SEO

Neden SEO (bildiğimiz gibi) başarısızlığa mahkumdur ve tuzağı nasıl önleyebilirsiniz?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) son zamanlarda en büyük internet vızıltı kelimelerinden biri haline geldi. Herkes bunun hakkında konuşuyor. Bu günlerde, online iş sahiplerine her türlü harika şeyi vaat eden her köşede bir "uzman" var gibi görünüyor. Dikkat! Uzun vadeli başarılı bir online iş kurmakla ilgileniyorsanız, arama motoru optimizasyonu söz konusu olduğunda bilmeniz gereken birkaç şey vardır.

Çok fazla ilerlemeden önce arama motorlarının ekonomisi hakkında biraz bilgi sahibi olmalıyız. Bu, bize neden böyle davrandığını ve ortak Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) uygulamalarının nihayetinde belirsiz dönüşler sağlamaya devam etmesini neden daha iyi anlayacaktır.

Çok yaygın bir inanışın aksine, internet kullanıcıları web, arama motorunun müşterileri değildir. Reklamverenin vardır. Sadece parayı takip et ve ne demek istediğimi göreceksin. İnternet kullanıcıları, arama motorlarının reklamverenlere "teslim" ettiği "üründür". Özellikle إعلان müşterileri için yüksek hedefli trafik satıyorlar. Bir kullanıcı arama ölçütlerini yazdığında, bu arama terimleriyle ilgili bilgi (veya ürünler) için isteklerini ifade eder. Arama sonuçlarıyla doğrudan alakalı reklamlar yayınlayarak, arama motorları, hedeflenen trafik kavramını kullanmak için benzersiz bir konumdadır. Reklamverenler için, arama motoru kullanıcıları, potansiyel müşterileri olan bir altın madenidir ve ürünlerini önlerine almak için bir primi ödemekten büyük mutluluk duymaktadırlar.

Artık bu yoldan çıkmış, arama motorları nasıl? (SE'ler) reklam parası için birbirleriyle rekabet ediyorlar mı? Cevap iki katlıdır ve herhangi bir pazarlamacının satışları artırmaya yönelik yoluna çok benzemektedir. Birincisi, arama motoruna daha fazla trafik çekmek. İkincisi, o trafiğin dönüşüm oranını arttırmaktır. Başka bir deyişle, reklam müşterileri için satışla sonuçlanan trafik yüzdesi. Yani bir arama motoruna sahipseniz, bu iki şeyi nasıl gerçekleştirirsiniz? Cevap, herhangi bir arama kriteri için en iyi arama sonuçlarını sunmada yatmaktadır. Bir arama motorunun tutarlı bir şekilde sunabileceği sonuçlar ne kadar alakalı olursa, o kadar çok kişi buna güvenir. Bu, daha genel trafiğe ve bu trafiğe ait reklamların daha iyi hedeflenmesine dönüşür. Konseptte basit … uygulamada çok karmaşık!

Biraz tarih dersi

Başlangıçta, arama motorları, bir web sayfasının bir arama sorgusuyla olan ilişkisini belirleyen bazı ilkel yöntemler kullanmışlardır. Bu yöntemlerin tersine mühendisliği ve arama motoru optimizatörleri (SEOers), arama sonuçlarını kendi lehlerine kullanacak teknikleri kullanabilecekleri için oldukça basit olduklarını kanıtladılar. Sıklıkla SE spam olarak adlandırılan bu kötüye kullanım, arama motorunun ana ürününü, içeriğe dayalı arama sonuçlarının kalitesini ve alaka düzeyini zayıflatmıştır. Sorunu çözmek için SE'ler, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) olası eklenmesi için sayfaları değerlendirmek üzere giderek karmaşıklaşan matematiksel algoritmalar geliştirdi. İşleyişi son derece kolay olan geleneksel "sayfa içi" bilgilere ek olarak, birçok SE, çok sayıda "sayfa dışı" ölçüte bakmaya başladı ve onlara genel denklemlerinde artan miktarda ağırlık kazandı.

Sayfa üstü sayfa dışı kriterler

Bir SE, değerlendirildiğinde "sayfada" göründüğü birçok farklı öğe vardır. Sayfanın başlığı, aranan bir sözcüğün veya ifadenin kaç kez gerçekleştiğini (anahtar kelimeler ve anahtar sözcük öbekleri) sayfada ve bunların birbirlerine olan yakınlıkları, sayfadaki başlıklar açıklanır vb. Hepsi devreye girer. Sadece bu bilgiyi kullanmanın en büyük dezavantajı (akıllı SEO'lar tarafından kolayca manipüle edilebileceği gibi), sayfadaki bilgilerin kalitesi hakkında hiçbir şey söylememesidir. Arama teknolojisi ve bilgi işlem gücü, sadece sayfayı değerlendirerek bir sayfanın kalitesiyle ilgili sağlam kararlar vermek için "yapay zeka" dan yararlanmaya yeterli olduğunda, gelene kadar (ve gelecek), SE'ler ağır bir şekilde " sayfa dışı "ölçütler. Bunun nedeni basit. Bir sayfanın önemini değerlendirirken hiçbir şey insan zekasıyla karşılaştırılmaz. En karmaşık algoritmaları bile çalıştıran bilgisayarlar bunu yapamazlar.

Bunun yerine, arama motoru teknolojisini geliştiren parlak insanlar, insanların bir web sayfasıyla nasıl davrandığını ve etkileşimde bulunduğunu izleyerek, iyi bir fikir edinebileceğini fark ettiler. İnsanların bu sayfayı nasıl derecelendirdiğini ve bilgilerinin kalitesini. Bu, bahsettiğimiz "sayfa dışı" kriterler. "Sayfa dışı" olarak izlenen ve değerlendirilen binlerce farklı şey varsa yüzlerce vardır. Bu şeylerden bazılarının ne olduğunu bildiğimiz ya da en azından bazı eğitimli tahminler yapabiliriz. Örneğin, birçok web profesyonelinin kolektif deneyimlerinden, SE'lerin yüksek kaliteli, ilgili bilgiler içeren diğer sitelerdeki sayfalardan kaç tane bağlantının siteye geldiğini izlediği açıktır. Böyle bir kaynaktan gelen bir bağlantı, SE'ye, bağlantı kurulacak sitede bulunan bilgilerin güvenilir ve yüksek kalitede olabileceğini söyler. Sitelerinde ilgili kalite bilgisine sahip bir insan bununla bağlantılıydı. Ayrıca, arama motorlarının sonuçların en fazla tıklama aldıkları (her zaman en iyisi değil) ve arama yapanın SERP'lere ne kadar süre önce geldiği gibi şeyleri belirlemek için arama motorlarının kendi arama motoru sonuç sayfalarını (SERP) izlediği yaygın olarak kabul edilmektedir. aramaya devam et. Açıkçası, listede yer alan beşinci sitenin daha fazla tıklama alması durumunda, arama yapan kişinin aradığı şeyden çok daha yakından göründüğü anlaşılıyor. Ayrıca, kullanıcı bu sitede beş saniyeden daha uzun bir süre kalırsa, aradıkları şeyi bulmaları muhtemeldir ve SE bu şeyleri hesaba katar.

Dünyada belki de bir avuç birey var. Tüm bunların nasıl gerçekleştiğine dair tüm resmi biliyorsunuz ve büyük ücretli işlerde yüksek ücretli işlerini sürdürmek istiyorlarsa, size ya da bana söylemeyecekler. Ancak, SEOers arasında çok fazla spekülasyona neden oldu. Aslında SEO endüstrisi "profesyonel SEO danışmanları" ile dünya çapında bir fenomen haline geldi ve on binlerce dolarlık "web sitelerini ilk 10'a taşıyor". Bazı SEO'lar sürekli olarak motorları "kum havuzlu" hale getirmeden kandırmanın yollarını arıyorlar (motorun bir web sitesini rütbesi düşürerek cezalandırması). Sırayla SE'ler, sayfaları sıralamak için kullandıkları algoritmaları düzenli olarak günceller ve değiştirirler, böylece SEO'da dün çalışılanlar bugün geçerli olmayabilir. SEOers, "algoritma peşinde koşma" nın sürekli döngüsünü yakalamaya devam ediyor.

SE, gezegendeki en parlak matematikçilerden ve bilgisayarbilimcilerinden bazılarını işe alıyor ve talihsiz gerçek, SEO'ların her zaman en az bir adım geride kalmasıdır. . Bir dahaki sefere birisi size büyük arama motorları ile "ilk on" bir yer garanti edebileceklerini söyler. "Bana bir şey satmaya mı çalışıyorlar?" O zaman yürü git.

Şimdi beni yanlış anlamayın. SEO'ya veya bunu yapan herkese karşı değilim. Aslında, belirli bir optimizasyonun, özellikle bir kampanya başlangıcında, herhangi bir çevrimiçi pazarlama çabası için hayati olduğuna inanıyorum. Bina trafiğine doğru doğru yönde küçük bir itme salıverilmesine hizmet eder. Ama çok fazla almamaya dikkat ediyorum. Üzerinde çok fazla durmak çok kolay.

Peki bunun yerine ne yapıyoruz?

Bu kolay. Bunun yerine, SE'lerle SEO sayıları oyunu oynamak yerine, onlara tam olarak aradıkları şeyi tam olarak veriyoruz. Daha önce hatırlıyorsanız, SE'ler, arama sonuçlarını derecelendirmek için insan davranış kalıplarından çok şey öğrenmeye ve gerçekten güvenmeye çalışıyor. Araştırmacılar (diğer bir ifadeyle, insanoğlu) için son derece alakalı ve gerçek sonuçlar ve bilgi sağlama misyonu vardır. Bu nedenle, insanlar için son derece alakalı bilgiler verin ve geri kalanlar doğal ve organik olarak yerini alacak. Biraz daha uzun sürebilir, ama sonuçlara değecek. İnan bana!

Birkaç örnekle açıklayayım

John, bir web sitesi kurmak ve çevrimiçi para kazanmak istediğine karar verdi. Oldukça özenle tasarlanmış bir site inşa eder ve onu ölüme optimize etmek için ilerler. John optimizasyon stratejileri hakkında her şeyi okuyordu ve bunun üzerindeki tüm durakları çıkardı. Yirmi beş kelime uzunluğunda (çoğu birbiriyle hiçbir ilgisi olmayan) bir sayfa başlığı vardır. En sevdiği anahtar kelimelerle dolu sayfalarının metnini normal bir okuyucunun neredeyse anlaşılmaz olduğu noktaya getiriyordu (ancak arama motorları "onları seviyor"). Her sayfanın bir çok kez bağlandığını, insanların 5 sayfalık sitede kaybolduğunu, çünkü altı çizilen her kelimeyi tıkladıklarını söylüyor. Ama orası durmuyor. Daha sonra dışarı çıkar ve kendi konuyla ilgili olan uygunluğa bakılmaksızın insanın bildiği her arama motoruna ve dizine gönderir. Birkaç bağlantı borsalarına katılıyor ve sitelerinin ne kadar fakir olduğu fark etmeksizin karşılıklı ilişkide olanlarla bağlantı kurmaya başlıyor. Belki de birkaç "yüksek rütbeli bağlantılar" için bile öder. Kaptın bu işi. Bilmeden önce sitenin tüm büyük arama motorlarının SERP'lerinin ilk sayfasında gösterilmesi ve iyi bir iş için arkada kendi kendine okşayarak oturması.

Uzmanlık alanı ve online pazardaki bir nişin araştırılması ve tanımlanmasından sonra bir online iş web sitesi için. Kullanımı kolay mantıksal, basit ve sade tasarlanmış bir web sitesi oluşturmaya gider. Ziyaretçilerine yardımcı olacak yüksek kaliteli içerikler yazma konusundaki deneyimlerine ve becerilerine göre çok fazla zaman ve çaba harcıyor. Orijinal makale içeriğinin on beş veya yirmi sayfasını yazdıktan sonra, "optimizasyon" yapması gerektiğine de karar verir. Bu noktada, "sayfa içi" SOE'nin zaten az ya da çok yapıldığı gerçeğinin farkındadır. Anahtar sözcükleri ve (birinci günden itibaren dikkatlice araştırdığı) anahtar sözcükleri doğal olarak makalelerinin dışına çıkıyor, sayfa başlıkları sayfaların içeriğine yansıyor, onun başlıkları da uygun bir şekilde açıklayıcı ve sayfaları işlev ve basitlikle geziniyor. Böylece "off-page" optimizasyonuna devam ediyor. Sitesini büyük arama motorlarına ve dizinlere gönderir. Daha sonra yerel ve endüstri ile ilgili dizinleri araştırır ve onlara da sunar. Sonunda, kendisine ait olan ve kendi ziyaretçilerine (ya da bazılarının sahip olduğu zaman olacak) kullanacakları isteğe bağlı içeriğe sahip, çok iyi sıralanan önemli siteleri belirliyor. Karşılıklı bir bağlantı düzenlemesinin olası faydalarını ortaya koyan bu sitelerin sahiplerine dostça bir e-posta düşüyor. Çoğu, ne yazık ki, cevap vermeyin ama birkaç aydınlanmış kişi var. Sitesini inceledikten sonra, kullanıcılarına da faydalı olabileceğini ve siteye bir bağlantı kuracağını kabul ediyorlar. Mary, trafik istatistikleri, arama motorlarındaki sırasını vb. Kontrol etmek için bir kaç ayını harcayacaktır, ancak eğer üzerlerinde olduğu takdirde SERP'lerde hala yoluna devam ettiğini görmektedir. Yine de cesaret kırılmasın, haftada birkaç katı makaleyi çıkarmaya ve siteye eklemeye devam ediyor.

Şimdi John'u hatırlıyor musun? Son birkaç aydır başlangıçtaki başarı dalgasını sürdürüyordu. Hatta birkaç satış yaptı. Ama sonra rahatsız edici bir trend fark etmeye başlar. Sitesi SERP'lerde yavaş yavaş düşüyor ve trafiği düşüyor. İnsanlar ziyaret ediyorlar ama uzun kalmıyorlar ve kesinlikle bir şey satın almıyorlar. Ayrıca, siteye işaret ettiği çok sayıda bağlantının endişe verici bir hızla ortadan kalktığını fark etmeye başlar. Olabildiğince dene, sadece etrafını çeviremiyor gibi görünebilir …

Mary son birkaç ayını sabırla bekleyerek geçirdi ve siteye mükemmel içerik eklemeye devam etti. Ve sonra olur. İlk olarak, ziyaretçilerin bir damlası gelir. Sunucu kayıtlarından, anlaşma yaptığı iyi seçilmiş bağlantı ortaklarından yönlendirildiğini görebiliyor. Arama motorları da bu bağlantıları keşfettiler ve geldikleri yüksek kaliteli kaynakları fark ettiler. Oldukça iyi bir ciro temsil ediyorlar ve SE'ler, Mary'nin sitesinin sunabileceği yararlı bir şey olması gerektiğini fark etmeye başladılar. Sonuç olarak Mary'nin derecesi gelişmeye başlar. Şimdi insanlar onu SE'lerde bulmaya başlıyor. Sitesi hala SERP'lerde bir ya da iki sayfa olmasına rağmen, insanlar açıklamaları beğeniyor ve ziyaret ediyor. Aynı zamanda, onun süper içeriklerinin tamamını okumak için kendi sitesinde uzun süre kalıyorlar. Arama motorları, Mary'nin sitesinin daha da değerli olduğu bu davranışı izlemeye bir kez daha (ve tam olarak haklı olarak) son veriyor. Sonunda, Mary, onun seçtiği anahtar kelimeler için SERP'lerinin en üstündeki siteyi bulması ve büyük miktarda hedefli trafiğin gelmesiyle birlikte gelir. Yeni ve ilginç içerikler yaratmaya devam ediyor ve işi büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Niye ya? Çünkü SE'lerin istediğini tam olarak sağlamaya devam ediyor. İnsan araştırmacılarının aradığı aynı yüksek kaliteli içerik.

… Ve fakir John için her şey nerede ayrıldı? Eh, onun "bağlantı alışverişi" ortaklarının çoğu yaptığı aynı kaderi yaşadı. SE'ler bağlantıların ilgisizliğini fark ettiler ve ağırlıklarını sıfıra indirdiler. Ziyaretçileri, ilk sayfalarındaki SERP yerleşimi sayesinde, tarayıcılarının arka tuşa basmalarıyla, John'un sitesinde kesinlikle hiçbir yararı olmadığını anladıktan sonra (okuyabilse ya da nasıl kullanabileceğini anlayabiliyorsa). Sonunda insanlar bu bağlantıları tamamen tıklamayı bıraktı. Ek olarak, büyük SE'lerden biri, bu zaman dilimi boyunca John’un sitesinin bazı ek puan kaybetmesine yol açan bir algoritma değişikliğinden geçti. Şeyler sadece yokuş aşağı sürüldü. John işinde yeterince çalışmamış mıydı? Aslında başlangıçta John çok çalıştı ve kısa vadeli sonuçlar bunu kanıtladı. Sorun, yanlış alanlarda çok fazla çaba sarfetmesiydi. Uzun vadede, yaşayabileceği bir çevrimiçi iş kurmak yerine, işi bittiği tek şey, kısa bir süreliğine SEs ile "algoritmayı kovalamak" için karmaşık bir oyun oynuyordu (ve büyük bir sürpriz, kaybetti). Ah evet, sürerken eğlenceliydi …

Yukarıdaki örneklerin bir sadeleştirme olduğunu anlıyorum. Ama sonuç olarak, arama motorları gittikçe daha sofistike hale geldikçe ve insanlar için gerçek ve uygun sonuçlar elde etmek için her zamankinden daha fazla çaba harcadıkça, hayatınızı ve onlarınkini daha kazançlı hale getirebilirsiniz. Matematikçileri matematikçiler ve SEO'ların zorlu SEO'larına bırakın ve hem insanların hem de arama motorlarının seveceği çekici içerikler yaratmaya başlayın.