SEO

Online İşletmeniz İçin SEO Etkinliğini Nasıl Ölçebilirsiniz?

İşletmenizin başarısında arama motoru optimizasyonu (SEO) çabalarınızın etkinliğini ölçmek çok önemlidir. Sadece online pazarlama stratejilerinizin işe yarayıp yaramadığına ya da iyileştirmeye ve parlatmaya ihtiyaç duyan bazı alanlara sahip olup olmadığına siz karar verebilirsiniz.

Ancak, SEO kararlarınızın etkili olup olmadığını öğrenmek, düşündüğünüzden biraz daha karmaşıktır. Bir çok araç ve ölçüm stratejisiyle ilgileniyor. Ancak yine de Google gibi büyük arama motorlarında üst sıralarda yer almanız, performansınızı nasıl ölçtüğünüz de dahil olmak üzere, çok çeşitli araçlar konusunda uzmanlaşmanızı ve yaklaşımınızda yaratıcı olmanızı gerektirecektir.

Ölçmenin dört yolu vardır. SEO'da başarı – endeksleme ölçümleri, backlink ölçümleri, sıralama ölçümleri ve trafik ve gelir ölçümleri. Bu dördü büyük sözler olabilir, ama hepsi birbiriyle ilişkilidir ve birlikte çalışırlar.

  • İndeksleme Ölçümleri

Endeksleme ölçümleriniz, arama motorlarının düzgün şekilde çalışıp çalışmadığını size söyleyecektir. Web sitenizdeki tüm sayfaları tanımladı. Tabii ki, kim sadece bir tek, tanınabilir bir sayfanın bulunduğu bir web sitesi çalıştırmak ister?

Bu, web sitenizin doğal arama performansını değerlendirirken ilk kritik adımdır. Sırasıyla arama motorları tarafından dizine eklenen tüm web sayfalarınızın olması gerekir.

  • Backlink Ölçümleri

Backlink ölçümleri size dahili ve harici sayısını bildirecektir. Genel olarak web sitenize işaret eden bağlantılar (internet üzerinden farklı web sitelerinden geliyor). Arama motoru bağlantı binasında başparmak kuralı budur – web sitenizin aldığı daha harici geri bağlantılar, tüm doğal arama motoru sonuçlarında o kadar yüksek olacaktır.

  • Sıralama Ölçütleri

Sıralama ölçümleriniz, doğal arama motorunda web sitenizin belirli bir anahtar kelime veya kelime öbeğinde nerede görüntüleneceğini gösterir. Ancak, bir web sitesinin sıralama ölçümlerini ölçmek biraz zor olabilir.

Web sitenizin sıralama ölçümünü, hedefli ve toplu olarak iki şekilde ölçebilirsiniz. Birincisi, anahtar kelime araştırmasına dayalı olarak hedefleyeceğiniz belirli bir anahtar kelime grubu seçmenizi isteyecektir; ikincisi, web sitenize doğal arama sağlayan her anahtar kelime için belirli bir terimin veya deyimin bulunduğu sayfayı izlemenize olanak sağlar.

  • Trafik ve Gelir Ölçümleri

Trafik ve gelir ölçümleri, internet kullanıcılarının web sitenizi bulmak için kullandıkları belirli anahtar kelimeleri size söyleyecektir. Ayrıca, web sitenizin anahtar kelime başına aldığı geliri ve ürünlerinizi belirli bir süre içinde satın alan ziyaretçi yüzdesini de size söyleyecektir.

Tüm bu dört, doğru arama motorunu kullanıp kullanmadığınızı belirlemenize yardımcı olacaktır. optimizasyon teknikleri. Ama sonra tekrar, "doğru" veya "yanlış" değerler olmadığını unutmayın.