التسويق الرقمي

Küme Pazarlama Teknikleri

"Geri Dön Zamanlamalı" makinenizi açarsanız, Küme Pazarlamacılığının uzun süre dolaştığını göreceksiniz. İş dünyasının konsepti tökezlediğinden beri yüzyıllar boyu az bir değişiklik oldu. En basit tanımında, Küme Pazarlaması, "Tüm yumurtalarınızı tek bir sepete koymayın" anlamına gelir. Diğer bir deyişle, "pazarlama bütçenizin tamamını bir medyada veya bir coğrafi alanda harcama."

Konvansiyonel Pazarlama Stratejileri

The New York 5th Ave. إعلان gücü evleri, yalnızca büyük devlerin alabilecekleri büyük dolar reklam kampanyaları ile Amerika'da öncü olmuştur. Bir reklam kampanyası tasarlamadan önce önce bir pazarlama planı tasarlarlar. Hedef pazarlarını coğrafya, yaş, cinsiyet, sosyal ekonomik değerler, hobiler, ev büyüklüğü, ayakkabı ebadı, gömlek büyüklüğü vb. Ile belirlerler. Bazı pazar stratejileri, hedef pazarlarını tanımlamak için yüz kadar parametreyi kullanabilir. Aşırı geliyor, değil mi? Potansiyel satışlarda mega doların tehlikede olduğunu düşünürseniz gerçekten değil. Pek çok reklam firması ve pazarlama yöneticisi, bir pazarlama stratejisi ve reklam planı başarısız olduğunda işlerini kaybetti.

Geleneksel strateji, TV reklamları, gazete ilanları, doğrudan posta reklamcılığı, radyo reklamları vb. Gibi çeşitli reklam medyalarını kullanmak için kullanılmıştır. Bu yöntemlerin tümü, üretmek ve dağıtmak için çok fazla para gerektirir. Odak noktası, alıcıyı ürünün yönüne bakmaya ve ürünü satın almak için potansiyel müşteriye bir ihtiyaç yaratmaya başlamıştır. Kümelenme pazarlama stratejileri, hangi medyanın ürünü reklam için kullanılacağını ve hangi ürünün satılacağını tanımlamak için kullanılır.

Gazeteye ve doğrudan posta reklamcılığına yönelik reklamların oluşturulduğu bir örneği inceleyelim. Bunlar hala en eski yöntemlerden ikisidir. Her ikisi de basılı ortam kullanır ve üretmek için en kolay geleneksel reklamcılık yöntemleridir. Küçük bir kasabada, her iki yöntemin kullanılması aşırı olabilir, çünkü istatistikler, çoğu küçük kasabada insanların çoğunluğunun yerel gazete'ye abone olduklarını ve gazete ilanlarında doğrudan posta reklamcılığından daha ucuz olduğunu gösterdiğini göstermiştir. Bununla birlikte, daha büyük şehirlerde, yerel gazeteye abone sayısı nüfusun büyüklüğüne göre önemli ölçüde daha az olduğu için her iki yöntemin tüm şehri kapsaması gerekecektir. Bu örnekte, pazarlama planında gazete abone sayısının parametresi de kullanılmaktadır.

Küme pazarlama stratejileri, coğrafi alanların geliştirilmesi için coğrafya, nüfus yoğunlukları ve kişisel parametrelerin çeşitli kombinasyonlarını kullanarak hedef pazarını analiz eder. Pazarlamada bu alanlara kümeler veya ilgi grupları denir. Kümeler, reklam planı için tek veya birden çok hedef pazarın kullanıldığı şekilde tanımlanır. Aynı hedef pazar potansiyeline sahip kümelenmeler (coğrafi alanlar) coğrafi olarak yakın veya yüzlerce mil uzakta olabilir. Günümüzün toplu iletişimi sayesinde, mesafe, modern pazarlama yöneticisinin planlarıyla hiç de alakalı değildir.

İnternet Kümelenme Pazar Stratejileri

İnternetin büyümesi, küme pazarlama stratejisinde yepyeni bir dinamiğin gelişmesine yol açmıştır. İnternet pek çok parametreyi bir araya getirdi. Örnek olarak, yaş grupları çocuklara, genç yetişkinlere, yetişkinlere ve yetişkinlere indirgenmiştir. Daha önce bu kategoriler daha ayrıntılı olarak ele alınmıştı. Dil artık baskın bir değer değildir ve satın alma alışkanlıkları artık yaş grupları yerine bireye ölçülür. Arama motorları şimdi insanların ziyaret ettiği sitelerden ve hangi veritabanlarından aldıkları büyük veritabanlarını oluşturuyor.

Konvansiyonel pazarlama stratejileri, reklamdan ürünün satın alınabileceği yere "tek yönlü" bağlantılar geliştirirken, İnternet pazarlama stratejileri, ürünlerin nereden bulabildiğine dair "tek yönlü" ve "çoklu" bağlantılar geliştirir satıldı. Aynı zamanda, ürünler hakkında bilmek istemediğimiz her şeyi anlatan kapsamlı içerikler için ek bağlantılar geliştirir. Bu içerik, bize, ürünlerin bulunduğu daha fazla içerik ve sayısal konumlara ek bağlantılar da sunar.

Pazarlama yöneticileri, web sitesi sahiplerinin, ürün satıldığında bir komisyon kazanma umuduyla ürünü ücretsiz ilan ettikleri bağlı programlar sunarak reklamcılıkla daha az para harcıyorlar. Çok sayıda bağlı kuruluş, çok sayıda ücretsiz reklamcılık anlamına gelir.

Bu yönlerin hepsi Internet'te Küme Pazarlamacılığının dinamiklerini arttırıyor. Demografik ve satış verileri, büyük veritabanlarında biriktirilmekte ve pazarlama yöneticilerine ve reklamverenlere büyük dolarlık rakamlar için satılmaktadır. Bu veritabanları, artı çok sofistike analiz programları, potansiyel pazarlama alanlarının birçok kümesini sunar.

Internet Girişimcisi Hakkında

Büyük para pazarlama yöneticileri, büyük veritabanlarında ve sayısız pazarlama kümelerinden uzaklaşırken İnternet girişimcisi "tavuk evinde tilki" gibi sırıtarak ve fantezi pazarlama küme stratejileri. İnternet, girişimcinin küme pazarlama teorisini çok basit bir modele basitleştirmesini mümkün kıldı.

Bazı temel olguları inceleyelim:

  1. Coğrafi kümeler tek bir İnternet on-line dünyasında birleştirildi. İnternet dünyadır ve her geçen gün çok sayıda insan onu kullanmaktadır.
  2. Arama motorları çevrimiçi dünyayı katalize ettiler ve bu katalogu her dakika güncellemeye devam ediyorlar. İnternet girişimcilere verilerini, dizüstü bilgisayarlarındaki bu verileri, bu verilerin kullanımını ödemek zorunda kalmadan analiz etmek için ücretsiz araçlar sunuyor.
  3. Kümelenme demografik bilgileri "anahtar kelimeler" ve "uzun kuyruk anahtar kelimeler" ile değiştirildi.
  4. Yaş demografik bilgileri çocuklar, yetişkinler ve yaşlılar için birleştirildi. Evet, çocuklar bile yaratıcı web siteleriyle büyük para kazanıyor.
  5. Şirket pazarlama yöneticisine, genç İnternet anlayışlı marketeerleri ve Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) içerik yöneticileri geçiyor. Bu taze genç beyinler, aşağı ekonomide olsa bile, dolar karşısında kaynamaktalar.
  6. "Tek yönlü bağlantılar", web satış sayfalarında ve kümelenmiş makalelerde "çok yönlü bağlantılar" ile değiştiriliyor.
  7. Makale Dizinleri ve Sosyal Ağ siteleri, geleneksel pazarlama yöneticilerinin anlayamadığı ürün sitelerine büyük miktarda ÜCRETSİZ yetkili bağlantı sağlıyor. Bu uygulayıcılar yakında modern İnternet uygarlığımızın kalıntısı olacaklar.
  8. İnternetteki küme pazarlaması artık coğrafi sınırlarla ilgili değil. İnternet girişimci, İnternet'te bugün, demografik kümeler değil, EzineArticles, YouTube, FaceBook, Squidoo, HubPages, Twitter, Slideshare gibi yöntemleri ve siteleri kümelediğinizi öğrendi. Ayrıca, ülkeler hala kendi dil kimliğini koruyorlar, ancak İnternet, İnternet pazarlamacılığındaki engellerin çoğunu parçalamıştır. Her İnternet sitesinin web günlükleri, Internet'in şu anda bir dünya pazarlama kümesinin kendisi olduğuna tanıklık ederek dünyanın dört bir yanından kaynaklar doludur.

Büyük şirketler birkaç yıldır internete ayrılırken, İnternet kümesi pazarlama stratejileri, toplumumuzdaki kişilerin bu büyük şirketlerden bazılarından daha fazla İnternet üzerinden kazanmalarını sağlamıştır .