SEO

Rapor: Google, 265.com yardımı ile Çin arama sorgusu 'kara liste' oluşturuyor

Intercept'ten geçen hafta yayınlanan bir rapor, Google'ın Çin arama pazarına yeniden girmek için bir arama motoru veya mobil arama uygulaması geliştirdiğini iddia etti. Makale, arama aracının Çin hükümeti tarafından saldırıya uğramış veya hassas addedilen içeriği nasıl sansürleyeceğini açıklamak için devam etti.

Intercept'in proje hakkında daha fazla detayı ve “gizli belgeler” e dayanılarak rapor edildiği gibi geliştirildi. “Dragonfly” de dahil olmak üzere kod isimlerinden bahsedilmiştir.

Makaleye göre, 2008 yılında Google'ın satın aldığı Çin web sitesi 265.com, şirketin "kara listeye alınmış" bir arama sorgusu, web sitesi ve anahtar kelime veritabanı oluşturmasına yardımcı oldu. . ”

Intercept'in yazısından:

265.com'dan örnek sorguları topladıktan sonra, Google mühendisleri onları, kullanıcıların aramalarına karşılık olarak görecekleri web sitelerinin listesini incelemek için kullandı. Dragonfly geliştiricileri, web sitelerinin Büyük Güvenlik Duvarı tarafından engellenip engellenmediğini kontrol etmek için “BeaconTower” olarak adlandırdıkları bir araç kullandılar. Yasaklanan binlerce web sitesinin bir listesini derlediler ve ardından bu bilgileri Google'ın arama motorunun sansürlenmiş bir sürümüne entegre ettiler. Böylece, Google sonuçlarını otomatik olarak değiştirecek ve kullanıcılara gösterilen ilk sayfadan Çin'de yasaklanan web sitelerine bağlantılar aktarabilir. 19659006] Ocak 2010'da Google, Çin hükümetine bağlı bireyler veya gruplar tarafından Gmail'in saldırıya uğramasından sonra Çin'den ayrıldı. Ancak, bu karardan bu yana, Google, dünyanın en büyük İnternet pazarına ne zaman ve nasıl geri döneceğini düşünüyor.

Geçen haftaki ilk rapordan bu yana, Google çalışanları, otoriter ve baskıcı olarak algılananlarla işbirliği konusunda endişelerini dile getirdiler. rejim. Google, kamuya yorum yapmayı reddetti ve dahili olarak resmi bir açıklama yapılmadı.

Orijinal rapor, Çinli yetkililerin projeden haberdar olduğunu (ve onayladığını) söyledi. Android için bir mobil arama uygulamasının 2019'un ilk yarısında Çin'de piyasaya sürülebileceğini ekledi. [19659909] Yazar Hakkında

Greg Sterling, Arama Motoru Arazisinde Katkıda Bulunan bir Editör. Dijital medya ve gerçek dünya tüketici davranışı arasındaki noktaları birleştirmekle ilgili kişisel bir blog, Screenwerk yazıyor. Aynı zamanda Yerel Arama Derneği için Strateji ve Analizler VP'sidir. Onu Twitter'da takip edin veya Google + 'da bulun.