SEO

Rapor: Google'ın Çin arama projesi 'Dragonfly' sona eriyor (şimdilik)

Intercept'in yeni bir raporuna göre, iş, Google’ın 2019’lu yılların başında piyasaya sürmeye hazırlandığı Çinli arama motorunda (proje Dragonfly) “etkin” olarak sona ermiştir. Rapora göre, Google’daki ekipler arasındaki iç çatışma, Google çalışanlarının büyük ölçüde büyük direnişi, projenin ilerlemesini engelliyor.

Dragonfly'i başlatmanın bir planı yok. House Judiciary Komitesinin önündeki son ifadelerde, Google CEO'su Sundar Pichai, soruşturmaya yanıt olarak, Google'ın Çin'de bir arama motoru başlatma planlarının olmadığını söyledi. Pichai’nin tanıklığının aşağıdaki alıntıları Google tarafından e-posta yoluyla sağlandı:

Şu anda Çin'de bir arama ürünü başlatmamız için hiçbir planımız yok. Genel olarak, her zaman en iyi – temel misyonumuzun bir parçası olduğumuzu ve kullanıcılara bilgi sağlamak için – sıkı çalışma prensiplerimizin bir parçası olarak görüyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz her ülkeye dayanan bir kanıtımız var, [that] bize ulaşan ve kullanıcılara daha fazla bilgi vermenin çok olumlu bir etkisi var ve biz bunu arıyoruz. Ama şu anda Çin'de lanse edilecek bir plan yok. Böyle bir pozisyona yaklaştığımızda, burada politika yapıcılar da dahil olmak üzere, tamamen şeffaf olacağım ve geniş bir şekilde ilgilenip danışacağım.

Ancak, bu durum bir konum değişikliği gibi görünüyor. Ekim ayında sahneye çıktığında Pichai, projeden çok memnun olduğunu ve daha önce bildirildiği gibi piyasaya sürülmesinin yolunda gittiğini belirten yorumlar yaptı.

Devlet gözetimi aracı. Proje ayrıntıları sızdırıldığından beri Google’da iç muhalefetler artıyor. Google çalışanları tarafından yazılan bir not, Çinli kullanıcıların izleneceğini ve hükümetin konum da dahil olmak üzere verilere tam erişim sağlayacağını ve arama motorunu devlet gözetimi aracına dönüştürdüğünü ileri sürdü. Gerçekten de, Çin, tüm nüfusunu izlemek ve izlemek için yüz tanıma da dahil olmak üzere, her türlü gelişmiş teknolojiyi kullanıyor.

Intercept, vardiyayı “üst düzey Google yöneticileri için büyük bir darbe” olarak niteliyor. 2010 yılından bu yana Çin'den ayrılan ve dünyanın en büyük internet pazarına sahip olan şirket, hükümetle bağlantılı kuruluşlarca Gmail tarafından saldırıya uğradıktan sonra.

Neden dikkat etmelisiniz. Öykünün doğru olduğunu varsayarsak, karar doğrudan ABD'li pazarlamacıları etkilemez. Ancak, iç ve dış baskıların büyük internet şirketlerinde politika ve ürün geliştirme üzerinde nasıl önemli bir etkisi olabileceğinin bir örneği. ABD Savunma Bakanlığı'na AI yapmak için Google çalışan itirazlarıyla benzer bir şey gördük. Bu, Google'ın “genel zarara neden olan ya da muhtemel olan teknolojilere” sahip olmamayı taahhüt ettiği bir AI manifestosuyla sonuçlandı.

Uçucu ve politik bir ortamda, pazarlamacıların basitçe “kafalarını yere düşürmemeleri” önemliydi. ve kullandıkları platformların daha büyük sosyal etkilerinden kaçınmak. Hepimiz çalışmamızın etik boyutlarını düşünmeliyiz. Etik davranış yardımları, sonuç olarak en alt çizgiyle eşleşen kullanıcılar arasında güven ve güven oluşturur.

نبذة عن الكاتب

Greg Sterling, Arama Motoru Arazisinde Katkıda Bulunan Editördür. Dijital medya ve gerçek dünya tüketici davranışı arasındaki noktaları birleştirmekle ilgili kişisel bir blog, Screenwerk yazıyor. Aynı zamanda Yerel Arama Derneği için Strateji ve Analizler Başkan Yardımcısıdır. Onu Twitter'da takip edin ya da Google + 'da bulun.