التسويق الرقمي

Marka Reklamcılığından Taktik Reklamcılık – Neden İkisi Olmuyor?

Yakın tarihli bir Pazarlama Zirvesinde Adam Petrier, medya ajansı Naked'den ilginç bir yorum yaptı. "Birçok marka değerler ve kişilikten oluşan alçalı lekeler gibidir – fakat çekirdeğine inanmak için çok az sebep var" dedi.

Bir markanın tüketicileri tarafından sevilmesi gerektiğini düşündüğü trendy fikrini soruyor. Fakat bu bilgiyi sorgulamakta haklı.

Bir markaya duyduğu sevinç çok iyi, ancak pragmatik tüketicilerin nakit paralarını almadan önce 'neden' gerekiyor. Duygusal bir sebep olabilir ve çoğu zaman, ancak yine de olması gerekir.

Son zamanlarda televizyonda 'iletişim ayrı' olmuştur. Bu ayrım, bir pazarlamacı olarak, ticari ürününüzün 'Marka' veya 'Taktik' olması için karar vermeniz gerektiğini belirtir.

Her TVC'nin her iki unsuru da farklı derecelerde içermesi gerektiğini savunurum. Ve bu iki hayati bileşeni ayırarak pazarlamacılar, olması gerekenden daha az etkili ve daha pahalı olan TV إعلانı alıyor.

Güncel 'Marka' reklamcılığı, genellikle büyük, cesur ve pahalı. Tüketicileri marka hakkında iyi hissettiriyor. Ancak, sonuçta markayı kullanmaya çalışmak için elle tutulur herhangi bir neden sunmuyor.

Neden?

Marka reklamcılığının Ben Hur'dan daha büyük olması gerekmiyor. Tüketicilerin seçimlerinin doğru olduğunu ya da bir değişiklik yapmaları gerektiğini hatırlatmak için mini filmlere ihtiyaç duymuyorlar.

Spektrumun diğer ucunda 'Taktik' reklamcılık var. Bazı nedenlerle, çok sayıda rasyonel iletişim kitlesel olarak üretildi. Paketlenmiş bir rafın önünde dururken, bir kadının bir liste ürününü çalkaladığı çerez kesici biçiminde reklam, Taktik reklam için geçer. Bu formatlar çok 'samey' ve markanın yaptığı diğer iletişimleri tamamen yok sayıyor.

İşte deli bir fikir! Neden hem 'Marka', hem de "Taktik" ile dengelenen bir TV reklamı oluşturmuyorsunuz? Mortien için 'Louie the fly'i düşünün. Louie karakteri, Mortien için çalınamaz bir marka mülkiyeti sağlar. Her görüntüleme markayı oluşturur. Ancak Louie reklamı pahalı değildir.

Taktik olarak, her Louie reklamı hala yeni formülasyonlar, kokular, paket değişiklikleri gibi gerçekler sunabilir. Birçoğumuzun doğmasından önce Louie'nin icadı ilginç: önce bir TVC vardı. ya marka veya taktik olmak için ve bir kutu sincap spreyini sevmenin garip bir şey olarak görüleceği bir zamanda.