التسويق الرقمي

Pazarlama Performansı Düzeylerini Anlamak

Duyarlı Pazarlama Seviyesi: Pazarlama performansının ilk seviyesi, duyarlı pazarlama seviyesidir. Bu düzey, temel olarak, pazarlama performansının, net bir ihtiyacın tanımlanmasında uygun maliyetli bir çözüm şeklinde gerçekleştirilmesidir. Bu pazarlama seviyesi için en uygun örnek bulaşık makinesinin icadıdır. Kadınların bulaşık yıkamak için zaman kaybetmek istemedikleri gerçeğini göz önünde bulundurarak temiz bir ihtiyaç vardı, bu nedenle bulaşık makinesi uygun fiyatlara geldi. Bu pazarlama seviyesinde, net bir ihtiyaç bulunduğundan ve müşterinin ihtiyaçtan haberdar edilmemesi gerekmediğinden asgari risk olduğundan emin olabilirsiniz. Bir çözüm sağlandığında ihtiyacın çözümünü kolayca belirleyebilir. Bu seviyede çözüm uygun maliyetlidir, bu nedenle ürün kabulü de sorun değildir. Kısaca, duyarlı pazarlama seviyesi asgari risk seviyesidir.

Beklenti Pazarlama Düzeyi: Pazarlama performansının ikinci seviyesi, beklenen pazarlama düzeyidir. Bu seviyede, ihtiyaç beklenir, ancak müşteri tarafından doğrudan bir sebep veya diğeri için belirtilmez. Bu seviye, müşteri ihtiyaçlarının öngörülmesini ve ihtiyaç duyulmayan ihtiyaçlara çözüm getirilmesini içerir. Bunun bir örneği mineral / şişelenmiş suyun icadıdır. Suyun kirlendiğini göz önünde bulundurarak muğlak bir ihtiyaç vardı. Bu pazarlama seviyesi de bir bilinçlendirme kampanyası gerektiriyor. İnsanların ihtiyacı belirlemesi ve çözümü kabul etmeye hazır olması gerekir. İhtiyacı tanımlamazlarsa, çözümü asla kabul etmezler. Bu pazarlama seviyesinde ılımlı bir risk var. Eğer çözümü sağladığınızın bilincinde olan insanlara bilgi vermeyi başaramazsanız, çözüm sonunda piyasa tarafından reddedilir ve böylece pazar kaybetmenize neden olur.

Pazarlama Seviyesini Şekillendirmek Gerekir: Pazarlama performansının üçüncü seviyesi; pazarlama seviyesini şekillendirmeye ihtiyaç var. Bu pazarlama performansı seviyesi, bir şirketin piyasaya sürdüğü veya insanların ihtiyaç duymadığı veya hatta hayal ettiği bir şey sağlamasıdır. Bu seviye, aslında sorun olmayan bir soruna yaratıcı bir çözüm getirmeyi içerir. Böyle bir ürünü fazladan bir lüks olarak adlandırmak yanlış olmaz. Bunun bir örneği bir iPad veya iPod'un icadıdır. İnsanlar iPad veya iPod'a ihtiyaç duymamışlardı, ancak Apple, değişimin piyasayı sürdürdüğü gerçeğini göz önüne alarak bunu başlattı. Bu ürünlerin kabul seviyesi son derece yüksekti ve bu nedenle Apple, kült marka imajını yaşamayı başardı. Bu pazarlama seviyesinde yüksek risk mevcuttur. Bu seviyeyi seçerken dikkatli olun!