التسويق الرقمي

PPC, SEO ve SEM – Tüm bunlar Online İşime Ne Kadar?

İnternet pazarlama endüstrisinde atılan tüm kısaltmalar ile, bir acemi pazarlamacının nasıl karışabileceğini görmek kolay. Aşağıda, İnternet pazarlama girişimlerinizde karşılaşacağınız en önemli kısaltmalara hızlı bir rehber bulacaksınız.

TBM – Tıklama başına ödeme

Tıklama başına ödeme, reklamverenin yalnızca إعلانını "tıklayan" kullanıcılar için ödeme yaptığı bir reklam türüdür. Google AdWords, şu anda mevcut olan en popüler PPC programıdır.

ÜFE – Gösterim başına ödeme

Gösterge başına ödeme, reklamverenin, reklamın aldığı sayfa görüntüleme sayısına veya gösterimlere dayanarak reklam için ödediği eski bir reklam biçimidir. PPC, gerçekte yalnızca harekete geçen kişiler için reklamvereni ücretlendirirken, ÜFE reklamı gören herkes için reklamvereni ücretlendirir.

SEO – Arama Motoru optimizasyonu

Arama Motoru optimizasyonu, organik arama motoru sonuçlarında bir web sitesinin sıralamasını iyileştirme işlemidir. Arama motoru optimizasyonu genellikle daha büyük bir arama motoru pazarlama kampanyasının parçasıdır.

SEM – Arama Motoru Pazarlaması

Arama motoru pazarlamacılığı, arama motorunda bir web sitesini tanıtmayı amaçlayan bir pazarlama türüdür. Arama motoru pazarlaması SEO ve PPC kampanyaları içerebilir.

TÜFE – Gösterim başına maliyet

SEM kampanyasının sonuçlarını ölçmek için gösterim başına maliyet sık sık kullanılıyor. Bu istatistik, SEM kampanyası nedeniyle web sitesinin aldığı her sayfanın maliyetini belirlemek için kullanılır.

PR – Sayfa sırası

Sayfa sırası, belirli bir web sitesine Google tarafından belirli bir arama terimi için atanan numarayı tanımlamak için kullanılır. "Serbest kitap" ifadesi için # 2 olan bir site, bu terim için 2 PR olacaktır.