الطباعة - تصميم

Photoshop'ta bir Görüntüyü Düzleştirme ve Açma

Bir görüntüyü düzleştirmek için, öncelikle Ctrl + N tuşlarına basarak yeni bir Photoshop belgesi oluşturun veya Dosya → Yeni seçeneğine gidin. Düzleştirmek istediğiniz görüntüyü açın, ardından yukarıdaki menüye gidin ve Katman → Görüntüyü düzleştir seçeneğine basın. Bu komuta bastığınızda, tüm katmanlarınız birleştirilir. 10 veya 20 katmanınız olsa bile, birleştirerek hepsi tek bir katman, bir görüntü olacak. Şimdi "ok" hareket aracını kullanabilir ve tüm görüntüyü hareket ettirebilirsiniz.

Ekranınızın sağına katmanlar sütununa bakarsanız, listelenen tek bir katman göreceksiniz. Görüntünün düzleştirilmesi tüm katmanları bire birleştirir. Tıpkı dokümanı ilk açtığınızda olduğu gibi, sadece bir katman olduğu için Arka Plan olarak etiketlenecek ve küçük bir kilit simgesine sahip olacaktır. Kilit simgesine çift tıklayarak simgenin kilidini açabilirsiniz. Görüntü, katmanın kilidini açtıktan sonra bile düzleşecek ve bir tane eklerseniz görüntüyü değiştiremez veya metni düzenleyemezsiniz.

Bu, bundan sonra değiştiremeyeceğiniz anlamına gelmez. Sadece görüntüyü düzleştirmek zorundasın. Düzleştirmeyi geri almak için, Düzenle → Geri Al seçeneğine gidin veya Ctrl + Z tuşlarına basın. Bu komut son işleminizi geri alır. Önceki katmanlarınız, düzleştirme işleminin birleştirilmesinden önceki gibi görünecektir.

"Geri al" komutu aynı olsa bile, Photoshop'un Microsoft Word gibi bir çok işlemi geri almanıza izin vermeyeceğini unutmayın. Ctrl + Z tuşlarına basmaya devam ederseniz, işlemlerinizi tek tek geri almazsınız. Bunun için, Photoshop'un Geriye Doğru Adım adı verilen farklı bir komutu vardır. Bu yüzden birkaç adımı geri almak istiyorsanız, Alt + Ctrl + Z tuşlarına basın.


مصدر بواسطة Mihai Dumbrava