يونكس / لينكس

NodeJS: Genel Bakış

Node.js, Google Chrome'un JavaScript Altyapısı üzerinde oluşturulmuş, hızlı ve hızlı bir sunucu tarafı platformudur. 2009 yılında Ryan Dahl tarafından yazılmıştır ve en son versiyonu v0.10.36'dır. Resmi belgeleriyle sağlanan anlam şu şekildedir:

Hızlı ve ölçeklenebilir ağ uygulamalarının kolay bir şekilde oluşturulması için Chrome'un JavaScript çalışma zamanında oluşturulmuş bir podyumdur. Hafif ve verimli hale getiren ve aynı zamanda farklı dağıtılmış cihazlarda çalışan veri yoğunluklu gerçek zamanlı uygulamalar için mükemmel olan olay odaklı, engellenmeyen bir I / O modelini benimser.

Bu, bir JavaScript çalışma zamanı ortamı olarak tanımlanmıştır. hem çapraz platform hem de açık kaynaklıdır. Hem sunucular hem de masaüstü uygulamaları için yararlıdır. Uygulamalar JavaScript kullanılarak yazılmıştır ve aşağıdaki OS X, Microsoft Windows ve Linux'taki Node.js çalışma zamanı içerisinde çalışabilirler.

Ayrıca, iyi donanımlı bir kütüphane de sunar. Platformu kullanan web uygulamalarının geliştirilmesini büyük ölçüde kolaylaştıran çeşitli JavaScript modülleri.

Node.js'nin özellikleri şu şekildedir:

Engelleme ve odaklanma 'dir. Olay – Node.js kitaplığının tüm API'ları eşzamansızdır, yani engellenmezler. Aslında, bir Node.js tabanlı sunucu, bir API'nin verileri döndürmesini beklemeyeceği anlamına gelir. Sunucu daha sonra arama yaptıktan sonra bir sonraki API'ye geçer. Daha sonra bu platformun Olaylar bildirim mekanizmasını kullanarak sunucunun önceki API çağrısından yanıt almasına yardımcı olur.

Çok Hızlı – Bu platform Google Chrome’un V8 JavaScript Engine’inde, kütüphanesinde üretildiğinden kod yürütmede çok hızlı.

Tek Dişli olmasına rağmen, Yüksek Ölçeklendirilebilir olmasına rağmen – Bu platform, olay döngüsü ile birlikte tek bir dişli modeli kullanır. Olay mekanizması, sunucunun engellenmeyen bir şekilde karşılık vermesine yardımcı olur ve ayrıca sunucuyu, istekleri işlemek için sınırlı iş parçacıkları oluşturmak için kullanılan geleneksel sunuculara karşı oldukça ölçeklenebilir hale getirir. Tek bir iş parçacığı olan ve Apache HTTP Sunucusu gibi geleneksel sunuculara kıyasla çok daha fazla sayıda istekten servis ayarlayabilen bir program kullanır.

Tamponlama Yok – Bu platformun uygulamaları asla arabelleğe alınmaz. herhangi bir veri. Bu uygulamalar basitçe parçalardaki verilere çıktı sağlar.

Lisans – Node.js lisansı MIT lisansı altında yayınlandı.

Bu platform aşağıdaki şirketler tarafından kullanılmaktadır. izleyenler: eBay, General Electric, GoDaddy, Microsoft, PayPal, Uber, Wikipins, Yahoo! ve Yammer bir kaç isim.

Aşağıda Node.js'nin ideal bir teknolojik ortak olarak kendini kanıtladığı alan vardır. [19659002] • G / Ç bağlı uygulamaları benimser

• Veri Akış Uygulamaları

• Veri Yoğun Gerçek Zamanlı Uygulamalar (DIRT)

• JSON API'ları tabanlı Uygulamalar

• Tek Sayfa Uygulamaları