التسويق الرقمي

Maslow'un Pazarlama İhtiyacı

Gelecek yıldaki satın alma trendlerini tahmin edebilmeniz durumunda size ne gibi bir değer sunacaktır? Gelecek birkaç haftaya ne dersin? İhtiyaçların Maslow hiyerarşisi prensiplerini kullanarak, müşterilerinizin gelecekte ne alacaklarını tahmin etmek için haberleri kullanabilirsiniz.

Kariyerinin başında Abraham Maslow, bazı şeylerin diğerlerinden daha önemli olduğunu fark etti. Örneğin, suyun yemeklerden daha önemli olması daha önemlidir. Çünkü birkaç gün içinde susuzluktan öleceksin, ama çoğu insan bir ay boyunca yiyeceksiz yaşayacaktı. Öte yandan, oksijen olmadan birkaç dakika içinde öleceksin. Yani, hava sudan çok daha önemlidir.

Bunun pazarlama ile ne ilgisi olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Peki, orada kal. Gerçeklik size çarptığında, beklemeye değer.

Maslow ayrıca, insanların temel ihtiyaçlara sahip olduğu zaman eklenmiş olan ihtiyaçlara düzenli bir düzen olduğunu fark etti. Fizyolojik olarak ihtiyaç duyduğu ilk ihtiyaç seviyesi (vücut fonksiyonu için temel ihtiyaçlar) ihtiyacı. Bu ihtiyaçlar göz önüne alındığında, insanlar daha sonra emniyet ihtiyaçları ile ilgilenmek isterler. Güvenlik ihtiyaçları, güvenli bir çevre, koruma ve istikrarlı hükümet gibi şeylerden oluşur. Bunlar size endişe ve korku duymanızı sağlayan ihtiyaçlar.

Bir sonraki ihtiyaç seviyesi, sevgi ve aidiyetle uğraşanlardır. Bunlar arkadaşlar, hayat arkadaşı ve çocuklar gibi şeyler. Ancak, güvenliğinizi veya temel beden gereksinimlerinizi kaybederseniz, bu ihtiyaçlar karşılanana kadar aileniz ve arkadaşlarınız için endişelenmeyebilirsiniz.

Eğer sevgi ve aidiyet ihtiyaçlarınız karşılanırsa, o zaman o zaman sizlerin saygınlık için ihtiyaçlarınızı karşılamaya çalışırsınız. Bu ihtiyaçlar şöhret, tanınma ve itibar gibi şeyler içerir. Bu saygınlık ihtiyaçları sadece başkalarının sizin hakkında düşündüklerini değil, kendiniz hakkında düşündüklerinizi de içerir.

Son seviye, önceki dörtten farklı. Bu, 'olabileceğiniz her şey' olma arzusunu içerir. Bu, insanların potansiyellerini en üst düzeye çıkarmaya çalıştıkları düzeydir. Kendini gerçekleştirme seviyesi denir.
Şimdi getiri geliyor. Satın alma modellerini tahmin etmek için bu bilgiyi nasıl kullanabilirsiniz? Eh, zaten anladım olabilir. Değilse, büyük bir kazanç için hazır olun.

Örnek olarak, 11 Eylül olaylarını düşünün. O gün dünya değişti. Bütün uygar uluslara karşı tehdidin derhal gerçekleşmesi oldu. Bu noktada, birçok akıldaki ihtiyaçlar öncelikle güvenlik unsurlarıydı.
Muhtemelen bu değişim nedeniyle pazarlamak istediğiniz şeyi düşünebilirsiniz. İnsanların güvenliğini artıracak şeylere büyük talep olacaktır. Güvenlik personelinin eğitiminden kişisel ateşli silahlara kadar her şey için talep arttı.

Güvenlik ihtiyacının hiyerarşiye yerleştirildiği yer nedeniyle, yiyecek ve su talebinde gerçek bir değişiklik ya da bu konuda temiz hava yoktu.

Bununla birlikte, hiç kimsenin neyin aklına gelmediğini düşünün. Sanat dersleri ve hatta siyaset gibi şeyler temel güvenlik ihtiyacına bir arka koltuk aldı.

Güncel olayları ve kamuoyunu izleyerek, insanların zamanlarını ve paralarını ne zaman harcayacaklarını büyük ölçüde tahmin edebilirsiniz. İşler çok iyi ilerlediklerinde, piramidin üstündeki şeylere daha çok para harcayacaklar – bazen çok büyük miktarlarda -.

Yani, burada kuraldır. İşler kötüye gittiğinde. İnsanların ihtiyaç duydukları hiyerarşinin katmanındaki pazar şeyleri. İşler iyi gittiğinde, insanların daha fazla tatmin edici tarafına hitap eden pazarlama şeylerine daha fazla önem verin.