التسويق الرقمي

Mobil Pull ve Push Marketing Nedir?

Mobil Push pazarlaması, ürün veya hizmetlerini tanıtmak isteyen şirketin size mesaj göndermeden önce izin istemediği bir mobil pazarlama türüdür. Buna denir çünkü mesajı sana itmek oldukça benzerdir. Push pazarlama, akıllı bir veri toplayıp göndermeyi içerir. Bu, varolmasa bile bir ihtiyaç yaratılmış olduğu bir strateji. Şirketin ürün ve hizmetlerini müşterilere hızlı bir şekilde satması gerektiğinde kullanılır. Bu genellikle satışlar mevsimsel olarak yönlendirildiğinde gerçekleşir. Böyle bir zamanda, şirketin bu süre zarfında azami satması çok önemlidir.

Mobil Çekme pazarlaması, yalnızca push pazarlamanın tersi. Bu pazarlama stratejisi şirketten daha fazla çaba ve yatırım gerektirir. Müşterilerin hizmete ihtiyaç duymaları durumunda şirketle temasa geçmesi ilkesine dayanır. İhtiyaç duyulduğunda o müşteriyi kendine doğru çekmeye niyetli. Aslında müşterilere avlanmaz ve onları ürünleri veya hizmetleri almaya zorlayan bu aslında pazarlamanın asil bir yolu. Çekişmeli pazarlamayı amaçlayan bir şirket farkındalık yaratmak için çok para yatırmalıdır. Çoğu zaman çekme pazarlamasıyla ilişkili şirketler, yaşam tarzı ürünler satanlardır.

Push pazarlaması, çekiş pazarlamasının devralınca kademeli bir şekilde ortadan kaldırılan bir stratejiydi. Push pazarlaması daha invaziv ve insanları rahatsız etti. İtme pazarının istilacı tarzı, müşterileri için olumsuz kılan şeydir. Pazarlama dünyasındaki son trendler de mobil pazarlamayı da etkiliyordu. Pull pazarlama, itme pazarlamacılığına önderlik etmiştir çünkü insanlar günümüzde piyasada sunulan ürünlerin ve hizmetlerin farkındalar. Şirketlerin büyük yatırım ve sabrı sayesinde.

Diğer pazarlama araçlarının aksine, mobil pazarlama çok daha gelişmiş ve müşteriye yakın ve kişisel görünüyor. Her zaman telefonunuzu yanınızda bulundurup, mesaj geldiğinde onu kontrol etmeyi planlıyorsunuz değil mi? Evet, çünkü mesajı kimin gönderdiğinden daima emin değiliz, böylece ne olduğunu kontrol etmeye çalışıyoruz. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi, bir mağazadan geçiyordunuz ve yalnızca o gün için bir indirim teklifi beyan eden bir mesaj alırsanız, o anlaşmayı elde etmek istediğiniz oldukça mümkündür. O anlaşmayı elde etmeyi düşünüyorsanız, o mesajı almayı merak etmezsiniz, aksi takdirde tam anlamıyla sinirlenirsiniz. Mobil pazarlama dünyasının işlevi böyle işliyor.