قاعدة البيانات

Küçük İşletmeler Neden Yazılımı Hizmet Olarak Düşünmelidir?

eBusiness'ın yüksek hızlı yarışının, karmaşık dijital açma / kapama rampaları ile internette süper yüksek yolda başlamasından bu yana on yıl geçti. Ancak, Küçük İşletmelerden gelen bir rapora göre, milyonlarca Amerika'nın küçük işletmeleri henüz bir Web varlığına sahip değiller, aynı zamanda İnternet'in evriminin gerisinde kalıyorlar. Günümüzün internet tabanlı ekonomisinde rekabet edebilmek ve hayatta kalmak için küçük işletmelerin daha etkin hale gelmeleri, BT altyapısını azaltmaları ve çalışanların verimliliğini artırmaları için World Wide Web'den faydalanmaları gerekiyor.

AMI Partners'a göre, IT'nin küresel analistleri, Internet ve Küçük ve Orta Büyüklükteki İş Dünyası Pazarındaki Telekom eğilimleri, "küçük işletmeler, büyük ölçekli şirketler olarak neredeyse BT çözümlerine çok fazla harcama yapıyorlar, ancak bireysel küçük işletmeler BT kaynakları ve bütçeleri oldukça mütevazı". Ortalama küçük ölçekli şirket [1-99 employees]ya hiç ya da belki yarım BT kişisine sahip, BT bütçesinin değeri 10,000 $ 'dır. ”Planlamanın ya da uygulanmasının zamanı, uygulama maliyeti, radikal olarak değişen teknoloji, sınırlı uzmanlık, ve personel eğitimi, küçük işletmelerin, on yıl önce yarışına başlayan İnternet bando-vagonunun gerisinde kalmasına neden olan en önemli engeller arasında yer alıyor.

Küçük işletmelerin, teknoloji kullanımı açısından daha pragmatik olmayı öğrenmeleri gerekiyor. Geçtiğimiz on yılda, SAP, PeopleSoft, Oracle ve diğerlerini kullanarak Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sistemlerini uygularken orta ve büyük ölçekli işletmeler tarafından büyük yatırımlar yapılmış, çoğu geleneksel ERP sistemi şirketlere iş bilgilerini içsel olarak dağıtırken, İnternette – sadece bir şirkette değil, aynı zamanda tedarikçiler, müşteriler, ortaklar ve hisse sahipleri ile bilgi paylaşma yeteneği. tems genellikle büyük BT yatırımları gerektirir – çoğu küçük işletme için uygun olmayan bir seçenek.

ERP'nin ötesinde gelecek nesil burada ve küçük işletmelerin BT yarışına rekabetçi bir şekilde katılmaları için zaman geldi. Bu yeni nesile İnternet Kaynak Planlaması veya IRP denir. MS Sql ve .Net mimarisi gibi yeni teknolojilerin tanıtımları, BT uzmanlarının ve programcılarının, Application Service Provider (ASP) olarak da bilinen Software As Service (SAS) yazılımını sunmalarını sağlamıştır.

SAS, yazılım uygulamaları sunabilir. Bir abonelik veya kiralama esasına göre İnternet üzerinden (iş fonksiyonları). Özünde, SAS, şirketlerin bilişim teknolojisi gereksinimlerinin bir kısmını veya hemen hemen tüm yönlerini dışarıdan temin etmenin bir yoludur. Örneğin, Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) gibi Web tabanlı uygulamalar, tüm iş süreçlerini hızlandırabilir ve müşterileri sürücünün koltuğuna yerleştirebilir ve onlara tam kontrol sağlayabilir, aynı zamanda şirketlerin işletme maliyetlerini azaltmasını ve süreç iyileştirme ve hizmet geliştirmeye odaklanmalarını sağlar. İnternet'i kullanmak, bir işletmenin sadece şirket içindeki bilgileri değil, tüm seçmenler ile ilgili tüm bilgileri her yerde izleyebilmesini, sunmasını, paylaşmasını ve yönetmesini sağlar. Tedarik zinciri ve satış zincirini müşterilere iletişim kurabilen, ürün ve hizmet müşterilerine 7/24/365 teslim edebilen bir mega kanal haline getirmektedir. Sadece şirket içindeki bilgilere odaklanmak geçmişte kaldı ve artık yeterli olmayacaktır.

Yakın bir zaman önce, sadece birkaç yıl önce, şirketlerin iş ilişkileri gibi işlerini otomatikleştiren tek tercih, Gerekli müşteri / sunucu altyapısını oluşturan önemli BT yatırımları. Bu yatırımların çoğu yeni donanım satın almaya, yazılım kurmaya ve aylarca süren uygulamalara gitmeye başladı.

Bugün, web tabanlı sistemler, sistem ve işlevselliğinin satın alınmadığı, ancak bir ASP biçiminde kiralandığı bir başka popüler seçenek sunuyor. Bu durumda, müşteri ilişkileri yönetimi sistemi aylık ücret başına çalışan başına ödenir.

ASP Modelinin Yararları

SAS'ı kullanan yüzlerce şirket tarafından keşfedildiği gibi, iş avantajları sonsuzdur. En değerli faydalar arasında, aşağıdakiler neden benimsemeye değerdir:

Yazılım As Service aka (ASP)

Donanım:

Ağ Sunucusu Kurulumu Yatırım Gerekmiyor

Sorun Giderme ve Bakım Gereksinim Yok [19659002] Yazılım:

Veritabanı: SQL / Oracle Hayır Yatırım Gerekli

Yazılım Lisansı Gerekli Yatırım Yok

Ağ ve Kullanıcı PC'lerine Kurulum Gerekli Yatırım Yok

Yıllık Bakım Ücreti Yok Yatırım Gerekli

Sürüm Yükseltme Yok Yatırımlar Gerekli

BT İnsan Gücü:

Veritabanı Yöneticisi Yatırım Gerekmiyor

Ağ Yöneticisi. Yatırım Gerektirmez Destek

Günlük Yedekleme / Veri Depolama Yatırım Gerektirmez

Her Yerde Nerede Var YES

Yeni teknolojiyi kazanmak isteyen şirketler için, korku faktörünü ortadan kaldırmak belki de bir ASP'nin en büyük faydalarından biridir. uygulama. Çoğu SAS şirketi, kullanıcıların sistemin işlevselliğini test etmeyi deneyebilecekleri bir deneme (Test-Sürüş) periyodu veya kısa vadeli (aylık) sözleşme süresi sunar. Bir uygulamayı test etme, bir organizasyonun iş süreçlerindeki / kültüründeki değişimlere nasıl tepki vereceğini test etmenin de bir yan yararına sahiptir. Aynı zamanda, çalışanlar seçim sürecine dahil olduklarını düşünmektedir. Empowering çalışanları, kurumsal çapta sorunsuz bir uygulamaya doğru uzun bir yol kat edebilir.

SAS ayrıca, BT departmanlarının ve / veya sözleşmeli BT hizmetlerinin gerekliliğini de ortadan kaldırmaktadır. Çoğu SAS sistemi, internet üzerinden hazır olarak hazırdır ve herhangi bir uygulama maliyeti, masrafı ve geleneksel sistemlerin karmaşıklığı olmadan bir tarayıcı içinde çalışmaya hazırdır. Tüm gereken internet erişimi ve bir tarayıcıdır.

Son olarak, SAS çözümünü kullanmanın en cazip avantajı, hiç bir sermaye yatırımı gerektirmemesidir. Bu avantaj, otomasyon teknolojisindeki tüm avantajlarını, daha büyük, yerleşik rakipleri olarak isteyen ancak bunu karşılayamayan, aç bırakılmış veya başlangıç ​​şirketlerine nakit olarak çok cazip geliyor.

Endüstri uzmanları, şüphesiz, SAS'ın küçük işletmelerin teknoloji evrimine bir miktar atılım yapmalarını sağladığına katılıyor.