قاعدة البيانات

Pythia, Delphi Antik Rahibe

Pythia, Apollon Tapınağı'ndaki Delphi'deki Oracular Rahibe'nin adıydı. Pythia, kehanetleri için çok saygı gördü. Antik Yunan dünyasında en prestijli kahin olduğu söylenirdi. Delphi'deki Oracle'ın yaklaşık 800 BCE'ye başlaması ve resmi olarak yaklaşık 393 CE'nin sona ermesi düşünülüyordu. Kâhin onun peygamberlik ritüellerini yerine getirdiğinde, adyton olarak bilinen tapınağın iç odasına girer ve defne yaprakları tutarken sandalye gibi bir tripod üzerine oturur. Onun yanında yeryüzündeki açıklık ya da Yunanca'da göbek anlamına gelen omphalos idi. Burası, kutsal buharların geldiği yer olan Priestess'i bir trance gibi devlet haline getirdi.

Bir kişi bir kehanet için geldiğinde, bir kurban verecek ve bir erkek Rahip'e bir soru sunacaktı. Rahip daha sonra gidip Oracle'a danışırdı. Kehanetini verdikten sonra, Rahip onu arayan kişi için yorumlayacaktır. Bir Pythia'nın yaşamının aşırı olduğu ve birçoğunun genç yaşta öldüğü söylenir. Bunun sebebi, zehirli buharları teneffüs etmeleriydi.

Delphi Rahibi olmak için, seçilen kadının ihtiyaç duyduğu bazı şeyler vardı. Bir saflık yaşamına sahip olmalı ve iyi bir karaktere sahip olmalıydı. Eğer Pythia olmayı seçmiş olsaydınız, ailenizle, dostlarınızla tüm bağları koparmak zorundaydınız. Pythia soylu bir aileden olabilirdi ya da bir köylü olabilirdi. Arkeolog John Hale'ye göre, Delphi Rahipleri, sosyal özelliklerinden daha çok yeteneklerine göre seçilmiştir. Pythia olmak aynı zamanda birçok özgürlüğe de özel olmanız anlamına geliyordu. Serbest konut ve vergilendirme özgürlüğü, aynı zamanda bir maaş ve toprağa sahip olma yeteneği gibi. Yunan toplumunda çok saygı görüyorlardı.

Pythia sadece yılın en sıcak dokuz ayı boyunca kehanetler verdi. Kış aylarında Apollon'un tapınağını terk edip ilkbaharda geri dönmesi söylendi. Döndükten bir ay sonra, Delphi Rahibi oruç tutma, ritüel banyo yapma ve yakındaki kaynaklardan kutsal su içen bir arındırma törenine girecekti. Bu, Oracle'ı İlahi ile iletişim için hazırlamak için yapıldı.

Delphi'de Oracle olmak çok onurlandırıldı. Yunan toplumunda çok önemli bir rol oynamıştır, o kadar ki ilk olarak Pythia'ya danışmadan neredeyse hiç önemli bir karar verilmemiştir.

Umarım, antik Delphi Rahibi hakkında bir şeyler öğrenmekten hoşlanırsınız!