiğini göstermektedir. Basit ve hızlı olmanın yanı sıra, Eclipse ayrıca Android uygulamalarına sorunsuzca entegre edilebilen standart bir UI araç seti – Swing – sağlar. Ayrıca, Eclipse SDK tarafından sağlanan çok çeşitli eklentiler, geliştiricilerin ekstra zaman ve çaba harcamadan güçlü Android uygulamaları oluşturmasını kolaylaştırır. Ancak, NetBeans ayrıca Android uygulama geliştirmeyi basitleştirmek için çeşitli özellikler ve araçlar sunmaktadır.

Kaynak Kodu Biçimlendirme : Her iki Java IDE'si, Java'da yazılan uygulama kaynak kodunu otomatik olarak biçimlendirme özelliğine sahiptir. Ancak birçok programcı, Eclipse tarafından sağlanan Java kod biçimlendiricisini, NetBeans tarafından sağlanan kod biçimlendirme seçeneklerinden daha verimli buluyor. Eclipse kullanırken, programcılar Java kod formatlayıcısını doğrudan C-S-F kısayolunu kullanarak çalıştırabilirler. Bu nedenle, Java kodunu esnek ve verimli bir şekilde biçimlendirebilirler.

Genel olarak, hem NetBeans hem de Eclipse açık kaynak kodlu ve çapraz platform Java IDE'leridir. Ancak Eclipse, IBM tarafından desteklenirken, NetBeans Oracle tarafından desteklenmektedir. Her IDE, Java uygulama geliştirmeyi basitleştirmek ve hızlandırmak için çeşitli yenilikçi özellikler ve araçlar sağlar. Ancak geliştiriciler, her bir projenin spesifik ihtiyaçlarına göre her bir Java IDE'nin artılarını ve eksilerini değerlendirmelidir.