SEO

Motor Optimizasyon Nasıl Arama (SEO) Bir Web Sitesi

Bu makale, EzineArticles'da da bulabileceğiniz arama motoru optimizasyonu (veya SEO) hakkındaki son girişimi takip ediyor. İlk makalede, SEO'nun ne olduğu ve işinizi nasıl pazarlayabileceğinize dair geniş bir genel bakış sunulurken, bu, sürecin nasıl işlediğine ve gerçekleştirilmesi gereken bazı görevlerin nasıl yapılacağına dair daha ayrıntılı bir açıklama sunmaktır. bir site. Bu makalenin hedef kitlesi, SEO dünyasına girmeye çalışan web tasarım firmaları ve pazarlama şirketleridir, ancak başlangıç ​​aşamasında onlara yardımcı olmak için bir primer gerekir.

Başlarken

Tüm optimizasyon süreci boyunca akılda tutulması gereken bir anahtar bilgi parçası var ve şöyle söylenebilir: Arama motorları tek bir hedefe sahiptir ve bu da herhangi bir arama sorgusu için en alakalı sonuçları döndürmektir. SEO esasen, bu arama motorlarının sitenizin veya müşterinizin sitelerinin, belirli sorgular için iyi ve alakalı bir sonuç olduğunu anlamasını sağlama sürecidir. Örneğin, siz veya müşteriniz Philadelphia'da bir kahvehaneye sahipseniz, web siteleri kesinlikle "Philadelphia kahve dükkanları" sorgusuyla alakalı bir sonuçtur. Bununla birlikte, arama motoru algoritmaları, sitenin uygun şekilde optimize edilmemesi durumunda, belirli bir sayfanın alaka düzeyini kendi başlarına belirleyemez. Bir siteyi optimize etmede yer alan önemli adımlara bir göz atalım, böylece arama motorlarının farkına varmalarını sağlayın, "oh! Bu, verilen sorgu için çok alakalı bir sonuçtur."

Birincil Anahtar Kelimeler ve İfadelerinizi Seçme

En iyi duruma getireceğiniz birincil anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini seçmek, SEO'nun en önemli parçalarından biridir. Bir "orta alan" anahtar kelimesi dediğimi bulmalıyız – o kadar geniş olmayan, optimize etmek için işe yaramayan, ama hiç kimsenin aramadığı kadar spesifik olmayan bir şey.

Sizin için optimize etmenizi isteyen bir müşteriyi düşünün. ifade "emlak". Çok az istisna dışında, bu, değersiz olmak için çok geniş bir anahtar kelimenin mükemmel bir örneğidir. "Emlak" araması yapan herkes, aramalarını bu kadar geniş bir terimin ötesinde hassaslaştırması gerektiğini hemen fark edecektir. Örneğin, emlak satın almak, satmak, yatırım yapmak veya emlakçı bulmak mı istiyorlar? Ve ticari mülkler mi yoksa konut mülkleri mi arıyorlar? Satın almak ya da kiralamak için?

Böyle geniş bir terim için optimizasyonun neredeyse her zaman boşa harcanmış bir çaba olduğu hemen anlaşılmalıdır. Optimizasyon sürecinin kendisi çok zor olacağından değil, aynı zamanda üretilen trafiğin herhangi bir satış (“dönüşüm”) ile sonuçlanmayacağından dolayı.

Şimdi, müracaatçınızın Bala Cynwd'de ABC Real Estate olduğunu varsayalım. PA, ve onlar Philadelphia pazarında uzmanlaşmış konut emlakçıları. "ABC Gayrimenkul Bala Cynwd" için optimizasyon yapmanızı isteyebilirler. Bu, optimize etmek için inanılmaz derecede kolay olan bir anahtar kelime örneğidir (Bala Cynwd'de sadece bir ABC Real Estate bulunduğundan, muhtemelen "optimizasyon" olarak adlandırılamaz, hemen hemen # 1 sonucu garanti eder), ancak bu anahtar kelime siteye yeni trafik çekmek için neredeyse işe yaramaz. Şirket adını arayan kişiler zaten şirket hakkında bilgi sahibi olur ve muhtemelen şirketin ne yaptığını bilirler. Potansiyel müşterinin şirket hakkında henüz bilmediği bir zamanda bile, şirketin sunduğu bir ürün veya hizmeti arayan kişiden gelen trafiği artırmak istiyorsunuz.

"Philadelphia'da satılık evler", üzerinde düşünülmesi gereken bir anahtar kelimedir. bu örnek Bu sorgudan, aramayı yapan kişinin Philadelphia'da satılık evler aradığını biliyoruz. Müşterimiz sadece ev arama kabiliyetini değil, yeni bir ev arayışında arayıcıya yardım etmek isteyen emlakçıları da hazırlamaya hazırdır. Bu, siteye gitmek istediğiniz trafik türüdür. Birincil arama hedefleri olarak hizmet vermek için 2-3 benzer anahtar kelime öbekleri seçmelisiniz. Optimizasyonu doğru bir şekilde gerçekleştirirseniz sitenizin yalnızca bu ifadeler için görünmeyeceğini unutmayın. Şimdi, bunu yapmayı nasıl yaptığınıza bir bakalım.

Site Yapısı

Bir siteyi optimize etmekle görevlendirilen ilk şey, sitenin yapısının – HTML kodu, URL / link yapısı, başlık ve meta etiketler – olduğu zaman bakmasıdır. Site henüz mevcut değilse, ancak oluşturulduktan sonra optimize edilmek için ihtiyacınız olacak, bu bölüm hala çok fazla geçerlidir, bu yüzden okumaya devam edin.

Gezinme

Yetersiz şekilde optimize edilmiş sitelerde gördüğüm en yaygın sorunlardan biri, arama motorlarına etkili bir şekilde görünmeyen bir navigasyon sistemidir. Çoğu zaman, ana navigasyon javascript veya flash ile oluşturuldu ve alternatif bir site haritası veya bağlantı sağlanmadı. Google gibi arama motorları, javascript ve flash'a yerleştirilmiş bağlantıların belirlenmesinde çok daha iyi hale gelirken, düz HTML / CSS tabanlı bir navigasyon sistemi sağlamak daha iyi bir fikirdir. Herhangi bir javascript veya flash işlevselliğinden ödün vermeden veya kullanıcı deneyimini değiştirmeden yapabilirsiniz, bu yüzden bunu yapmamak için bir neden yoktur. Gezinme javascript tabanlı ise, "saf CSS" menü sistemi kullandığınızdan emin olun, yani navigasyonunuzu normal div tabanlı bir menü gibi kodlayabilirsiniz, ancak betik bu etiketleri javascript tabanlı açılır menülere dönüştürür . Bağlamında kullandığımız bazı menü sistemleri şunlardır: Superfish, OpenCube ve SmartMenu. Gezinme flaş tabanlıysa, HTML tabanlı gezinmeyi flaş öğenizle şeffaf bir şekilde değiştirecek bir dinamik flash yayınlama komut dosyası kullanabilirsiniz (swfobject'e bakın). Her iki durumda da, arama motorları orijinal HTML ve CSS tabanlı gezinme öğelerini görecekler, ki bunlar javascript veya flash tabanlı muadillerine göre daha kolay ve endekslidir.

Flash tabanlı siteler hakkında bir not

Siteniz tamamen flash yapılıyorsa, tasarımınızı yeniden düşünmek isteyebilirsiniz, bunun yerine üstbilgi, altbilgi ve / veya kenarlıklar için flaşı kullanmak, ancak ana içeriği HTML ve CSS olarak bırakmak isteyebilirsiniz. Aksi takdirde, sitenin temel olarak iki tam sürümünü oluşturmamızı öneririm – biri HTML'de, diğeri Flash'ta. Yukarıda bahsettiğim gibi, arama motorları flash sayfalarını indekslemede çok daha etkili oluyor, ancak siteniz% 100 flash tabanlıysa, kendinizi SEO açısından bir zarara uğratıyorsunuz. Ayrıca, tamamen flaşlı siteler genellikle kullanıcı deneyimini bozabilir, ancak bu başka bir makale için bir konu.

URL Yapısı

Şimdi URL'ler hakkında konuşalım. Arama motorları çok temiz URL'ler, bu (veya herhangi bir WordPress tabanlı) blogun üstünde gördüğünüz tür. Siteniz dinamik içeriğe sahip olsa bile, URL'lerinizi statik sayfalar gibi görünecek şekilde yeniden yazmak isteyeceksiniz. Örneğin, /product-view.php?fromcat=5&id=32 yerine, /products/32/this-is-the-product-name.html gibi görünen bir url isteyeceksiniz. Bir sayfanın neyle ilgili olabileceğini belirleyen (bu nedenle ürün adını da dahil ettiğimiz) arama motorlarının neye baktığına ilişkin gerçek URL kısmı değil, aynı zamanda karmaşık dinamik URL'lerin aksine statik URL'leri dizine eklemenin çok daha kolay bir zamanına da sahiptir. sonunda değişkenler dizesi. Yeniden yazmayı başarmanın birçok yolu vardır ve genellikle çok zor değildir. En kolay yol Apache'nin mod_rewrite modülünü kullanmaktır, bu da bir URL'yi diğerine saydam bir şekilde yönlendirmenize izin verirken, ziyaretçi sadece orijinali görür. IIS'de ASP.net kullanıyorsanız, IIS6 için mükemmel bir yeniden yazma modülü vardır ve IIS7'nin yerleşik yeniden yazma özellikleri vardır. Son olarak, PHP ya da Ruby on Rails için Sigorta gibi geliştirme çerçeveleri, URL yapısı üzerinde çok ince taneli kontrole izin veren kapsamlı "yönlendirme" işlevselliğine sahiptir.

Başlık ve Meta Etiketler

"Başlık" ve "meta" açıklama etiketleri SEO'da çok önemlidir. Bu etiketler, sitenizin tümüyle ilgili bir arama motoruna açıklamanız için ilk fırsatınızdır ve bu etiketleri oluştururken bazı kurallara uymanız gerekir:

 1. Başlık ve meta açıklama etiketleri, birincil anahtar kelimelerinizi ve kelime öbeklerinizi içermelidir, ancak yalnızca bir kez. Arama motorları, anahtar kelime doldurma için siteyi cezalandıracağından, başlık etiketinde "Philadelphia kahve dükkanı" nı tekrar etmeyin.
 2. Kesin kurallar arasında kesin kurallar olmamasına rağmen, başlık etiketi artık 60-80 olmamalıdır. karakterler, meta etiketi maksimum 200 civarında.
 3. Başlık ve meta etiketlerin her sayfa için farklı olması gerekiyor. Bazı sayfaların başlık veya meta açıklama etiketleri, aslında birincil arama ifadelerinizi içermiyorsa (ve yapmaları gerekmiyorsa), her sayfa için net ve alakalı olmalıdırlar.

İçerik

"İçerik kraldır" diye bilinen bir SEO uyarlamasıdır ve SEO süreci yıllar içinde biraz daha karmaşık olmasına rağmen, hala büyük ölçüde doğrudur.

Sitenizde çok yararlı ve benzersiz içerik bulunmalıdır. olabildiğince. Sadece sitenin her tarafındaki metin parçalarını karıştırmak sizi çok iyi yapmaz, ancak bir siteyi optimize etmek için yapabileceğiniz en iyi şey insanların gerçekten görmek veya okumak istedikleri yüksek kaliteli içerik sağlamaktır. Bu tür içerik geliştirmek zor olabilir, ancak bazı temel kurallar şunlardır:

 1. Her sayfa, alakalı içeriğin en az iki paragrafına sahip olmalıdır. Bazı istisnalar var çünkü bazı sayfalar sadece metin gerektirmiyor, ancak olabildiğince yüksek kalitede, alakalı (hatırlayın: YÜKSEK KALİTELİ ve İLGİLİ) metinsel içerikte çalışmayı denemelisiniz.
 2. madde işaretli listelerde. Madde işaretli listeler iyidir ve konumunuzu bozmaz, ancak zengin nesnelere göre zenginleştirilmelidir, çünkü büyük metin gövdeleri size SEO açısından en fazla kazancı sağlayacaktır.
 3. İçeriğinizdeki hedeflenmiş arama anahtar kelimelerini ve kelime öbeklerini ekleyin. Ancak, anahtar kelimelerin mantıklı olandan daha fazla tekrarlayarak "şeyler" yapmasına gerek yoktur. Burada yapılması gereken bir dengeleme eylemi vardır, ancak genel bir kural olarak, aynı anahtar kelimeyi veya ifadeyi iki paragrafta bir kereden fazla eklememeye çalışıyorum. Bununla birlikte, birçok istisna vardır, bu yüzden bir deneme sürümü ve hatadan sonra bir şöhret geliştirmek zorunda olduğunuz bir şeydir.
 4. Ana sayfanız sitenizin içeriğindeki kutsal içeriktir. Her bir web sitesi sadece bir ana sayfa alır, bu yüzden içerikler arama motorları tarafından çok ağır bir şekilde tartılabilir. Ana sayfa içeriğinizin düzgün bir uzunlukta olduğundan (en az 2 paragraf), birincil anahtar kelimelerinizi ve kelime öbeklerinizi içermeli (incelikle – anahtar kelime içermez) ve iyi yazılmış ve alakalı olduğundan emin olun.
 5. yapabileceğiniz birçok farklı sayfa. Ancak, unutmayın: yüksek kaliteli ve ilgili. Daha fazla sayfaya sahip olmak için sayfalar oluşturma – potansiyel müşterilerinizle alakalı olabilecek bilgileri düşünün ve web sitenizden sağlayın. Örneğin, Philadelphia'da bir kahve dükkanı için optimizasyon yapıyorsanız, en iyi kahve çekirdeklerini belirleyip seçmeye adanmış bir sayfa harika bir kaynak olabilir. Çoğu zaman, kullanıcıları sitenize yönlendiren bazı anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini şaşıracaksınız ve şaşırtamayacaksınız, ancak bu alakalı "açılış sayfaları", tam olarak beklemediğiniz iyi trafik alabilmenizi sağlar.

Gelen Link Oluşturma

SEO bulmacasının bir diğer önemli parçası, diğer sitelerin sizinkilere geri dönmesini sağlamaktır. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır, aynı zamanda kaçınılması gereken bazı tehlikeler de vardır.

 1. Dizin gönderimi – sitenizi harici sitelere listelenen ve bağlantı veren çevrimiçi dizinlere eklemenin sadece bir yolu. Sitenizi dizinlere gönderirken hatırlamanız gereken birkaç önemli nokta var:

  • Karşılıklı bir bağlantı gerektirmeyen birçok iyi ücretsiz dizin var. Her gönderi için ödeme yapmayın (bunun için ödeme yapmaya değecek bazı dizinler olsa da).
  • Dizinin kendisinin Google ile iyi durumda olduğundan emin olun. Sayfa Sıralamasını (Google’ın bir sitenin öneminin 1/10 puanı) kontrol etmek isteyeceksiniz. Sayfa sıralamasını kontrol etmenin en kolay yolu Google Araç Çubuğu'nu yüklemektir
  • Dizinin doğrudan sitenize bağlandığından ve bir izleme sayfasına gitmediğinden emin olun. Bağlantı doğrudan değilse, aslında işe yaramaz.
  • Çapa metnini belirlemenize izin veren dizinleri bulmaya çalışın. Bu, kullanıcıların sitenize ulaşmak için tıklayacağı metintir. Bağlantı metni, birincil anahtar kelime öbeklerinden birini, ör. "Philadelphia kahve dükkanı" kelimesi philacoffeeshopsite.com adresine bağlanmalıdır.
 1. Basın bülteninin dağıtımı – Müvekkilin şirketteki mevcut olayları özetleyen basın bültenleri olmalıdır. Bunlar hem web sitesinde hem de kendi basın bülteninizi göndermenizi sağlayan toplu basın bülten sitelerinde metin şeklinde (PDF yerine veya PDF'ye ek olarak) yayınlanmalıdır. Ayrıca, web sitenize doğrudan geri bildirimde bulunan bağlantılar da eklemelisiniz
 2. Sosyal Ağ ve web 2.0 – Kendi iş profillerinizi web'de yayınlamanıza izin veren birçok site var. Hotfrog ve Merchantcircle, bu tür sitelerin iyi örnekleridir ve optimizasyon yaptığınız herhangi bir siteye bir liste eklemenizi öneririm. Ayrıca, herkese açık olacak ilginç, alakalı içeriğiniz varsa, bunu Digg.com gibi sitelerle paylaşmayı düşünün.

نتيجة

Umarım bu yazı SEO sürecine ilişkin bilgi sağladı ve hizmet tekliflerini genişletmek isteyen şirketler için bir “başlangıç” primer olarak hareket edebilir. İşletme sahiplerinin kendi sitelerini optimize etmelerini önermiyorum, çünkü beklediğiniz sonuçları almayacaksınız ve işinizi geçirmeniz için harcanan zamanınız daha iyi. Bunun yerine bir uzmanı SEO şirketi kullanın ve sitenizi ideal anahtar kelimeler ve kelime öbekleri için konumlandırmak için bunlarla birlikte çalışın.