قاعدة البيانات

PHP Altyapıları Kullanarak Hızlı Web Geliştirme

Bugünlerde web geliştirme, kullanıcı etkileşimi ve büyük miktarda veri düzenlenmesine izin veren dinamik web siteleri oluşturmayı içermektedir. Genel olarak web geliştiricileri tarafından bu tür web siteleri oluşturmak için kullanılan bir sunucu tarafı dili olarak PHP kullanışlı bir geliştirme aracıdır. PHP kullanılarak oluşturulan, Facebook.com, gelişmiş görevler yapabileceklerinden çok, güçlü bir programlama dili olduğunun kanıtıdır.

PHP gibi bir dil, geliştiricilerin, sayfaların otomatik olarak oluşturulabildiği dinamik bir web sitesi oluşturmasına olanak tanır; Bir PHP çerçevesi bu verimliliği bir adım öteye götürebilir ve geliştiricinin ortak işlevleri elde etmek için daha az kod yazmasına izin verebilir.

Çerçevelere Genel Bakış

Çerçeveler çoğu programlama dilinde var ve çoğu zaman daha basitleştirilmiş ve akışla kaplı kod geliştirmeye izin veriyor. PHP'de web sistemleri oluştururken, kod yazarları genellikle şu görevlerin yerine getirilmesi için özel işlevler oluşturur:

  • takvim oluşturma
  • kullanıcı erişim kontrolü
  • veritabanı etkileşimi
  • url oluşturma
  • resim oluşturma

PHP Çerçevelerinin Yararları

Çoğu popüler PHP çerçevesinde, geliştirici tarafından yalnızca birkaç satır yapılandırma kodu satırı gerektiren, yukarıda listelenen gibi görevleri otomatik olarak yerine getirmek için modüller veya eklentiler vardır. Büyük web uygulamaları sistemleri geliştirirken, bu tür görevler için özel işlevler yazmak zorunda kalmayan zaman, geliştiricinin mevcut projeye özgü özel kod üzerinde daha fazla zamana konsantre olmasını sağlar.

Popüler bir PHP çerçevesini kullanmak, aynı çerçeveyi kullanan ve genellikle kaynak kodu güncellemelerine ve ek eklenti modüllerine katkıda bulunan büyük bir geliştirici topluluğu olacağı anlamına gelir. Biraz farklı projeler üzerinde çalışan her geliştirici nedeniyle, katkıda bulunan tüm modüllerin birleşik kapsamı, genellikle sisteminizde ihtiyaç duyacağınız bir göreve uygun bir başkasının zaten bir modül yazdığı anlamına gelir.

Büyük bir topluluğa sahip bir PHP çerçevesi kullanmanın bir başka yararı, yeni bir PHP güvenlik açığı açıklandığında, çerçevenin genellikle çok hızlı bir şekilde eklenmesi ve böylece çerçevenin temel dosyalarının kolayca güncellenebilmesidir. Özel PHP kodunu bir çerçeve dışında kullanırken, yeni bir PHP güvenlik açığı olduğu haberi üzerine sisteminin her bir parçasını yamalamak geliştiriciye olacaktır ve fark edilmeden daha kolay olabilir.

Tecrübeli PHP geliştiricileri için, zaten bir kod örnekleri koleksiyonuna, özel işlevlere ve web sistemlerini tercih ettikleri şekilde tasarlama şekline sahip olabilirler. Çerçevelerin gerçekten fayda sağlayabileceği yerler, zamanlarını bir siteyi hızlı bir şekilde kurup çalıştırmaya ve zamanlarının daha azını tüm web uygulama sistemlerinde ortak olan yazma işlevlerine odaklamayı tercih eden yeni programcılar veya deneyimli geliştiriciler içindir.

Bir Çerçeve ve CMS Arasındaki Fark

Birçok popüler PHP İçerik Yönetim Sistemi (CMS), geliştiriciler tarafından dinamik web siteleri oluşturmak için hızla kullanılabilirken, bir PHP Framework tipik olarak daha az kaynaklara sahip olacak ve geliştiricinin proje için gereken işlevselliği seçmesine izin verin. Genel olarak, CMS'nin kullanımı kolay bir yönetici arayüzünde CRUD (Oluştur, Oku, Güncelle ve Sil) için gereken her şeyi sağlar. Bir PHP çerçevesi ile, böyle bir arayüz için genellikle bir eklenti modülü bulunmasına rağmen, kendi projenize özel bir terzi oluşturma esnekliğine sahip olursunuz.

Popüler Php Altyapıları

Yeni veya deneyimli bir geliştiriciyseniz ve PHP altyapısını denemek istiyorsanız, en yaygın kullanılanlardan birini düşünebilirsiniz:

  • Zend
  • CodeIgniter
  • CakePHP