قاعدة البيانات

Kurumsal Kaynak Planlama ERP Yazılımı Geleceği

ERP sisteminin etkinliği ve faydaları şüphesizdir ve pek çok işletme kuruluşu performans ve kar elde etme konusundaki yeni yükseklikleri ölçeklendirmek için bu yazılım paketini hızlı bir şekilde uygulamaktadır. ERP'nin MRP yazılımından ortaya çıkmasından bu yana, e-ticaret ve diğer net tabanlı hizmetler sağlama gibi gelişmiş özellikleri pazarda hızla popülerlik kazanmaktadır. Her ne kadar ERP kullanımı büyük ölçekli işletme kuruluşları ile sınırlı olsa da, küçük ve orta ölçekli kuruluşlar da bu çok yönlü yazılımı uygulamak için gruba katılıyorlar. ERP'nin farklı özelleştirilmiş modüller aracılığıyla sunduğu esneklik kabul edilebilirliğini arttırdı

ERP, yalnızca imalat organizasyonlarının değil, aynı zamanda diğer hizmet sağlayan kuruluşların operasyon ve işlevlerine de hakim olmaya devam edecek. ERP II kavramı, yakın gelecekte daha gelişmiş özelliklerle ortaya çıkacak ciddiye alınmaktadır

1. Gelecekteki ERP yazılım paketi, Enterprise 2.0 ve Web2.0 gibi araçları kullanarak internetin daha fazla kullanılmasını içerecektir. Bu alanda, Microsoft'un veri merkezli web teknolojileri pazarın taleplerine göre daha fazla popülerlik kazanmaktadır. Verileri internet üzerinden çevrimiçi olarak güncellemek çok kolaydır ve böylece müşteriler web tabanlı hizmetlere daha fazla eğilir. Bu tür ERP paketleri, çevrimiçi otomatik veri yenileme sistemi aracılığıyla değişen iş senaryosunun en son bilgileri ile müşterileri daima güncel tutacaktır. Ayrıca, dünyanın herhangi bir yerindeki konumundan bağımsız olarak iş ortaklarına çevrimiçi uyarılar da sağlayacaktır. İş ortaklarını entegre etme hükümleri de pakete dahil edilecek.

2 Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde donanım ve yazılım ekipmanlarının fiyatlarında keskin bir düşüş olduğu için ERP paketinin kurulum maliyeti büyük ölçüde azalacak. Bu, daha küçük ve orta ölçekli kuruluşları ERP uygulaması için teşvik edecektir ve satıcılar, en son gelişmiş özellikleri optimum maliyetle tanıtarak pazarın daha iyi bir bölümünü yakalayabilecektir.

3. ERP'nin son tanıtımı SaaS, müşterilerin bu yazılımın avantajlarına, satıcı tarafından herhangi bir coğrafi konumda kullanım ve ödeme esasına göre satıcı tarafından barındırılan web sunucusu üzerinden erişebildiği ERP'nin uygun maliyetli bir uygulamasından biri olmuştur. Web sunucusu üzerinden satıcı aynı anda birçok müşteriye hizmet vermektedir ve müşteriler sunucunun kullanımına göre ödeme yapmak zorundadır. Uzmanlar, gelecekte, SaaS ERP modelinin, toplam sahip olma maliyetini düşüren müşterilerin tüm sorunlarını ortadan kaldırdığı için pazarda önemli bir paya sahip olacağı kanısında.

SAP, Oracle ve Microsoft gibi ERP'nin kilit oyuncuları kapsamlı araştırmalar yürütüyor ve SaaS ERP'nin yeni modellerini piyasaya sürmeyi planlıyor.