SEO

Markanızın SEO stratejisinin başarılı olmasına yardımcı olmak için 4 yapı taşı

Markalar için rekabetçi ve giderek daha fazla çevrimiçi bir ortamda, SEO her zamankinden daha önemli. 2018’deki ABD’li tüketicilerin üçte biri, Google’a veya başka bir arama aracıyla çevrimiçi satın alımlarına başladı – perakendecilerin sitelerinde veya uygulamalarında başlayan sayının üç katından, ikincisi ise yalnızca Amazon’da başlayan aramalardan. Organik arama sonuçlarında başarılı olmak için markaların sağlam bir SEO stratejisine sahip olmaları gerekir. SEO'nuzu bir üst seviyeye taşımadan önce, şimdi nerede olduğunuzu ve sonra ne yapacağınızı bilmeniz gerekir. B2C veya B2B markanız için daha rekabetçi bir SEO programı oluşturmak için kullanabileceğiniz dört yapı taşına bakalım.

Taranabilirlik: SEO altyapınızı yerleştirin

Arama sonuçlarında görünmesi için sitenizin arama motorları tarafından bulunması gerekir. Bu, sıfırdan başlıyorsanız veya SEO ile hiç ilgilenmediyseniz, ilk işiniz sitenizi arama motoru tarayıcılarında görülebilir kılmaktır. Buradaki yaygın sorunlardan biri de kolay bir düzeltme: sitenizin robots.txt dosyası. Perakendeciler ve markalar sık ​​sık bu küçük dosyayı ihmal eder, ancak talimatlar eklemek, tarayıcılara hangi sayfaların dizine alınmasını istediğinizi ve hangilerinin istemediğinizi bildirir.

Ayrıca tarayıcılara daha iyi indeksleme için site yapınızı göstermek isteyeceksiniz. Bunu yapmak için, site haritanızı güncellemeniz ve genişletmeniz veya sıfırdan bir tane oluşturmanız gerekebilir. SEO taraması için ideal site haritası, sitenizin tüm kategorilerini, alt kategorilerini ve ürün sayfalarını içerir. Sitenizin binlerce ürün sayfasını haritalandırmanın veya güncellemenin ne kadar zaman alacağını merak ediyorsanız, Screaming Frog gibi hizmetler robots.txt dosyanızda bağlayabileceğiniz bir site haritası oluşturabilir. Robots.txt dosyasını güncelledikten sonra, Google’a ve diğer arama motorlarına gönderin, böylece sitenizi en kısa sürede yeniden tarayabilirler.

Siteniz içeriği görüntülemek için Flash veya Silverlight gibi daha eski bir eklenti teknolojisi kullanıyorsa, yüz yüze daha büyük bir taranabilirlik mücadelesi. Flash ve Silverlight içeriği arama motoru tarayıcılarında görünmez, böylece arama sonuçlarında görünemez. Bu içeriği görünür yapmak için, HTML5 veya JavaScript gibi dizine alınabilecek bir formata dönüştürmeniz gerekir. Dönüşüm süreci birkaç ay sürebilir ve gerçekleşmesi için yeni yazılıma ve kodlama yeteneğine ihtiyacınız olabilir. Dönüşüm tamamlandıktan sonra, içeriği haritalayabilir, robots.txt dosyanızı güncelleyebilir ve Google’a gönderebilirsiniz.

İçerik optimizasyonu: mevcut varlıklarınızdan yararlanın

robots.txt’iniz, site haritası ve taranabilirlik sorunları çözüldüğünde , yerine koymak için bir sonraki SEO yapı taşı içerik optimizasyonu. Bu, belirli anahtar kelimeler için sıralamanızı iyileştirmek için mevcut varlıklarınızı daha iyi kullanmanızı gerektirir. Hacim ve YG’yi temel alan bir hedef anahtar kelime listesi geliştirmek için Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanabilirsiniz. Sonra, üst düzey sayfalarınızdan başlayarak, kategorileriniz ve alt kategorileriniz üzerinde çalışmaya başladığınızda ve sonunda ürün sayfalarınızla biten meta etiketlerinizi ve içeriğinizi geliştirmek için listeyi kullanın.

Sitenizin tamamında çalışmaya bir alternatif, sitenin tamamında optimizasyona odaklanmaktır. birkaç seçili sayfa. Örneğin, "Sayfa A" ürün kategorisi makul derecede iyi çalışıyorsa, performansını değerlendirmek için Google Arama Konsolu'nu kullanın. Sayfa belirli anahtar kelimelerle aynı mı? Öyleyse, performansını artırmak için bu anahtar kelimeler için kategori sayfasını optimize edebilirsiniz. Bu, programatik SEO araçlarınızı geliştirmek, ancak yerini almamak için hizmet edecektir.

Offsite: bağlantılar kurar ve marka etkileşimi kurar.

SEO programınızı oluşturmanın bir sonraki aşaması, SEO oluşturma programınızı oluştururken, bağlantı kurma ve sosyal etkileyici ilişkileri gibi stratejiler geliştirmektir. Şirket dışı çalışmanıza başlamak için mevcut tüm içeriğinizin optimize edilmesini beklemeniz gerekmez, ancak içerik optimizasyon süreciniz ne kadar iyi olursa, bağlantı kurma ve etkileme çabalarınızdan göreceğiniz SEO faydaları o kadar artar. [19659004] Bağlantı kurma, araştırma gerektirir ve başlamadan önce Google'ın bağlantı kurma etiğini ve en iyi uygulamalarını incelemek iyi bir fikirdir. Olası bağlantıları bulmanın en etkili yolu, SEMrush benzeri bir araçla rekabetinizin geri bağlantılarının nereden çıktığını gösterir. Bu araç, bağlantı istekleriyle ulaşılabilecek potansiyel sitelerin bir listesini görüntüler. Bu listeyi, iyi trafik ve güçlü bir sosyal medya varlığı olan yüksek kaliteli sitelere daraltın. Sosyal yardımınıza büyük bir cevap beklemeyin – yüzde 10 ila 15'lik bir yanıt oranı bağlantı kurma kampanyaları için iyidir.

Doğru etkileyicileri bulmak da araştırma gerektirir. Ürününüzü ve hedef kitlenizi tanımanız gerekir. Ayrıca, endüstriniz veya nişiniz hakkında gönderi yaparak izleyen sosyal medya kullanıcılarını tanımlamanız ve ardından izleyicilerinin kim olduğunu öğrenmeniz gerekir. Ayrıca, nişinizdeki en iyi bilinen etkileyicilerin sizin için en iyi yatırım getirisini sağlamayabileceğini anlamak da önemlidir. Yüksek profilli etkileyicilerle çalışarak bankayı kırabilir ya da mikro etkileyicilerle çalışmayı seçebilirsiniz. Bunlar sadece on binlerce takipçisine sahip olabilecek kişiler, ancak bu grup içinde yüksek düzeyde güven ve otorite kazandılar. Nişanıza ve hedeflerinize bağlı olarak, mikro-etkileyiciler daha düşük maliyetli olduğunu kanıtlayabilirler.

İçerik oluşturma: bilgi konularına genişletin

Şirketiniz SEO programında olgunlaşmışsa, içerik oluşturma konusuna odaklanabilirsiniz. yepyeni bir seviye. Bu aşamada, içeriğiniz, sattıklarınızla ilgili tüketici sorularını yanıtlamak için ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanımlamanın ötesine geçmelidir. Örneğin, sattığınız ayakkabılar hakkında daha fazla içerik oluşturmak yerine, farklı etkinlikler için ayakkabıların nasıl seçileceği, deri ayakkabıların bakımı ve benzeri konular hakkında içerik oluşturun. Hangi konulara odaklanılacağına karar vermek, anahtar kelime ve rakip araştırması gerektirir.

Ürünlerinize, segmentinize, pazarınıza ve alakalı arama ifadelerinize dayanarak bir içerik açığı analizi yapmak için SEMrush gibi bir araç kullanın. Örneğin, bir saat satıcısının anahtar sözcükleri “erkek saatleri” ve “kadınların saatleri” gibi temelleri içerir, ancak “saat tamiri” ve “saat türleri” gibi bunlardan yararlanabilecekleri başka popüler arama cümleleri de vardır. Bu analizi yaparak , genellikle, promosyon dışı içerik oluşturmak için kullanabileceğiniz 750 ila 6.000 anahtar kelime arasında bir yer oluşturabilirsiniz.

Yine de, tüm anahtar kelimeleri kullanmayacaksınız. Bir sonraki adım, yeni anahtar kelime listenizi bölümlere ayırmak ve rekabetin nasıl performans gösterdiğine karşı bu ifadeler için nasıl performans gösterdiğinizi analiz etmek. Bu eleme birkaç günden bir aya kadar sürebilir. Bunun için harcadığınız zaman SEO programınız için bir içerik yol haritasına yönlendiren bir yatırımdır. Örneğin, rekabet fırsatınız olan anahtar kelimelere öncelik verebilir ve gelecek yıl boyunca içerik oluşturma programınıza odaklanabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, bu SEO seviyesine ulaşmak için diğerini oluşturmalısınız. önce seviye. Taranabilirlik, mevcut içeriğinizi optimize etmeniz için size temel sağlar. Optimizasyon, bağlantı kurma ve etkileyici pazarlamayı daha etkili hale getirir. Bilgi içeriği oluşturma, bu diğer adımların üst noktasıdır. Birlikte, bu yapı taşları organik arama trafiğini kazanmanıza yardımcı olmak için size sağlam bir SEO stratejisi sunar.


Bu makalede dile getirilen görüşler, konuk yazarın görüşleridir ve mutlaka Search Engine Land değildir. Personel yazarları burada listelenmiştir.


نبذة عن الكاتب

Danielle Savin, e-ticaret, doğrudan pazarlama, geleneksel ve marka pazarlaması konularında 20 yıldan fazla bir deneyime sahiptir. Çeşitli dikey ve kategorileri kapsayan perakendeciler için birden fazla e-ticaret sitesi başlattı. Danielle, iş gereksinimlerini değerlendirmek, strateji geliştirmek ve konuşlandırmayı uygulamak ve izlemek için deneyim, vizyon ve yeteneği bir araya getirir. Danielle'in müşterileri arasında Havaianas, Dünya Mutfağı, Wilton Markaları, La Senza, Juicy Couture, Jarden Markaları, KUIU, JoAnn Mağazaları, Dre tarafından Beats, Go Pro, Hershey’ler ve diğerleri sayılabilir. Danielle, lisans derecesini California San Diego Üniversitesi'nden aldı.