SEO

Mobil ilk endeksleme: Sıralamanızı masaüstünde değiştirecek mi?

Mobil ilk endeksleme, SEO dünyasında 2018'in konuşmasıydı ve kesinlikle Google aramalarının nasıl işlediğiyle ilgili bu büyük değişim SEO'ları neyin sonuçlanacağıyla ilgili sorularla bıraktı. Mobil cihazlar için ilk önce, sitelerin arama sonuçlarında nasıl görüneceğini nasıl değiştireceğiyle ilgili tahminleri okudum. Bununla birlikte, arama endeksleme ve sıralamanın temellerini hatırlamak için herhangi bir Google güncellemesinin tartışılması önemlidir ve bu bilgi özellikle mobil ilk endeksleme için geçerlidir.

İndeksleme ve sıralama

Birkaç yıl önce, Google “Google Nasıl Çalışır?” başlıklı harika bir mikrosite sahipti. Çok iyi sunuldu ki, atölye çalışmalarında başkalarıyla paylaşmak için sitenin ekran görüntülerini çektim. En son sürüm, Arama Nasıl Çalışır? Olarak adlandırılır ve buradan ekran görüntüleri ekleyeceğim. Arama motorlarının gerçekleştirdiği iki ana görev vardır: indeksleme ve sıralama

İndeksleme, bir web sayfasının bilgilerinin arama motoru indeksleme robotu tarafından okunması ve saklanmasıdır (bu durumda, GoogleBot). Google bir sayfayı ziyaret edip okuduğunda, bu bilgileri dizinde saklar. “Yıldız Savaşları” ndan Jedi Kütüphanesi gibi büyük bir kütüphane olarak endeksi hayal etmeyi seviyorum.

Sıralama, arama motorunun bilgileri dizininde değerlendirdiği ve hangi web sayfalarının kriterlere göre arama kriterlerine uygun olduğunu belirlediği süreçtir. sorgu ve diğer faktörler (cihaz gibi). Ancak, henüz dizine eklenmemişse, bir site sıralanamaz. Sıralama ölçütlerinize göre öneriler sağlayan kütüphaneci gibidir.

Makalelerin indeksleme ve sıralama faktörlerini bir arada tutacağı yaygındır ve bunların tamamen farklı iki şey olduğunu hatırlamak önemlidir. Sonuç olarak, indeksleme temeldir. Dizine eklenmiş bir sayfanız yoksa, sıralanamaz.

Mobil ilk dizin oluşturma

Mobil ilk dizin oluşturma adresleri dizine ekleme – sıralama değil. Mobil cihazlar önce Google için büyük bir değişikliği temsil ederken ve geleneksel olarak web sayfalarına nasıl endekslendiğini gösterse de, çoğu web sitesi için çok fazla değişimin olacağı anlamına gelmez. Google'ın yaptığı her şey, dizine eklediğiniz web sayfası içeriğinin hangi sürümünü değiştirdiğini, önce mobil sürümü endekslemeyi tercih ediyor.

İndekslemenin nasıl çalıştığını düşünürsek, indekslemenin sadece bilgilerin okunması ve saklanması olduğunu unutmayın. . Sonra mobil ilk indeksleme ile sunulan zorluk nedir? Web sayfanızın mobil sürümünüzün masaüstü sürümüyle eşleşmiyorsa, bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Yanıt veren web tasarımı kullanan çoğu site gibi pek çok site için hiç sorun olmaz, çünkü Mobil ve masaüstü sürümlerindeki içerikler aynıdır. Sorun, bir web sayfasının mobil sürümde masaüstü sürümünde olduğundan daha farklı bir içeriğe sahip olması ve genellikle boyut ve alan nedenleriyle, mobil sürümde daha az içerik olduğu anlamına gelir. Mobilde eksik içerik bazı önemli sıralama sinyalleri içeriyorsa, o zaman bu sayfa daha düşük bir sıralamaya sahip olabilir.

Google'ın “How Search Works” videosundan sıralama ekranını gösteren ekran görüntüsü

Bunun nasıl işlediği: Cep telefonunuzun bulunduğu bir senaryo hayal edelim. içerik masaüstü içeriğinizle uyuşmuyor. Belki de, kuruluşunuz mobil içeriğin çok sayıda içerikte gezinmek istemediğini varsayarak, mobil içeriğin masaüstü sürümüne göre daha kısa bir sürede yayınlanmaya karar verdi. Mobil ilk indeksleme ile endeksleme, masaüstü sürümü yerine mobil sürüme kaydırılır; bu nedenle, mobil sürümdeki daha kısa biçimdeki içerik, masaüstü sürümündeki daha uzun biçimli içeriğe karşı dizine eklenmiştir.

Artık hem masaüstü hem de mobil arama sonuçları için Google, kendi kararları için mevcut içeriklere dayanmaktadır. Kısa biçim mobil versiyonu olan kütüphane (indeks). Google’ın sıralama faktörleri bu daha kısa biçim sürümüne uygulanacaktır. Kısa biçim sürümü Google’ın tahmininde değerli olmayabilir ve bu nedenle sıralamanız bir puan alabilir.

Masaüstü ve mobil sıralamalar

Son zamanlarda bir mobil ilk indeksleme olan bir SEO’nun ifadesini okudum. tamamen yuvarlandı, masaüstü ve mobil sıralamalar aynı olacak. Bu kesin bir şekilde yanlış .

Sıralama ve indekslemenin her biri ayrı amaçlara, amaçlara ve faktörlere sahip ayrı şeyler olduğunu unutmayın. Google'ın endeksini değiştirdiği için, Google'ın web sitelerini nasıl sıraladığını da değiştirdiği anlamına gelmez.

Şu anda, Google’ın organik sıralamaları, sorgunun bir mobil cihazda mı yoksa masaüstünde mi yapıldığına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Kısmen bunun nedeni, belirli Google sıralama faktörleri ve müdahaleci geçiş cezası ve mobil sayfa hız sıralaması faktörü gibi mobil sonuçlarda mevcut olan cezalardan kaynaklanmaktadır. Bu, mobil ilk önce endeksleme ile değişmeyecek, çünkü bu cezalar / faktörler endekslemeyi değil sıralamayı etkiler. Ayrıca, masaüstünde sıralı olmayan veya yeni bir indeksleme modeli nedeniyle farklı bir şekilde uygulanmayan sıralamaya göre farklı dereceleri etkileyebilecek bir dizi başka faktör de var.

SEO ve faktörleri düşünürken, temel bilgilere geri dönün: indeksleme ve sıralama. İkisini de karıştırmayın, çünkü her birinin web sitenizde belirli bir işlevi, amacı ve etkisi ve arama sonuçlarında nasıl göründüğünden emin olun.

Burada, daha derinlemesine işinize yarayacak olan Matt Cutts içeren bir eski okul YouTube videosu var. İlgilendiğin:


Bu makalede dile getirilen görüşler, misafir yazarın ve Arama Motoru Arazi’inin değil. Personel yazarları burada listelenmiştir.


نبذة عن الكاتب

Janet Miller, Pazarlama Mojo'nun Başkanı ve CEO'sudur. Düzenli olarak, genellikle teknik çözümlere odaklanan çeşitli arama motoru pazarlamacılığı konularına blog yazar. Onu Twitter'da bulabilirsiniz @janetdmiller .