التسويق الرقمي

Reklamcılık ve Pazarlama Psikolojisi

Reklam Psikolojisi hakkında konuşurken, algılama her şeyden önemlidir. Reklamlarınızın hepsi algılamayla alakalıdır; bu nedenle, her bir إعلانın çoğundan yararlanmak zorundasınız. Neyin işe yarayıp neyin yaramayacağını bilmelisin, bu nedenle kötü kopyalarla zamanınızı ve paranızı boşa harcamayın. Beyaz veya siyah türün daha gösterişli görüntülü reklamlar yapıp kullanmadığını belirlemek için bir dizi deney gerçekleştirildi. Denemede 500'den fazla kişi kullanıldı. Bazı durumlarda beyaz türün arka planı gri, ancak çoğu durumda siyahtı. Sonuçlar, sıradan okuyucunun, beyaz olan aynı türden bir ekran türünün siyah olduğu görüntü türünü farketme olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.

Aynı konuda bir dizi başka laboratuar deneyleri yapılmıştır. Özel hazırlanmış sayfalar saniyenin yedinci saniyesinde gösterildi. Yaprakların bir bölümünde, beyaz arka planda siyah harfler ve siyah arka planda beyaz harfler gösterildi. Diğer durumlarda, sayfanın yarısı siyah bir arka plana, kelimeleri beyaz türe, diğer yarısında siyah bir dille yazılmış beyaz bir arka plana sahipti. Olası beyaz ve siyah kombinasyonların yapıldığı ve mümkün olan en kısa sürede bir takım kişilere gösterilen kartların birçoğu, hiç kimse herhangi bir sayfada bulunanların hepsini algılayamıyordu. Bu koşullar altında, konular ilk dikkatlerini çeken ve algıladıkları en kolay olanı gördü. Nihai sonuçlar, beyaz zemin üzerine siyah harflerin siyah bir zemin üzerinde beyaz türe göre daha sık görüldüğünü gösterdi. Bu, diğer renklerle de geçerlidir. Açık arka plan üzerinde koyu renkli yazı tipi rengi, koyu renkli bir arka plan üzerinde hafif yazı tipi renginden daha sık fark edilir. Reklamınız için özel bir "his" arıyorsanız, doğru kombinasyonu kullanın.

Diğer şeylerin eşit olması, bu reklamların en çok okunacak ve en kolay okunan türde basılacak olduklarından oldukça emin görünüyor . Çoğu durumda türün görünüşündeki fark çok küçük olabilir, bu nedenle türün seçimi konusunda tecrübeli kişiler bile hangisinin daha okunaklı olduğunu söyleyemeyebilir ve yine de değerlerindeki fark yeterince büyük olabilir reklamverenin hangi türe kullanacağı konusunda önemlidir.

Doğru türün kullanılması, reklamveren için önem taşıyorsa, grafiklerin akıllıca kullanılması daha da önemlidir.

Grafik, yalnızca dikkat çekmek için bir araç olarak sıklıkla kullanılır ve sembolik bir illüstrasyon olarak işlevini görmezden gelir. Birkaç durumda, bu akıllıca ve hatta gerekebilir, ancak bir sembolün değerini bir sembol olarak düşündüğümüzde, grafikleri daha dikkatli olduğu kadar daha yoğun kullanmadığına şaşırırız. Yazının ilk biçimi resim yazımıydı ve en basit ve doğrudan grafik gösterim şekli resim yoluyla değil basılı sözcük aracılığıyla. Tek bir bakışta yaklaşık dört kelimeyi okuyabiliriz; yani, basılı kelimeler için algılama genişliği yaklaşık dört'tür. Tek bir bakışta bir illüstrasyona basılı maddenin bütün bir sayfasında anlatılabilecek kadarıyla görebiliyoruz. Resimler için algılama genişliği basılı ifade biçimlerinden çok daha kapsamlıdır.

Resim, iki işlevden birini veya her ikisini birden gerçekleştirebilir. Dikkat çekmek için kullanılan basit bir resim olabilir ya da metne sunulacak hikayeyi anlatmaya yardımcı olarak bir "illüstrasyon" ve algılamaya gerçek bir yardımcı olabilir. İlk durumda ilgisiz bir illüstrasyon olarak adlandırılacaktı; İkinci durumda bu önemlidir. Alakalı ve ilgisiz illüstrasyonların göreli dikkat değerini belirlemek için devam eden çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Şimdiye kadar elde edilen sonuçlar istenen şekilde o kadar belirleyici değilse de, ilgili illüstrasyonların dikkat değerinin varsaydığından daha büyük olduğu ve alakasız "resmin", ilgili illüstrasyon olacaktır. Bu koşullar altında, genel olarak, bir reklamdaki illüstrasyonun dikkat çekme ve algılamaya yardımcı olma gibi iki işlevine sahip olması gerektiği anlaşılıyor. Bu işlevlerden hangisi tartışma için daha karlı bir soru ne kadar önemli olursa olsun, ancak bu iki işlev aynı şekilde birleştirilebildiğinde, değeri iki kat artırılmıştır. İlgisiz resimler gerçekte kendilerini tasarlayan kişi ve onlara ödemek zorunda kalan talihsiz adam dışında hiç kimsenin dikkatini çekmemesi gerektiği için dikkat çekmeleri gerektiği için üretilir. Benzer şekilde, algıya yardımcı olması beklenen reklamlarda üretilen ve yerleştirilen pek çok resim var. Reklamı yapılan malların öyküsünü anlatmaları ve bir tartışma biçimi olması bekleniyor. Resim tasarımcısı ve mallara aşina olan biri resmin neyi temsil ettiğini bilir ve bu yüzden onun için bir mal sembolüdür ve malların özel avantajlarının hikayesini anlatır. İfade ile ve reklamı yapılan mallarla tanımayan birine göre, illüstrasyon hiç illüstrasyon değildir. Sadece bu değil, bir illüstrasyon, izleyiciyi asıl mesajdan rahatsız edebilir. Şeyler animasyonlu grafikler aslında gözleri uzaklaştırabilir ve izleyici hiçbir zaman gerçek mesaja geri dönmez. Reklamveren, sunduğu şeyleri çok iyi bilir; kamuoyunun sahip olduğu netliği ve eksiksizliği elde etme zorluğunu takdir edemez. Reklamı yapılan malların reklamını kullanarak algılama. Netlik tarafında yanlış yapmak neredeyse imkansızdır. Taslak bir illüstrasyon tasarımcı için sanatsal olabilir, ancak görüntüleyicinin anlamsız taramaları olarak görüleceği ve onlardan ikinci bir düşünce almayacağı tehlikesi vardır. Metin ve illüstrasyon öncelikle açıklığa kavuşturulmalı ve muhtemel müşterinin sömürülmekte olan mallar hakkında doğru bir fikrin oluşturulmasında her şekilde yardımcı olmalıdır. İşte Reklam Psikolojisi budur; izleyiciyi ürününüzü hatırlamaya ve satın alarak satın alma.