التسويق الرقمي

Pazarlama çikolata

Tarih boyunca çikolata, farklı tüketici türlerine göre farklı şekilde pazarlandı. Bazı şirketler müşterilerine çikolata oranının en yüksek olduğunu dijital ölçeklerle göstermek ve daha sonra fiyat hesaplama ölçeklerinin gerçek ambalaj etiketinde ne okuduğunu göstermek ister. Öte yandan, diğer şirketler, ürünlerini zengin ve hoşgörülü yaparak lüks bir imaj yaratmayı tercih ediyorlar. Bu yazıda çikolata pazarlamanın farklı yolları anlatılmaktadır.

1. Günlük tüketiciler için tasarlanmış bir ürün yapın. Bu tip çikolata, ortalama bir çikolata isteyenler için yapılır. Paketleme genellikle çok basittir ve fiyatlar rekabetin geri kalanından daha düşük veya aynıdır.

2. Ürün için zengin ve lüks bir görüntü oluşturun. Bu tip çikolata fiyatın geri kalanı üzerinde belirlenir. Genellikle altın ambalajı vardır ve tüm rakiplerinden farklı bir görünüme sahiptir.

3. Organik ürünler giderek daha popüler hale geliyor, bu nedenle tüketici bu tip rahatlatmak için çikolata yapmak daha yeni bir pazarlama tekniğidir. Bir çikolatanın organik olması için, USDA tarafından onaylanması ve bazı şirketlerin daha katı kuruluşlar tarafından organik sertifikalar alması için gitmesi gerekiyor.

4. Şirketler çikolatada egzotik malzemeler kullanarak maceraperest çikolata yiyenine ulaşmak istiyorlar. Çikolata içerisindeki egzotik malzemeleri vurgulamak için, bu tür çikolatalar genellikle ambalaj etiketinde cesur renklere sahiptir. Egzotik maddeler arasında, cayenne biber gibi baharatlar veya tutku meyvesi veya mango gibi farklı meyveler yer alabilir.

5. Şekersiz çikolata, şeker hastası olanlara veya şeker alımını azaltmak isteyenlere hitap eder. Diyet endüstrisi son on yılda gerçekten çok geçti ve bu nedenle diyet çikolata sektörü de var. Şeker hastalığı olan ya da kilolarını izleyen tüketiciler şekersiz bir şekilde çikolata yiyebilirler. Bu çikolata genellikle yapay tatlandırıcılarla yapılır ve paketleme bu değişikliği yansıtır. Bu tip bir çikolata çubuğunda ambalajlama ve etiketleme genellikle hafiftir ve kaloride ve şekerde daha hafif olduğunu, dolayısıyla hafif çikolata çubuğu yaptığını gösterir.

6. Sonunda, şirketlerin parlak renklere sahip olan ambalajıyla eğlenceli bir ürün haline getirdiği pazarlama var. Hedef pazar çocukları olan çok sayıda çikolata üreten şirket var. Çocukları iki ila on altı arasında çekebilmek için, etiketlerinin parlak ve neşeli görünmesini sağlıyorlar. Bu şirketler ayrıca, şirketlerini, çocukları sunabileceği diğer ürünlere çekebilmek için eğlenceli ve bazen tuhaf görünüyorlar.

Çikolata, yüzlerce yıldır günlük tüketicilerin hayatlarının bir parçası olmuştur. Yakın geçmişte, çikolata için tüketici pazarının pek çok farklı bileşene bölündüğü tek konudur. Tüketici piyasası da sürekli değişiyor, dolayısıyla önümüzdeki birkaç on yılda yeni pazarların nasıl gelişeceğini ve çikolata sektörünün çikolata pazarındaki bu gelecekteki değişimlerle nasıl başa çıkacağını görmek ilginç olacak.