قاعدة البيانات

Sabit Sürücü Kazası? Temel Veri Kurtarma Raporu

En kötü kabusun korkunç bir gerçek oldu. Kafanızdaki bu küçük sesi alaycı bir şekilde bağırıyorsunuz, "o kadarını desteklemeliydin" diye bağırıyorsun. Ses, tüm kaybettiğin tüm önemli bilgileri hızlı bir envanter gerçekleştirirken, kafanın boyunca yankılanmaya devam ediyor. Yıllarca süren bir e-postaya, tüm envanter veritabanınıza, hatta ailenize ait fotoğraflarınıza bile.

Daha da kötüsü, iki hafta içinde bir birikiminiz var ve davayı kazanmanıza yardımcı olmak için gereken temel bilgiler de kaybedildi. Bir servis teknisyenini hızlı bir şekilde arayın ve bilgisayardan kontrol etmek için gelmelerini isteyin, yalnızca en kötü haberleri duymak için …. verileriniz kayboldu. Bir sabit disk çöktüğünde, ne yapmanız gerektiğinden endişelenmek için çok geç.

Bugün veri kurtarma multi-milyon dolarlık bir endüstridir. Veri kurtarma firmalarının sayısı, tüm gezegen için fast-food restoranlarının sayısını geçiyor gibi görünüyor. Bu şirketler, müşterilerinin sabit disklerden flash-rom'lara kadar her konuda veri almalarına yardımcı olur. Aşağıdaki raporda, veri kurtarma işleminin gerçekte ne olduğunu tartışacağız; farklı türler, maliyetler ve verilerinizin kurtarılması söz konusu olduğunda gerçekçi olarak ne bekleyebilirsiniz?

Veri Kaybı Durumunda Ne Yapmalı?

Tüm veri kaybının yaklaşık% 44'ü donanım arızasından kaynaklanmaktadır. . Sabit sürücünün kilitlendiğinden şüpheleniyorsanız, sisteminizi derhal kapattığınızdan emin olmanız önemlidir. Kapatma prosedüründen geçmeye bile çalışmayın, fişi duvardan çekin. Raf veri kurtarma yazılımını veya sürücü yardımcı programlarını çalıştırmaya çalışmayın. Çoğu zaman bu uygulamalar sürücünün düzgün çalıştığını varsayır ve kalıcı veri kaybı riskini arttırır.

Sabit Sürücü Arızası Türleri

Bu raporda veri kurtarma konusunu tartıştığımızda, öncelikle sabit sürücüyü çevreleyen konulara odaklanacağız. arızaları; Çünkü bu tür arızalar en yaygın olanıdır. Mantıksal ve fiziksel bir sabit sürücüde gerçekten iki ana başarısızlık şekli vardır. Mantıksal hatalar genellikle dosya sistemindeki bozulmaların bir sonucudur. Bu, bir virüs, anahtar dosyaların veya kayıt defteri bileşenlerinin yanlışlıkla silinmesi ve hatta bazı durumlarda elektro-statik boşalma nedeniyle oluşabilir. Mantıksal bir hatanın meydana geldiği çoğu durumda, sürücü sistem BIOS'u tarafından hala tanınır, ancak önyükleme yapılmaz. Çoğu durumda, erişilemiyor gibi görünse bile, verileriniz sürücüde hala sağlam olmalıdır.

Sistem BIOS'u sabit sürücünün varlığını algılamıyorsa, fiziksel bir arıza meydana gelebilir. Fiziksel arızalar çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Fiziksel sabit sürücü arızaları için gerçekten iki alt kategori vardır; mekanik ve elektronik. Mekanik arızalar genellikle iş mili motorunun arızasından kaynaklanır. Mil motoru arızası, bir yatak arızası nedeniyle aşırı ısınmadan kaynaklanabilir. Yatak arızasından kaynaklanan artan ısı, tahrik milini genişletir ve dolayısıyla iş mili motorunu yakalar. Birdenbire, sürücünüz çalışmaz hale gelecektir. Bazen, kötü bir şeylerin olacağı konusunda bir uyarı alırsınız. Yüksek bir sızlanma, taşlama gürültüsü, hatta yüksek sesle çığlıklar bile duyabilirsiniz. Bunun gibi bir şey oluşmaya başlarsa, ÇOK VERİLERİNİZİ YÜKSELTİN.

Bazen çirkin kafasını çeken başka bir fiziksel sorun elektronik bir başarısızlıktır. Bir sabit sürücüye bakarsanız altta bir devre kartı göreceksiniz. Bu kart temel olarak sürücünün beynidir ve bilgisayarın sabit sürücüye arayüzel olduğu yerdir. Herhangi bir zamanda beklenmedik şekilde elektrik arızası oluşabilir. Yeni sabit diskler bile elektriksel arızalara karşı tamamen bağışık değildir. Bazen sadece hatalı bir bileşen, bazen hatalı kurulum (yani elektro-statik deşarj, kartı topraklama, montaj sırasında devrelere zarar verme). Sisteminizi temiz ve iyi havalandırılmış tutmak da önemlidir, çünkü aşırı ısı sürücüdeki elektrikli bileşenlere zarar verebilir. Biraz kapalı bir alanda bulunan bir sisteminiz varsa, sistemin dahili bileşenlerini, özellikle sabit sürücüyü soğutmak için ek bir 80mm fan eklemeye bakabilirsiniz. Bir bilgisayarın diğer hiçbir bileşeni sabit disk kadar çalışmaz ve bu nedenle soğutma sorunları ortaya çıktığında göz ardı etmemek hayati önem taşır.

Verilerim Nasıl Kurtarılır?

Müşterilere en sık sorulan sorulardan biri sormak, "verilerimi nasıl geri alıyorsunuz?" Bu gerçekten kara büyü ya da roket bilimi değil. Bu sadece kalp by-pass ameliyatı yapan bir cerrah gibi ne yapacağını bilmek için gerekli araçlara ve bilgiye sahip olmakla ilgili bir şey. Birçok önde gelen veri kurtarma tesisi, veri kurtarma firması için geniş bir donanım, yazılım ve araç yelpazesine sahiptir.

Genel olarak, bir veri kurtarma firması tarafından bir sabit disk alındığında, ilk yaptıkları şey onu değerlendirmek ve hangi kurtarma çözümünü belirlemek olduğunu söyler. gerekli olacak. Sürücü hatası, daha önce belirtildiği gibi mantıklı bir sorunsa, dosya sisteminin bozulmasını denemek ve onarmak için sürücünün bir taraması gerçekleştirilecektir. Bazen bir bölüm tamir edilebilir ve sürücü arızadan önceki durumuna geri getirilebilir. Bu mümkün değilse, o zaman sabit sürücünün her kesimini dosyalar için araştıran çok düşük seviyeli bir tarama yapılacaktır. Dosyalar yerleştirildikten sonra, seçilen ortama, yani bir CD-ROM'a, DVD-ROM'a veya başka bir sabit sürücüye kopyalanabilir. Mantıksal geri kazanımlar, özellikle sürücü fiziksel arızanın eşiğindeyse, çok fazla zaman alabilir. Bir günlük taramaya ve bulunan dosyaların kurtarılması için bir gün izin vermek nadir değildir.

Sürücü fiziksel bir arıza yaşadıysa, kurtarma işlemi biraz daha zordur. Yukarıda belirtildiği gibi, gerçekten iki fiziksel başarısızlık alt kategorisi vardır; mekanik ve elektronik. Verilerin fiziksel bir arızadan kurtarılmasında önemli bir unsur, sürücünün tekrar çalışmasını sağlamak için gerekli parçaların bulunmasıdır. Ne yazık ki sabit disklerde, örneğin 20 GB'lık bir Maxtor Sabit Diskiniz varsa, parçaların kurtarılması için aynı 20GB'lık Maxtor Sabit Diskine ihtiyacınız olacak. Elektronik devre kartının sabit sürücüde arızalandığı durumlarda, gerekli devre bileşenlerini değiştirmek üzere almak için tam olarak aynı devre kartına sahip olmalısınız. Çoğu zaman devre kartını devre kartına bile aktaramazsınız. Bu tamiratlar genellikle lehimleme becerileri ve başarılı bir şekilde tamamlanması için tam bir elektronik bilgisi gerektirir. Veri kurtarma uzmanlarıyla konuşurken, büyük olasılıkla etrafta çok fazla "Class100 Clean Room" atıldığını duyacaksınız. Basitçe belirtildiği gibi, bir Class100 Temiz Oda olağanüstü hava saflığı sağlar ve her bir hava kübik ayağı içinde 0,5 mikrondan daha büyük 100 hava partikülü içerir. Bu, sabit sürücülerin hassas iç bileşenlerinin korunmasında hayati öneme sahiptir. Her ne zaman bir sabit disk üzerinde invazif bir prosedür uygulanıyorsa, Class100 temiz oda veya daha iyisi gerekir.

İyileşme için zaman aralığı genellikle fiziksel sorunlar için 5-10 iş günü ve mantıksal sorunlar için 2-4 gündür. Bazen bileşenler hazır değilse, kurtarmayı tamamlamak haftalar sürebilir. Bazı firmalar hızlı hizmet sunmaktadır ve bu ilave dikkat için kesinlikle para ödersiniz.

Veri Kurtarma Yazılımı Nedir?

Bu, gerçekten ödediğiniz parayı aldığınız alanlardan biridir. Bu programlar genel olarak yaptıkları işlerde genellikle çok kısıtlı olduklarından, 20 – 60 $ 'lık yazılımlardan uzak durmaya çalışın. Ayrıca, ASLA ASLA ve sadece vurguladığınızdan emin olun, ASLA ASLA, hasarlı diske herhangi bir şey yazan hiçbir veri kurtarma yazılımı almazsınız. Aksi takdirde kurtarılabilir olabilecek, ancak sonsuza dek kaybolacak olan verilerin üzerine yazma riski vardır. Oldukça bilgisayar meraklısıysanız, o zaman birkaç iyi veri kurtarma yazılımı çözümü vardır:

Veri Kurtarma için Alışveriş Yaparken Nelere Bakmanız Gerekiyor

Eski bir deyim var, "ödediğinizin karşılığını alıyorsunuz." Çoğu durumda bu doğrudur. Bununla birlikte, süslü bir web sitesine sahip bir şirketin veri kurtarma için size 3.500 dolar teklif vermesi, onların 1.500 dolar teklif eden bir şirketten daha iyi oldukları anlamına gelmez. Ayrıca, sürücünüzü değerlendirmek için 50-300 dolar talep eden şirketlerden uzak durmaya çalışın. Veri kurtarma endüstrisinde son birkaç yıl içinde bir dizi ücretsiz hizmet sunmak için bir hareket olmuştur. Saygın veri kurtarma şirketlerinin çoğu, standart IDE sürücülerini ücretsiz olarak değerlendirecek; bu yüzden "Ücretsiz" kelimesini ya da "Ücretsiz" kelimesini durduramazsın. Veri kurtarma pazarı hızla doygun hale geliyor ve bir şirket mutlaka ücretsiz değerlendirmeler sunarak kendi kendini ucuzlaştırmaz veya uzmanlık göstermez.

Fiyatların büyük ölçüde değiştiği veri kurtarma için alışveriş yaparken bulabilirsiniz. Standart sabit disk kurtarma işlemleri için 300 ila 5.000 ABD Doları arasında değişen fiyatlara sahip olacaksınız. Kelimenin tam anlamıyla en az 1.500 $ yüksek / düşük forma sahip tırnak almak için nadir değildir. Fiziksel bir sabit disk arızası için belirli göstergeler verdiğimiz tanınmış bir veri kurtarma şirketini aradık. Sonunda, toparlanma için 600 ila 2.900 dolar arasında bir fiyat teklifi aldık. Çoğu zaman bu bir yem ve anahtar türü taktiktir. 600 $ 'lık düşük fiyatla sürücüyü göndermenizi istiyorlar, sonra kurtarma için 2,100 $' a mal olacağını size bildiriyorlar. Sonunda 2.900 $ 'lık en yüksek fiyatın altında, ancak diğer saygın firmaların talep edeceği ücretin altında olmanız yeterli. Çoğu müşteri, sürücüyü geri göndermenin acısını yaşamayacağından, yalnızca başka bir şirkete göndermek zorunda kalmayacağından, bu yem ve anahtar şirketleri, şüphesiz müşterilerden büyük kârlar elde etmeye başlar.

Size mantıklı veya fiziksel bir iyileşme için ön maliyet ödeyecek şirket. Çoğu şirket, bir kaç yüz dolar içinde iyileşmenin maliyetini size söyleyebilecek. Ancak, size iki farklı işlem için fiyat veren bir şirketi yanlış anlamayın. Örneğin, bazı şirketler başarısızlığın mantıklı olması durumunda size bir fiyat verirken, sorunun fiziksel olması halinde bir fiyat verilir. Bir firmayı aradık ve eğer sürücünün mantıksal bir arızası varsa, fiyatın 400 $ olacağını ve fiziksel bir sorun olması halinde fiyatın 1.600 $ olacağını söylediler. Bu, önceki örnekte belirtildiği gibi yüksek / düşük yayılma değildir, bu sadece iki farklı geri kazanma türü için bir fiyat teklif eder.

Ortalama olarak, mantıksal geri kazanma için 400 ila 600 $ ve herhangi bir yere 1.200 $ ödeyebilirsiniz. Standart IDE sabit disklerdeki fiziksel kurtarma için 2.000 $. Yapılandırma fiyatlarına bağlı olarak RAID sürücüleriniz, SCSI vb. Varsa, 15.000 ABD doları kadar yüksek olabilir. Unutma, yedekleme yedekleme yedekleme yedekleme yedekleme !!

Verilerim Kurtarılabilir mi?

Çoğu durumda bu sorunun cevabı evet. Ortalama olarak, veri kurtarma profesyonelleri için başarı oranı% 75-85'tir. Ancak, plakanın geniş bir şekilde hasar görmesi veya yedek parçaların bulunmaması nedeniyle verilerin sadece kaybedildiği zamanlar vardır.

Nasıl Başlarım?

Yapabileceğiniz önemli bir şey derhal bir veri kurtarma uzmanı ile irtibata geçmektir. Standart bir IDE sabit sürücünüz varsa bir değerlendirme ücreti almadığınızdan emin olun. Çoğu şirket, yalnızca karmaşık RAID ve ağ sunucusu sürücüleri için değerlendirme ücreti alır.

Ev ödevlerinizi yapmanız, şirketlerle görüşmeniz ve konuşmanız önemlidir. Kendinizi rahat hissedeceğiniz birini bulduğunuzda, onlara bir şans verin. En zor işiniz, gerçekten telefonlara cevap verecek uygun bir veri kurtarma firması bulmak olabilir. Soru sorun ve aşağıdaki bilgilerin mevcut olduğundan emin olun:

Sürücünün boyutu

İşletim sistemi (yani, Windows 98, Windows XP, vb.)

Arıza durumu (sürücünün çalışmayı durdurmasından hemen önce ne oldu?)

Sürücü bilgisayar tarafından tanınıyor mu, yoksa

Verilerinizin kurtarılmasında iyi şanslar ve önemli bilgilerinizi her zaman günlük olarak yedeklediğinizden emin olun.