قاعدة البيانات

Kardeş Rivarly? Excel'e karşı Microsoft Access

Hayat her zamankinden daha karmaşık. Amacımı göstermek için aşağıdaki örneği göz önünde bulundurun. On yıl önce bir telefon numarası bulmanız gerektiğinde, aile çöplüğüne gider ve "Telefon Defteri" ni alırsınız. Bugün, herhangi bir büyük kentte veya banliyöde yaşıyorsanız, muhtemelen her zaman kafa karıştırıcı hükümet rehberi bölümünü içeren biri veya diğeriyle, en az iki cilde bölünmüş üç veya daha fazla telefon rehberi seçeneğiniz vardır. Veya, bilgisayarınızı herhangi bir sayıda İnternet araması yapmak için kullanabilir, telefon numarasını ve asla ihtiyaç duymayacağınız bir ek bilgi koleksiyonunu bulabilirsiniz.

Yaşamın seçimleri artmaya devam ettikçe, karmaşıklık seviyesi de artacaktır. Telefon numarası ikilemine benzer şekilde, verilerinizi Microsoft Access ile mi yoksa Microsoft Excel ile mi yöneteceğinizi seçmek de benzer bir zorluk oluşturabilir. Her iki ürün de veri girmenize, bakımını yapmanıza, işlemenize ve yazdırmanıza olanak sağlar. Hem ürünler hem de rakipleri satın almak için güvenilir bir şekilde ucuzdur. Peki, hangi ürün daha iyi? Microsoft Ürün Web sitesinde bulunan aşağıdaki bilgiler doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır.

Daha önce sunulan telefon numarası senaryosunu düşünün. Birden fazla telefon rehberi arasında seçim yapmak yerine, kişisel ve profesyonel rehberinizle ilgili bilgileri saklamak için kendi dizininizi oluşturmaya karar verdiniz. MS Excel gibi bir elektronik tablo programı veya MS Access gibi ilişkisel bir veritabanı arasında karar vermek istersiniz. Hangi programı kullanacağınızı nasıl belirlersiniz?

Doğru olması için, Excel ve diğer elektronik tablo yazılım programları veritabanı yönetim sistemleri değildir (genellikle ilişkisel veritabanları olarak adlandırılır). Elektronik tablo yazılımı, verileri çalışma sayfası adı verilen satır ve sütunlarda depolar. Çalışma sayfasındaki satır ve sütunların kesiştiği alanlara hücre denir. Elektronik tabloların en yaygın kullanımı, telefon numaraları, çalışan adları, finansal veriler, hesaplamalar vb. Gibi temel bilgileri yönetmektir.

Erişim ve diğer ilişkisel veritabanı yazılımı programları, verileri çalışma sayfalarına benzeyen ancak oldukça farklı çalışan tablolarda depolar. . Tüm ilişkisel veritabanlarının temeli olan tablolar, veritabanı kullanıcısının birden fazla kaynaktan gelen verileri birleştirmesini ve analiz etmeyi ve / veya bilgileri yaklaşık olarak sınırsız bir şekilde rapor etmesini sağlamak için diğer tablolarla bağımsız ve birbirine bağımlı olarak çalışır.

Her iki program da verileri yönetmek için iyi çalışır, ancak her birinin yönettiğiniz veri türüne ve bununla ne yapmak istediğinize bağlı olarak net avantajları vardır. Kararınızın anahtarı, verilerin ilişkisel olup olmadığıdır. Verilerinizi tek bir tabloda veya çalışma sayfasında saklayabilirseniz, Excel veya başka bir elektronik tablo yazılımı kullanarak da alabilirsiniz. Verilerinizin birden fazla tabloda depolanması gerekiyorsa, Access veya benzeri bir veritabanı yönetim programı gibi ilişkisel bir veritabanı programına ihtiyacınız vardır.

Kişi listesi örneğine devam ederek, yalnızca kişinin adını, adresini ve telefon numarasını saklayacaksanız, Excel veya başka bir ürün kullanarak basit bir çalışma sayfası kullanmaya karar verebilirsiniz. Bununla birlikte, birden fazla kişiyle ilgili olabilecek kişisel bilgiler, hobiler, iş bilgileri, hediye satın alma geçmişi, ağ bilgileri vb. Gibi ek bilgileri saklamayı planlıyorsanız, muhtemelen Access veya başka bir ilişkisel veritabanı kullanmak isteyeceksiniz.