التسويق الرقمي

Niş Pazarlama ve Kitle Pazarlama Arasındaki Farklar

Niş pazarlama ve kitle pazarlamasında, pazarın veya grubun hedeflenen boyutunun en yaygın olduğu birçok fark vardır. Daha küçük bir pazarı hedeflemenin yanı sıra, bir niş pazarlamacının özel bir odak noktası vardır ve hangi gruba konsantre olması gerektiğini bilir. Çoğu durumda, niş pazarlaması, ana akım sağlayıcılar tarafından ulaşılmayan pazarlara odaklanır. Öte yandan, kitle pazarlaması büyük rakamlarla ve hatta daha büyük bir toplulukla ilgilenir. Kitlesel bir pazarlamacı ebeveynleri hedefliyorsa, bir niş pazarlamacı daha küçük olan ve daha özel olan tek ebeveyn grubunu hedef alacaktır.

Kitle pazarlamasında, odak normalde mümkün olduğunca çok müşteri çekmeye odaklanır. Ancak, en büyük zorluk hedef pazarın büyük bir yığın olması ve tüm müşterilere ürünü sevmesini sağlamak için bir Herkül görevi olacağı gerçeğinde yatmaktadır. Pazarlamacılar bu büyük müşteri grubunu daha küçük olanlara ayırmak zorunda kalacaklar. Kitle pazarının hedef pazarı ebeveynlerse, evli ebeveynler için, evli olmayan ebeveynler için, diğeri bekar ebeveynler için üçüncü grup ve boşanmış veya ayrılmış ebeveynler için dördüncü grup gibi farklı bölümler oluşturmanın bir yolunu bulmak zorunda kalacak. Pazarlamacı daha fazla segment aramaya çalıştıkça liste devam edebilir; Biri ebeveynlerin yaş grubuna dayanabilir ve diğeri ebeveynlerin mali yetenekleri olabilir. Uzun ve yorucu bir süreç.

Şimdi, niş pazarlaması için tamamen farklı bir süreç. Hedef pazar zaten küçük, yoğunlaşmış ve daralmış olduğundan, piyasayı farklı segmentlere ayırmaya gerek yoktur. Müşteriler zaten doğru bir şekilde tanımlandı. Eğer niş tek ebeveynlere odaklanırsa, pazarlamacının müşterilerden bilgi toplaması kolaylaşır. Müşterilerine ulaşmak ve neye ihtiyaç duyduklarını ve neyi istediklerini bulmak daha kolay olacaktır.

Kitle pazarlaması ve niş pazarlaması arasındaki bir başka kayda değer fark kitle pazarlamasının pahalı medya biçimlerini kullanmasıdır. insanlar. Pazarlamacılar ve onların ajansları / şirketleri radyo ve televizyonda binlerce dolarlık إعلان harcıyorlar. Niche pazarlama, kendi başına, yaygın medya reklamcılığını destekleyemeyen bir bütçeye sahiptir. Niş pazarlamacıları tarafından kullanılan reklam stratejilerinin en yaygın biçimleri elektronik posta ve salyangoz postasıdır (postane postası). Niş pazarlamacıları, reklamcılık için ağ kullanımını da kullanabilir. İnternetin gelişinden bu yana, niş pazarlamacılar müşterileri çekmeyi daha kolay bulmuşlardır. Web sitelerinin bilgilendirici, çekici ve ilgili olduğundan emin olduklarından, sundukları ürün veya hizmetleri arayan müşterilerden yararlanabilecekler.

Bu farklılıkları göz önünde bulundurarak, bu nedenle sonuçlandırmak güvenlidir. Etkin reklam ve pazarlama için en iyi seçenek niş süreçtir. Niş pazarlama, işlerini ve ürünlerini daha büyük seviyelere taşımak isteyenler için bir yoldur.