التسويق الرقمي

Rakip Analizi – Niche Marketing

Güçlü bir SEO stratejisi geliştirmek ve uygulamayı uygulamak kolay bir iş değildir, ancak başarınızı değerlendirmek için önemli bir ölçütünüz var: trafik ve satış. Stratejiniz işe yaradıysa, sitenize daha çok kişi geliyor ve daha büyük bir kitle ile satışlarınız da artmış olmalı. Ama rakiplerin ne olacak?

Kendi istatistiklerinizi takip etmek kolay çünkü günlüklerinize, sunucu bilgilerinize vb. Erişebilirsiniz. Tabii ki, diğer nişancılar nelerin yaptığınızı takip etmek çok kolay değil, tabii ki, Doğru niş pazarlama aracını kullanırsınız.

Gerçekten esnek ve bilgilendirici bir niş pazarlama aracı, işinizin analiz etmek istediğiniz tam yüzüne dair seçenekler sunar. Örnek vermek gerekirse, hem siz hem de rakibinizin farklı ürün sayfalarına sahip sitelere sahip olduğunu varsayalım. İyi bir araç, kendi sitenizden belirli bir URL girmenize ve bunu rakiplerinizden ve temel ana sayfa karşılaştırmasından belirli bir URL ile karşılaştırmanıza olanak tanır.

Bu neden önemli? Çünkü arama motorları web sayfalarını sayfaya göre analiz eder. Sitenizin yanı sıra ana sayfanın belirli sayfalarını optimize ederseniz, arama motoru sonuçlarında çift listeleme elde etme şansına sahip olursunuz. İlk 10'da iki listeleme yaparak, rakiplerinizden birini etkili bir şekilde yarış dışı bırakacak ve trafik alma değişikliklerinizi ikiye katlayacaksınız. Bunu neden yapmak istemiyorsun?

Son bir nokta: kullanıcı arayüzü kritik. İhtiyacınız olan bilgiler bir sayı ve yüzde labirentinde yayılmışsa, o zaman size çok iyi gelmez. Bir niş pazarlama aracı ararken, sadece geniş bir özellik yelpazesine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda bu özelliklerden vazgeçilen verileri değerli bir şekilde sunabilecek bir programa da sahip olursunuz.

Ücretsiz bir izi indirebilme yeteneği gerçekten işe yarıyor – ürünün verdiği sözleri yerine getirip getirmediğine bakın. İhtiyacınız olan bilgiler kullanıcı dostu bir şekilde sunulmuyorsa, o zaman size ne yararı olacak? Bir niş pazarlama aracı almanın amacı, sürecinizi daha karmaşık hale getirmek değil, sürecinizi kolaylaştırmaktır.

Yarışmanızın üstünde kalmak, ne yaptığının farkında olmak ve bunu daha iyi yapabilmeniz anlamına geliyor.