يونكس / لينكس

Komut Satırı İsteminde Birden Çok Linux Komutu Çalıştırma – Komutlar İçin Linux Eğitimi Hızlı İpuçları

Birden fazla Linux komutunu bir kerede çalıştırarak, aynı satıra yazarak ve onları aşağıdaki komut örneklerinde göreceğiniz gibi "boşluk tuşu, noktalı virgül, boşluk tuşu" ile ayırarak çok zaman kazanabilirsiniz.

Her komutun çıktısı ayrı bir satırda gösterilecektir.

Bazı komutların çıktısı olmadığını unutmayın.

Örneğin, cd komutunu çalıştırdığınızda, bilgi istemi görünümü değiştirecek ve yeni geçerli dizini ya da yeni tam dizin yolunu gösterecektir, ancak bu komut için başka bir çıktı yoktur.

Tek Bir Satırda Birden Çok Linux Komutu Çalıştırma Örnekleri

Şu anda giriş yapmış olduğunuz Linux kullanıcısının giriş dizinine geçerek aşağıdaki ilk komutla aynı şekilde çalışın ve ardından pwd komutunu çalıştırın. geçerli dizininiz için "çalışma dizinine giden yol".

    $ cd ~; pwd

ppd

Çoğu Linux dağıtımında, ana dizin yolunuz / home / kullanıcı adınız şu anda olarak giriş yapmış olduğunuz kullanıcının adıdır.

Bununla birlikte, Linux yönetici kullanıcısı adı olan root kullanıcısı olarak giriş yaptıysanız, giriş dizininiz / root olacaktır.

Bir Linux masaüstünden kök kullanıcı olarak komut satırında çalışıyorsanız, "oturumu kapat" için aşağıdaki komutları çalıştırın ve "normal" (kök olmayan) kullanıcı olarak çalışın ve geçerli tam dizin yolunuzu görün.

    $ çıkış; pwd

Red Hat, Fedora, SUSE, Debain ve diğer birçok Linux dağıtımını kullanıyorsanız, Ubuntu veya Ubuntu gibi Kubuntu veya Edubuntu, ardından root kullanıcısı olarak komut satırında çalışmaya başlamak için aşağıdaki su komutunu çalıştırın (tire seçeneğiyle).

"su -" (tırnak işaretleri olmadan) çalıştırın; daha sonra root kullanıcısının şifresini yazmanız ve Enter tuşuna basmanız gerekir. Bu komut aynı satırdaki diğer komutlar olmadan çalıştırılmalıdır.

Komut satırınızdaki en sağdaki karakter, root kullanıcısı olarak çalıştığınızı belirtmek için genellikle $ 'dan -' a, SUSE, openSUSE veya başka bir Linux dağıtımını kullanıyorsanız> 'dan #' e değiştirildi.